Incident s Xindi

V březnu roku 2153, jednajíc podle informací od Strážců (též tzv. Stavitelé sfér), podnikla rasa Xindi překvapivý útok na Zemi. Xindi, kteří byli bez domovské planety od 30. let 21. století, byli informováni svými ochránci, že ve 26. století lidstvo zničí jejich budoucí nový svět.

Kvůli tomu pracoval humanoidní xindský vědec (a též člen xindské rady) Degra několik let na superzbrani schopné zničit celou planetu (ENT: „The Expanse“, „The Xindi“, „Azati Prime“). Prototyp této zbraně, řízený ještěroidním xindským vojákem, pak podnikl zmiňovaný útok na Zemi. Silný paprsek způsobil zničení pruhu území od Floridy po Venezuelu a smrt sedmi miliónů lidí. Plavidlo následně provedlo autodestrukci, některé jeho části byly ale sesbírány vulkánskou lodí v centrální Asii v důsledku nevybuchlé nálože v motoru (ENT: „The Expanse“, „Azati Prime“).

Vzhledem k útoku povolala Pozemská flotila NX-01 Enterprise, která byla právě na výzkumné misi v Beta kvadrantu. Tragédie na Zemi měla osobní dopad na jednoho člena Enterprise; Elizabeth, sestra komandéra Charlese Tuckera, byla při útoku zabita (ENT: „The Expanse“).

Informace z budoucnosti

Při návratu na Zemi byla Enterprise napadena sulibanskou flotilou Cabalů (teroristické sulibanské hnutí). Sulibanští vojáci pronikli na palubu, unesli kapitána Jonathana Archera z můstku a předvedli ho k Silikovi, hlavě Cabalů. Archer nejprve podezřívá Silika z účasti na útoku, ale ten ho vezme do místnosti pro časovou komunikaci, aby si promluvil s jeho velitelem z budoucnosti.

Sulibanský ochránce z budoucnosti sděluje Archerovi, že Země byla napadena rasou Xindi, jednající ve prospěch nové frakce v Časové studené válce. Prozrazuje Archerovi důvod útoku – Xindi bylo řečeno, že lidstvo zničí domovskou planetu Xindi ve 26. století, a ti se tedy pokouší tomu zabránit. K tomu staví mnohem ničivější zbraň, schopnou zničit Zemi jediným výstřelem. Dává také Archerovi seznam souřadnic, kde lze Xindi nalézt. Archer tomu příliš nevěří, ale záhadná postava sulibanského ochránce mu radí, aby si ověřil kvantovým datováním vrak první zbraně. Poté Sulibani vrací Archera zpět na Enterprise.

Enterprise dorazí k Zemi 24. dubna 2153, kde je přivítána kapitánem Carlosem Ramirezem z lodě Intrepid. Archer sděluje velení Hvězdné flotily, co mu bylo řečeno Sulibany. Admirál Maxwell Forrest a vulkánský vyslanec Soval jsou zpočátku skeptičtí, ale Archer prokáže, že alespoň část historky je pravdivá, a to když se ukáže, že části sondy byly skutečně vyrobeny v roce 2573.

Ani to však Sovala nepřesvědčí. Oznamuje Archerovi, že souřadnice, které dostal, se nacházejí uvnitř Delfské oblasti – tzv. Expanze, velmi nebezpečné části vesmíru. Při pokusu zastavit Archera mu Soval ukazuje záznamy z vulkánské lodi Vaankara – zešílené členy posádky, apod.. Archera ani Forresta to však neovlivní a Forrest posílá Enterprise na novou misi (ENT: „The Expanse“).

Nová mise

Během příprav na novou misi je Enterprise podstatně vylepšena. Nová zbraň vyvinutá během výzkumné mise – fotonické torpédo – je přidána do arzenálu. Je instalováno nové velící centrum, které nahrazuje skladovací prostor. Toto centrum ovládá nový počítačový systém pro koordinaci všech informací, které Enterprise má a zjistí o Xindi. Také je instalováno vylepšení univerzálního překladače.

