Čtvrtá sezóna Enterprise
Pokud bych měl říct, co je z celého Star Treku nejlepší, je docela možné, že bych řekl „Nejlepší? Čtvrtá sezóna Enterprise. „.
Je totiž plná takových nápadů, jaké jsem ještě ve Star Treku neviděl. On sice Picard, nebo Kirk je taky docela zajímavý, a je toho navíc víc, než Enterprise, ale kvantita není kvalita. I když je to dobré, konec Enterprise je podle mého holt lepší.
Enterprise se ve svých prvních dvou sezónách zaměřuje na defacto neprovázané, i když mnohdy velmi zajímavé přiběhy, třetí sezóna se pak zaměřuje na pouť Enterprise na místo v oblasti Delphic Expanse, kde se podle všeho staví zbraň určená ke zničení celé Země. V třetí sezóně producenti kladli větší důraz na akční stránku epizod, a menší na tu dějovou. To mělo za následek pokles sledovanosti seriálu a vznik kampaně Save Enterprise. Bylo totiž ohlášeno, že pokud se nenasbírá jistý obnos peněz, bude seriál zrušen. Celou sumu se sice nasbírat nepodařilo, nicméně došlo k rozhodnutí natočit ještě jednu, čtvrtou sezónu, a pro tu sestavit kompletně nový produkční tým.
Arik Soong a Dr. Phlox
Ten se rozhodně činil a tak se můžeme hned v prvních dvou epizodách podívat na majestátné (žádné bhodnější slovo mne nenapadá) zakončení příběhu z třetí sezóny. Po jedné následující klidné epizodě si můžeme pustit první trojepizodu Star Treku, která se zaměřuje na skupinu Augments, geneticky vylepšených lidí, které „vyšlechtil“ pozemský vědec Arik Soong, jeden z předků Nooniana Soonga, stvořitele androida Data. Ačkoliv jsou tyto tři epizody výrazně akčně laděny, jsou velmi zajímavé.
Když jsem viděl trojepizodu souhrnně označenou Kir’Shara (The Forge, Awakening, Kir’Shara), doopravdy jsem ztratil dech. Nejen, že se setkáváme s TOSkovskou postavou T’Pau, ale jsme svědky velmi zajímavého příběhu popisujícího objevení Kir’shary, jakéhosi souboru zápisů největšího vulkanského myslitele a reformátora Suraka. Tyto tři epizody doporučuji asi ze všeho nejvíc.
Následují dvě samostatné epizody – Daedalus – vynálezce transportéru se snaží získat zpět svého syna. V epizodě Observer Effect se neznámí cizinci zmocní vlády nad těly dvou členů posádky Enterprise.
Následující tři epizody popisují boj s ničivou romulanskou zbraní, schopnou na sebe vzít podobu jakéhokoli plavidla, která se snaží zahájit válku mezi klíčovými rasami alfakvadrantu – lidmi, Andoriany a Tellarity. Ti si uvědomí, co se děje a založí alianci, která se postupně rozroste až ve Federaci. Velmi rovnovážné vyvážení akce a dějové linie.
Affliction a Divergence velmi osobitým způsobem vysvětlují, proč v Klasické sérii neměli klingoni „hrbatá čela“. V epizodě Bound se na Enterprise dostane skupinka tří neodolatelných orionských žen, které se pokusí získat vládu nad lodí – doporučuji shlédnout zvláště mužské části
návštěvníků. 😉
Jak je již z názvu zřejmé, v epizodách „In the Mirror, Darkly“ jsme svědky toho, jak se Enterprise z „mirror universe“ (hodní nejsou hodní, ale zlí) zmocní lodi z budoucnosti jménem USS Defiant (třída Constitution). Příběh velmi trefně doplňuje nejasné mezery v jisté TOS epizodě, jejíž popis by ale měl být tématem jiného článku.
These Are The Voyages se odehrávají asi deset let v budoucnosti – popisuje události těsně předcházející založení Spojené Federace Planet. Celý příběh pozoruje ze simulátoru poradkyně Troi a komandér Riker, kteří mezitím řeší problémy epizody TNG – Pegasus.
Celý seriál tak končí sekvencí průletu Enterprise D, původní a NX-01, přičemž každý z kapitánů řekne kousek dobře známého proslovu …
Space, the Final Frontier.
These are the voyages of the Starship Enterprise,
it’s continuing mision – to explore strange new worlds,
to seek out new life, and new civilizations.
To boldly go where no man has gone before.
Poslední řádek pak přečte kapitán Archer při animaci letu Enterprise za novým dobrodružstvím a tím se konečně pomyslně oficiálně přidá k nejslavnějším kapitánům Hvězdné flotily.