Star Trek: Phase II

Po několika pokusech dostat Star Trek na filmové plátno se v roce 1977 Paramount rozhodl soustředit své snahy na tvorbu nového seriálu vhodně pojmenovaného jako Star Trek: Phase II.

Stejně tak, jako tomu bylo u seriálu Voyager a televizní stanice UPN, mělabýt i Phase II základním kamenem nově připravované TV stanice. Celý seriál se měl dle původního plánu stávat z dvouhodinového pilotu a třinácti hodinových epizod.

Shodou okolností v té době v kanceláři nad Roddenberrym pracoval Matt Jefferies, autor designu Enterprise z Klasické série, byl tedy zaměstnán jako technický konzultánt pro nový seriál. Do týmu Phase II se také zapojil Mike Minor, který měl „na svědomí“ kupříkladu design tholianské sítě nebo Melkotianů z epizody „Poslední přestřelka“. S pomocí těchto a mnoha dalších lidí mělo být docíleno podobnosti Phase II s původním seriálem.

Paramount ale bohužel nakonec od založení další televizní stanice upustil a z celého seriálu přežilo jen velmi málo ve filmu The Motion Picture a Roddenberry si tak musel na návrat Star Treku na televizní obrazovky počkat dalších bezmála deset let.