Devět členů posádky se rozhodlo opustit loď před novou misí, ale nikdo z jádra posádky – ani denobulan Dr. Phlox, ani T’Pol – vulkánka, navzdory mínění, že se mise Vulkánců přímo netýká. Ve skutečnosti musí T’Pol rezignovat na svojí funkci ve vulkánských silách, aby se mohla zúčastnit mise, protože Vrchní vulkánské velení jí nařidilo návrat na Vulkán, aby se nemohla přidat k misi do Expanze.

Posádka dostává důležitou posilu od generála Caseyho, na žádost Archera se k posádce přidává jednotka nejlepších elitních pozemních vojsk, tzv. MACO tým z anglického Military Assault Command Operations. Jednotka je vedena majorem J. Hayesem. Lodní vrchní bezpečnostní důstojník – poručík Malcolm Reed – nese nelibě přítomnost MACO týmu, protože si myslí, že přítomnost „extra svalů“ vrhá špatné světlo na jeho bezpečnostní tým (ENT: „The Expanse“, „The Xindi“).

První dny v Expanzi

Šest týdnů trvala cesta ze Země do Expanze (na místo dorazili v srpnu) a dalších 6 týdnů trvalo pročesávání Expanze po jakékoli známce o Xindi. Posádka získala jen jediné vodítko od kapitána nákladní lodi, který jednou vezl xindského pasažéra do těžební kolonie na trellium. Během této doby se Enterprise poprvé setkává s mysteriózními prostorovými anomáliemi, které „zpestřují“ Expanzi (ENT: „The Expanse“, „The Xindi“).

Enteprise dorazila ke kolonii v září. Kapitán Archer smlouvá s vedoucím kolonie a je mu dovoleno setkat se s Kessickem (Xindi) výměnou za zkapalněnou platinu. Kessick nicméně neodpovídá genetické rekonstrukci těla provedené na základě nálezů ze sondy. Kessick je Xindi – humanoid, jedna z pěti ras Xindi. Phlox zjišťuje, že jednotlivé xindské rasy sdílí přes 99,5% funkční DNA, což je činí více příbuznými než např. lidi a šimpanze.
Kessick byl zabit při snaze pomoci Archerovi a Tuckerovi uniknout z kolonie (byli zachráněni MACO týmem), ale před svou smrtí prozrazuje pozici domovského světa Xindi. Po příletu na udanou pozici ale Enterprise nalezne pouze pole trosek; planeta byla zničena přibližně před 120 lety. Vzhledem k nedostatku dalších vodítek nastaví Enterprise kurz hlouběji do Expanze (ENT: „The Xindi“).

Enterprise vstoupila do Orassinského distorzního pole (pole s velkým výskytem anomálií), kde se setkává se zvyšujícím se množstvím anomálií. Jedna z nich Enterprise poškodí, čehož využijí Osaarianští piráti, kteří seberou veškeré cenné zásoby. Sledujíc stopu pirátů, Enterprise objeví masivní maskovanou sféru generující vlny gravimetrické energie. Je to tato sféra, která je zodpovědná za všechny okolní anomálie. Enterprise částečně obnoví chybějící suroviny ze zásobníku uvnitř sféry. Podaří se také stáhnout xindskou databázi u pirátů, kteří ji ukradli na xindské lodi patřící opo-humanoidní rase Xindi(ENT: „The Xindi“, „Anomaly“).

Enterprise sleduje trajektorii lodi z databáze, ale nezíská žádnou užitečnou informaci. Krátce poté Enterprise zakotví u stanice na deuterium na Norellusu, kde si kapitán Archer promluví s V’radiánským chemikem jménem B’Rat Ud. Archer se dozví, že minerál trellium-D může být použit na ochranu lodi před anomáliemi v Expanzi a snaží se nějaký získat pro Enterprise. Archer domluví setkání s B’Ratem v jeho obchodě na domovské planetě Xanthanů za několik dnů (ENT: „Anomaly“, „Extinction“, „Rajiin“).

První setkání s Xindi

Na xanthanském tržišti získal Tucker od B’Rata vzorec pro syntézu trellia-D výměnou za koření z lodní kuchyně. Na tržišti byl Archer osloven obchodníkem Zjodem se sexuálními otrokyněmi. Archer odmítnul jakoukoli koupit, ale při odchodu se za ním jedna z nich rozeběhne (ENT: „Rajiin“) a Archer jí pomůže utéct. Archer jí nabídne transport na její domovskou planetu Oran’taku, ale ona zneužije jeho ochotu a sebere biometrické skeny mnoha členů posádky s využitím svých telepatických schopností.

