Star Trek: Klasická série (TOS)

První seriál zachycující osudy posádky hvězdné lodi Enterprise z 23. století, ve kterém je Země členem meziplanetární aliance (Federace). Enterprise se vydává do neprozkoumaných částí vesmíru s cílem rozšiřovat hranice poznání a hledat život.

Ve dvaasedmdesáti televizních epizodách se posádka Enterprise, v čele s kapitánem Kirkem a panem Spockem (známým zejména díky svým špičatým uším), vydává na neprozkoumané planety, kde kontaktuje mimozemské formy života nejrůznějších typů nebo čelí hrozbám třeba ze strany lstivých Romulanů.

Klasická série se často zabývala soudobými morálními otázkami, jako je například rasová tolerance a zčásti reagoval na současné politické dění (Vesmírný závod). Přízeň diváků po celém světě si ale získal optimistickou vizí budoucnosti, ve které se lidstvo vydává za hranice známého vesmíru, který je plný života, zajímavých fenoménů a fantastických dobrodružství. Nejen díky tomu se navzdory výrazně omezenému rozpočtu původní seriál Star Trek setkal s nečekaným ohlasem a stal se tak základem pro celý fenomén stejného jména.

Původní seriál Star Trek si krom toho získal diváky i díky optimistické vizi budoucnosti lidstva, které se ve vesmíru „neztratilo“. Jednotlivé díly Klasické série na sebe prakticky nijak nenavazují a není je tedy nutné sledovat chronologicky.

Související články