50 let Star Treku

V roce 2016 tomu bylo přesně 50 let, kdy se na obrazovkách objevila první epizoda seriálu Star Trek – seriálu, který získal a ovlivnil generace fanoušků po celém světě. Seriálu, který není jen o vesmírných lodích a statečné posádce, ale který také nejednou překročil hranice myšlení a společenských přesvědčení své doby. Seriálu, který inspiroval kulturu, sport, společnost, umění a samozřejmě i technologie.

U příležitosti tohoto výročí fanklub Subspace připravil dokumentární film shrnující historii seriálů a filmů Star Trek a důvody, proč i po pěti dekádách budí zájem po celém světě. Ve druhé polovině dokument dává prostor tvůrcům tohoto scifi fenoménu, stejně jako jeho fanouškům a věnuje se i tomu, co Star Trek ovlivnil v reálném světě.

Dokument měl premiéru 10. září 2016 u příležitosti oslav výročí Star Treku v Ostravě, a byl posléze promítán i na Trekkenu / Koprconu a na Fénixconu 2016. Protože se výroční rok 2016 chýlí ke konci, zpřístupňujeme ho nově i těm, kteří se těchto akcí nezúčastnili.

Účelem našeho dokumentu není poskytnout vyčerpávající výklad všeho, co se Star Trekem souvisí (což by snad ani nebylo možné), ale místo toho naladit diváky na „pozitivně startrekovou“ vlnu – aby od dokumentu odcházeli s pocitem „Star Trek je super“. Jestli se nám to povedlo už posuďte sami, o své dojmy se pak můžete podělit v komentářích. Přejeme příjemné sledování 🙂