Když Archer zjistil, co provedla, nechal ji zavřít do cely, což je akce, která urychlí setkání Enterprise s Xindi. Dvě xindské lodi patřící ještěroidní rase Xindi napadly Enterprise a výsadkový tým jedné z nich obsadil lod a osvobodil Rajiin navzdory statečné obraně MACO týmu. Ukázalo se, že Rajiin byla xindský špión, sbírající informace, aby Xindi mohli vyrobit biologickou zbraň jako alternativní metodu ke zničení lidstva (ENT: „Rajiin“).
Enterprise pokračuje hlouběji do Expanze, stále pátrajíc po způsobu získání trellia-D, jelikož B’Ratovi pokyny se ukázaly jako bezcenné. Objeví asteroidové pole trellia a komandéru Tuckerovi a poručíku Travisi Mayweatherovi se podařilo získat dostatek trellia na pokrytí trupu. Naneštěstí objev vukánské lodi Seleya mezi asteroidy ukáže, že trellium způsobilo u Vulkánců mentální kolaps. Kvůli ohrožení T’Pol Archer rozhodne nepoužít trellium a nechá ho umístit do schránky na biologicky nebezpečný materiál. Později je ale trup Raketoplánu 1 pokryt trelliem, aby mohl být využit pro detailní průzkum sfér (ENT: „Rajiin“, „Impulse“, „Exile“).

Podle rady, kterou získali od telepata Tarquina, Enterprise dorazila ke xindské kolonii opo-humanoidů. Tato kolonie sloužila jako sídlo rafinérie na kemocit, řízené Gralikem Gurrem. Kemocit, který se zde těžil, byl použit v sondě a právě v té době, kdy Enterprise přiletěla, Degra (Xindi humanoid, zodpovědný za konstrukci zbraně) krátce navštívil kolonii, aby si vyzvedl poslední náklad kemocitu. Archer vysvětluje situaci Gralikovi, který je šokován, že jeho lidé by zničili planetu, zvláště po zničení Xindusu (domovské planety Xindi), prozrazuje Archerovi existenci šesté rasy Xindi, Létavců. Gralik sabotuje náklad kemocitu a T’Pol a Hoshi Sato upravují radiolytickou signaturu jednoho z kanistrů, což umožňuje Enterprise sledovat náklad.

Návštěva v roce 2004

V listopadu 2153 (po setkání Enterprise se ztracenou skupinou lidí a polarickým polem – pole částic poškozující trup) je kapitán Archer opět kontaktován „členem posádky“ Danielsem, agentem v Časové studené válce, který pomohl Enterprise při několika předchozích příležitostech. Daniels informuje Archera, že útok Xindi na Zemi je výsledkem manipulace s minulostí, protože ale následky těchto změn ještě nezasáhli jeho čas, nemůže mu pomoci v pátrání po superzbrani (ENT: „North Star“, „Similitude“, „Carpenter Street“).
Daniels však také prozrazuje, že tři příslušníci Xindi byli přítomni v roce 2004 na Zemi, kde se zdržovali dva měsíce. Daniels poslal v čase Archera a T’Pol zpět v čase, aby se vypořádali s hrozbou. Ti zjišťují, že ještěroidní xindští vědci se snaží sestavit biologickou zbraň na vyhlazení lidstva v minulosti. Pozdější informace ukázali, že po incidentu s Rajiin zakázal xindský Koncil další vývoj biozbraně a že to byli Strážci, kteří poslali biologa Damrona a jeho tým do minulosti, aby dokončili a použili zbraň. Archer a T’Pol úspěšně zastavili spuštění biozbraně a vrátili se zpět do roku 2153 (ENT: „Carpenter Street“, „The Forgotten“).

