Redshirt – osud nebo statistika?

Úvodem

redshirt_disruptorPosádka Enterprise má 430 členů, přičemž přišlo v průběhu Klasické série o život devětapadesát z nich. To je nějakých 13 % posádky.

Proč se ale zabýváme členy posádky s červenou uniformou? Následující odrážky to asi vysvětlí rychleji než já. Tedy, zde je to trochu podrobněji:

  • žluté uniformy: 6 (10%)
  • modré uniformy: 5 (8%)
  • červené uniformy: 43 (73%)

Je tedy celkem jasné, že „redshirtů“ umírá opravdu výrazně více než ostatních členů posádky. Samotná čísla smysl nemají a mají-li ho mít, musíme se v případě jako je tento pokusit i dopídit se příčiny nebo alespoň podrobnějších informací a z toho vyvodit nějaký závěr.

Co způsobuje úmrtnost redshirtů

  • incident na palubě lodi: 42,5%
  • incident na planetě: 57,5%

V průběhu TOSky se hodně bojuje – na Enterprise, na planetách, na stanicích. Ty většinou zahrnují buďto nějaké mimozemšťany nebo psychicky pominuté členy posádky Enterprise nebo jiných lodí (kteří mají většinou červenou uniformu).

  • v 80 epizodách bylo 130 bojových scén,
  • 18 z nich mělo pro někoho smrtelné následky a
  • 13 z těch 18 mělo smrtelné následky pro lidi v červeném

K výše uvedenému je ještě vhodné dodat, že z 18-ti epizod, ve kterých přišli o život červení, bylo 8 „hromadných akcí“, kterých se… účastnilo 34 členů posádky v červeném.

Z toho tedy vyplývá, že redshirti rádi umírají pohromadě. V téměř polovině výše diskutovaných případů byli dotyční vypařeni, a to více exemplárů najednou.

Jak snížit/zvýšit procento ztrát červených členů posádky

Krom držení se dál od bitek, které se pro ně většinou ukáží jako osudové, by se měli červení členové posádky vyhnout přenosům na planety, které obvykle předcházejí jejich konci. To by ale mohlo vyústit v postavení před soud za porušení rozkazu. Krom toho se ukázalo, že dalším faktorem, který by mohl mít vliv na životnost červených, je druh vztahu mezi cizincem (cizinkou) a kapitánem Kirkem. Když se kapitán Kirk a cizinka „zkontaktují“, zvýší se míra přežití redshirtů o 84%! Opravdu je tomu tak, ve všech 24 vztazích kapitána Kirka figurovaly jen tři následná vypaření červených členů posádky.

Ještě trochu statistiky

Počet epizod se smrtí červených: 18 Epizod s bojovou scénou: 55 Pravděpodobnost bojové scény v epizodě: 70% Kirkovy romance: 24 Kirkovy romance + boj: 16 Kirkovy romance + mrtvý redshirt: 4 Pravděpodobnost mrtvého v červeném: 53% Pravděpodobnost mrtvého v červeném, ma-li Kirk románek: 12% 14% všech bojových scén vyústilo v úmrtí (se 72% šancí, že bude mít oběť na sobě červenou uniformu). Závěr: Můžeme zásadním způsobem zvýšit životnost členů posádky s červenou uniformou zkoumáním pouze přátelských planet s výhradně ženskou populací.