Raketoplán Galileo

Prohlížíte příspěvek staršího data. Tento příspěvek pochází z roku 2011.

Obsah

V polovině první sezóny Klasické série byla Enterprise obdarována reketoplánem a nakonec i místem, kde ho má skladovat. Matt Jefferies popisuje, jak k tomu došlo.

Raketoplá nebyl vytvořen ve stejnou dobu jako zbytek Enterprise. Důvod byl jednodchý – Enterprise ho jednoduše neobsahovala, dokud si ho poprvé nevyžádal scénář, je to přece jenom významný náklad. Jefferies byl tak vyzván k vypracování návrhu malého plavidla s krátkým doletem až poté, co byl připraven scénář epizody „Sedm z Galilea“.

„Enterprise nikdy neměla umět přistát na povrchu planety a potřebovali jsme něco jiného než transportér,“ vysvětluje Jefferies. „Jak se na to dívám s odstupem času, měli jsme možná navrhnout něco jako vesmírný autobus, protože se nám už párkrát stalo, že jsme potřebovali do raketoplánu dostat víc lidí, než pro kolik tam bylo místo.“

(původní návrhy raketoplánu)

„Připravil jsem několik návrhů. Ale AMT, které mělo model postavit, mělo dojem, že na něco takového nemají schopnosti, takže raketoplán nakonec navrhl Gene Winfield, designér z automotive. Galileo, tak jak ho dnes každý zná, není mé dílo. Celkově vzato musím říct, že jsem z toho byl trochu zklamaný, ale vzhledem k jejich možnostem to asi bylo dobré řešení. Koneckonců, lidi to přijali.“

(další návrhy raketoplánu Galileo,
tentokráte se již znatelně podobají finální verzi)

Jak je vidět z okolních obrázků, původní Jefferiesův návrh nebyl tolik hranatý. „Byla to taková kapka,“ říká „celý boční panel, venkovní dveře, by se odsunuly a bylo by možné přímo vystoupit na povrch. Sedadla, která byla po obou stranách, vypadala jako z bicyklu.“ AMT zpracovalo miniaturu raketoplánu. Nakonec se ale ukázalo, že původní návrh interiéru a exteriéru spolu moc nesedí a Jefferies tak musel vypracovat ještě jeden návrh vnitřního zařízení.

Produkce použila miniaturu Galilea pro fotografování – „Docela by mě zajímalo, kde vlastně skončil,“ uvažuje Jefferies. Nikde nebylo řečeno, kolik raketoplánů by Enterprise měla mít, Jefferies ale vydedukoval, že by jich mělo být několik a tak přiřadil Galileu číslo „7“, které je jasně vidět na jeho trupu. Ačkoli byl Galileo na konci epizody zničen, příležitostně se objevoval i v dalších dílech seriálů, což poskytlo fanouškům Star Treku další téma k diskusím.