Systém Calindra

V prosinci Enterprise znovuobjevila stopu radiolytické signatury Gralikovi lodi s kemocitem. Degra testuje druhý prototyp v systému Calindra, ale během průniku do tohoto systému je Enterprise téměř zničena silnou anomálií. Naštěstí je zachráněna lodí Kumari, andoriánskou lodí s velitelem Shranem. Shran slibuje pomoc při hledání zbraně. Když se Andoriánská imperiální garda dozvěděla o útoku na Zemi, dostala loď Kumari rozkaz pomoci Enterprise, kterou vystopovala v Expanzi díky vyšší warpové rychlosti (ENT: „Proving Ground“).

Kumari a Enterprise se podaří ukrást prototyp zbraně – poté, co jsou svědky neúspěšného testu zbraně, který byl beze vší pochybnosti způsoben sabotovaným kemocitem. Ale Andoriáni se pokusili získat zbraň pro sebe jako odstrašující zbraň v jejich konfliktu s Vulkánci. Tomu zabrání kapitán Archer aktivací autodestrukce na zbrani. Kumari se následně vrací na Andorii, ale Enterprise zůstává v systému kvůli dalšímu vyšetřování. V systému byla totiž zjištěna Degrova loď, který zde byl pozorovat výsledky testu. Degra a jeho asistenti jsou následně zajati Enterprise (ENT: „Proving Ground“, „Stratagem“).

Doktor Phlox vymaže Degrovi vzpomínky a pomocí dokonale připraveného úskoku dokáže Archer přesvědčit Degru, že spolu strávili léta ve vězení patřící hmyzoidní Xindi rase, poté co byla zničena Země. Archer zmanipuluje Degru tak, že ten mu prozradí souřadnice systému Azati Prime, kde byla zbraň sestavena. Degra a jeho asistenti jsou umístěni zpět na jejich loď, ale s vymazanými vzpomínkami, takže si nejsou vůbec vědomi toho, co se jim stalo (ENT: „Stratagem“).

Cesta na Azati Prime

Cesta na Azati Prime trvala nějaký čas, protože Enterprise nebyla vybavena pro cestování podprostorovými koridory jako xindská plavidla, která díky tomu dokázala rychle cestovat Expanzí. V průběhu cesty objeví záhadného cizince v malé lodi v transdimenzionální poruše; posádka rychle zjistí, že existuje spojitost mezi ním a staviteli sfér. Cizinec umírá, protože nedokáže žít v podmínkách našeho vesmíru (ENT: „Harbinger“)

O měsíc dříve – v listopadu – se Enterprise setkala s druhem jménem Tiannoni, kteří uctívají Stavitele sfér. Ti tvrdí, že Stavitelé používají sféry a anomálie, které sféry generují, ke změně podmínek v Expanzi. Objev cizince, který je testovacím subjektem Stavitelů, ukazuje, že Triannoni měli alespoň částečně pravdu. Cizinec se pokusil sabotovat Enterprise než zcela dezitengroval. Svým prohlášením, že jeho lidé zvítězí, když bude Země zničena, potvrdil spojitost mezi Xindi a Staviteli sfér (ENT: „Chosen Realm“, „Harbinger“).

Enterprise se setkává ještě s další transdimenzionální poruchou v lednu, poté, co objeví místo havárie lodi patřící hmyzoidní rase Xindi. Posádce se podaří zachránit z vraku xindský raketoplán, který je uložen do přistávacího doku na Enterprise (ENT: „Doctor’s Orders“, „Hatchery“).

Konfrontace s Xindi

V únoru roku 2154 Enterprise proklouzne na okraj systému Azati Prime, skryta za planetkou. Díky zachráněnému raketoplánu Xindi se Tuckerovi a Mayweatherovi podaří zjistit, že superzbraň je konstruována pod vodou na Azati Prime a že je blízko svému dokončení. Archer vymyslí plán na její zničení – vezme raketoplán, který naloží fotonickými torpédy a zničí ji.

Než to stačí provést, vrací se Daniels, který vezme Archera na palubu Enterprise-J do 26. století, konkrétně do okamžiku bitvy na Procyonu V. Prozrazuje Archerovi, že právě v té době se Stavitelé sfér pokouší obsadit Galaxii, ale v této bitvě jsou poraženi silami Spojené federace planet, která Stavitele zatlačí zpět do jejich transdimenzionální reality. Stavitelé sfér podobné události předpovídají a proto se pokoušejí zmanipulovat Xindi, aby zničili Zemi – žádná Země, žádná Federace, žádný odpor.

