Star Trek: Enterprise (ENT)

Star Trek Enterprise

Seriál Enterprise je zasazen dějově už před Klasickou sérii z konce šedesátých let. Tento zprvu trochu překvapivý krok má dvě zásadní výhody – jednak je to jakási dějová nezávislost na ostatních událostech popsaných v předchozích seriálech, jednak je to možnost zpřístupnit seriál širší skupině diváků – ve 22. století, ve kterém se Enterprise odehrává, lidstvo totiž teprve činí první nesmělé krůčky ve vesmíru relativně blízko Země a pod dozorem Vulkánců navazuje jedny z prvních kontaktů s dalšími mimozemskými civilizacemi. Lidstvo nemá ještě štíty, fotonová torpéda ani replikátory či jiné technické vymoženosti, na které jsme z ostatních Star Treků zvyklí. Neexistuje dokonce ještě ani Federace.

Enterprise, první loď lidstva schopná dosáhnout nadsvětelné rychlosti 5, se v čele s kapitánem Archerem vydává plnit svůj úkol průkopníka vesmírného průzkumu a navazovat kontakt s cizími civilizacemi. Samozřejmě se jako všichni průkopníci musí i posádka vesmírné lodi učit ze svých chyb.

Seriál de facto upouští od řešení současných problémů reálného světa a soustředí se zejména na scifi zápletky plné vesmírných anomálií, či cest časem. Ačkoli se seriál v řadě věcí od ostatních Star Treků ve značné míře liší, je plný menších i větších odkazů na zbytek Star Trek universa, ať už co se technologií nebo událostí týče. Vrcholem seriálu je pak jeho poslední (čtvrtá) sezóna, a to nejspíš ve všech ohledech, která je mnohdy označována jako to nejlepší ze Star Treku vůbec.

Epizody seriálu nejsou mezi sebou příliš provázané a lze je tedy sledovat i nechronologicky. Výjimku tvoří třetí sezóna, která je naopak od začátku do konce úzce provázaná a je nutné ji sledovat chronologicky.

Související články