Daniels se pokouší přesvědčit Archera, aby nepokračoval ve svém plánu, ale zvolil raději diplomatické řešení, protože Xindi mají žít v míru s lidstvem a stát se v budoucnu členy Federace. Archera však nepřesvědčí, ten pokračuje ve svém plánu a je zajat bezpečnostními silami pod vedením kancléře Dolima. Archer využije informace, které získal díky lsti v systému Calidra, a dosáhne schůzky s Degrou, kterému tlumočí Danielsova slova.

Mezitím je Enterprise pod těžkým útokem xindských lodí, který způsobí na lodi rozsáhlé škody. Naštěstí Degra přesvědčí xindský koncil, aby byl odvolán Dolimův útok na Enterprise a zajistí Archerův návrat na loď s tím, že za tři dny má proběhnout tajná schůzka, na které má Archer předložit důkazy, že jsou Xindi manipulováni Staviteli sfér (ENT: „Azati Prime“, „Damage“).

Při útoku byly bohužel poškozeny warpové cívky, takže loď není schopna letu warpem, takže neexistuje možnost dostavit se na místo setkání včas. V opravách si navzájem pomůžou Enterprise a loď Illyrianů, která byla poškozena anomálií. Illyriané nicméně nejsou ochotni poskytnout své warpové cívky, protože by se jejich let domů prodloužil na tři roky. Věříc, že setkání s Degrou je důležité pro záchranu lidstva, Archer a MACO tým obsadí Illyrianskou loď a ukradnou jejich warpové cívky (ENT: „Damage“).

Jednání s Koncilem

Enterprise se setkává s Degrou a lodí, patřící opohumanoidovi Jannarovi, skryti za maskovacím polem jedné sféry, kde Archer ukazuje důkazy o věrolomnosti Stavitelů: biozbraň získanou v roce 2004, těla Damrona a jeho týmu, skeny cizince – testovacího subjektu, údaje o sférách z lodní databáze a další. To přesvědčí Degru, že si Archer zaslouží šanci předvést tyto důkazy Koncilu a navrhuje setkání na druhém konci podprostorového koridoru v mlhovině Kovaalan. Degre jde dokonce tak daleko, že zničí ještěroidní loď, která se ho pokouší předvést před Koncil (ENT: „The Forgotten“).

Enterprise se dostane přes koridor, ale neobejde se to bez potíží. Musí bojovat s Kovaalany a málem se dostane do roku 2037, ale nakonec se dostaví na setkání však. Degra přivede Archera před xindský koncil, kde Archer přednese své důkazy. Opohumanoidy a humanoidy zviklá, ale ještěroidi a hmyzoidi jsou tak pobouřeni přítomností Archera, že opustí Koncil. Archer stále potřebuje podporu Akvatiků, aby dosáhl odkladu ve vypuštění zbraně, nakonec se mu podaří přesvědčit kancléřku Kiaphet Amman’sor pomocí biometrického skenu testovacího subjektu Stavitelů. Rozzuřený Dolim však zavraždí Degru a ukradne zbraň, jedná podle pokynů Stavitelů sfér, kteří slíbí ještěroidům, že se v budoucnu stanou hlavou Xindi, pokud teď podniknou útok proti Zemi. Dolimovi pomáhají hmyzoidi (ENT: „E2“, „The Council“).

Bitva na záchranu Země

Zbraň ke svému použití potřebuje spouštěcí kódy tří ras z pěti a jelikož má k dispozici pouze dva z nich, Dolim unese z Enterprise Hoshi Sato a použije xindské neurální parazity, kterými ji přinutí dešifrovat třetí kód. Jelikož zbraň nemůže přejít do bojového módu dokud letí, dovolí toto zpoždění Archerovi sestavit alianci humonoidů, opohumanoidů a Akvatiků na zastavení zbraně. Amman’sor ale slibuje podporu jejích sil pouze když Archer slíbí, že se Enterprise pokusí zničit síť sfér (ENT: „The Council“, „Countdown“).

Spojeným silám se podaří zničit většinu sil, které brání superzbraň, ale díky zásahu Stavitelů sfér je superzbraň schopna vstoupit do podprostorového víru směrem k Zemi, již plně funkční a připravená, doprovázena lodí ještěroidů a hmyzoidů. Hoshi Sato je zachráněna těsně před odletem zbraně, ale major Hayes byl při záchranné operaci zabit. Na cestě k Zemi kancléř hmyzoidů oznamuje, že zvažuje Archerovi důkazy, proto Dolim nařídí zničení lodi hmyzoidů (ENT: „Countdown“).

Jediná loď, která je schopná sledovat superzbraň vortexem, je Degrova loď. Takže Archer, Reed, Sato, Jannar, další humanoidní kancléř a MACO tým zahajují zoufalou honičku. Dostihnou superzbraň na orbitě Země, ale nedokáží zabránit zničení výzkumné stanice Yosemite 3. Degrova lehce vyzbrojená loď není žádným soupeřem pro loď ještěroidů, která brání zbraň, a nejsou ani schopni dostat se dostatečně blízko na přenos transportérem. Na scéně se ale objevuje Shran a jeho loď Kumari, která poskytne krytí Degrově lodi – andoriánská loď je sledovala skrz vortex. Kumari zmátne Dolima, takže Archer a jeho tým se dokáží transportovat na palubu zbraně. MACO tým zlikviduje všechny ještěroidy na palubě a Archer spustí deaktivační sekvenci. Dolim si mezitím uvědomí, co Kumari dělala a nařídí svojí lodi návrat ke zbrani (ENT: „Countdown“, „Zero Hour“).

Po zabití ještěroidní jednotky na palubě se Archerův tým (Forbes byl ale zabit) vrací zpět na Degrovu loď, protože se Archerovi podařilo spustit přetížení reaktoru zbraně. Velitel Dolim se ale transportuje na palubu zbraně těsně předtím než se Archer stihne transportovat pryč. Oni dva pak svedou zuřivý boj beze zbraně uvnitř explodující superzbraně. Mezitím se Kumari podaří zničit Dolimovu loď, takže ten se již nemá kam vrátit. Zkáza zbraně pokračuje, Archerovi se ale podaří umístit nálož na Dolimova záda a odpálit ji. Naneštěstí se nedokáže transportovat pryč včas a zbraň exploduje s Archerem na palubě. Degrova se loď se vrací zpět do Expanze a setkává se s Enterprise (ENT: „Zero Hour“).

Dozvuky

Mezitím si Enterprise vede velmi dobře při eliminaci sfér, pomocí paprsku z deflektoru poškodí na jedné sféře meziprostorové rozvody, které zajišťují soudržnost jejich sítě na podprostorovou energii. Bez energie se sféry zhroutí do sebe a Expanze se postupně vrací zpět do normálu.

Enterprise se setkává s Degrovou lodí a loď Akvatiků dopraví Enterprise zpět k Zemi. Při návratu k Zemi ale Enterprise nezaznamenává žádné signály od Hvězdné flotily. Raketoplán, který sestoupí do San Francisco je napaden P-51 Mustangem – vrtulovým letadlem americké výroby z druhé světové války. A kapitán Archer se probouzí v nacistické polní nemocnici v přítomnosti důstojníka SS Na’kuhla (ENT: „Zero Hour“).

Na Enterprise si rychle uvědomí, že jsou v roce 1944 v alternativní realitě, kde nacisté dokázali obsadit východní pobřeží Spojených států amerických. Daniels je sem všechny přenesl, aby zabránili Voskovi v eskalaci Časové studené války. Poté, co úspěšně splní tento úkol, Daniels je všechny pošle zpět do roku 2154 (ENT: „Storm Front“, „Storm Front, Part II“).

Enterprise se dostává velkolepého uvítání, ačkoli Archera pronásledují myšlenky na 27 členů posádky, kteří zemřeli, a myšlenky na nemorální akce, které musel podniknout. Navzdory výčitkám, které má, jsou po něm pojmenovávány vysoké školy a jeho posádka je oceňována a obdivována za to, co dokázala (ENT: „Storm Front II“, „Home“).