Největší hrozby pro Zemi Star Treku
V průběhu posledních pětačtyřiceti let jsme nespočetněkrát viděli Zemi ohroženou všemi možnými i nemožnými způsoby. Pojďme se podívat na ty největší hrozby pro budoucnost naší planety, seřazeny sestupně:
5. Obrovské, silné (a pitomé) stroje, které si jen chtějí povídat
Startrekový vesmír je plný pokročilé technologie, některé stroje v něm dokonce dosahují vysoké inteligence. Občas se ale tyto údajně superinteligentní stroje chovají fakt pitomě. Jako příklad uveďme V’Gera, ohromnou loď ukrývající ve svém středu zemskou sondu Voyager VI s inteligencí všem nepochopitelnou, dokud si na ni Spock nesáhnul. V souladu se zadáním své jednoduché mise se V’Ger vracel na Zemi, kde chtěl hlásit nálezy nasbírané při své dlouhé cestě vesmírem. Od jeho záměru zničit všechno živé na jejím povrchu ho ale kupodivu stačil odvést dotek dvou lidí (Deckera a Ilii).
Druhým příkladem je uhoukaná Sonda, která Zemi navštívila v událostech popisovaných čtvrtým filmem. Ta se jednoduše stavila, aby si povykládala s párečkem velryb, které nemohla najít, a její komunikace zamířená na zemské oceány měla za následek celoplanetární katastrofu Sonda byla samozřejmě naprosto nezničitelná, takže se admirál Kirk a jeho posádka vydali zpět v čase, aby na Zemi 23. století dostali nějaké velryby, které by Sondě řekly, aby se zklidnila. Neměla by ale takováhle nezničitelná a inteligentní věc být schopná rozlišit prostý pozdrav od devastace celoplanetárního ekosystému?
4. Šílení romulanští horníci
Lidé a jejich Federace se za dobu své existence museli vypořádat s řadou různých protivníků; ti první, se kterými si ale museli poradit, byli Romulané, a to už ve 22. století. A od té doby mají Romulané na Federaci zálusk. Na konci 24. století získá klon kapitána Picarda jménem Shinzon vládu nad Impériem a poté, co naoko uzavře mírovou dohodu, se podle dobrých zvyků rozhodne zabít všechny lidi svým novým extrasuper Thalaronovým paprskem. Co mu kdy Federace udělala? To Romulané ho strčili do pekelných dolů na Rému.
Nedlouho poté, co dozněla exploze Shinzonovy lodi, se na scéně objevil další Romulan s hněvem namířeným špatným směrem – tentokráte šlo o horníka jménem Nero, který byl tak namíchnutý na Spocka, který nezachránil jeho planetu, že se vrátil dvacet let zpět v čase, kde vytvořil úplně nový paralelní vesmír a poté, co strávil pár let v odlesky objektivu zamořeném vesmíru zničil se svou lodí z 24. století Vulkán a vydal se k Zemi, kde chtěl udělat totéž. Naštěstí mu v tom Kirk a Spock zabránili, ale… nepřepísknul to trochu? Spock (ten starší) se mu jen snažil pomoct. Místo toho, aby na něj dvacet let čekal, a nechal se celý potetovat, se Nero a jeho lidi mohli podívat za Harrym Muddem a domluvit si rande s jeho holkama.
3. JoJo technologie (odkopnete je a za chvíli se vrátí)
Jestli by nějaký padouch ze Star Treku měl dostat cenu za vytrvalost, byli by to stoprocentně Borgové, kolektiv kybernetických vojáků, kteří by o Zemi fakt stáli. Několikrát se snažili rozdrbat střed Federace. Nejdříve, když poslali jednu ze svých Krychlí k Zemi, kde je ale zastavila Enterprise D („Best of Both Worlds“), a o pár let později zase s Krychlí, to je Enterprise zase zastavila, teď už ale s novým krásným é na trupu. Krychle se ale jen tak zničit nenechala a ze svých útrob vyslala do minulosti menší loď, která měla po vzoru Terminátora Zemi vyhladit. V tom jí ale Enterprise taky zabránila. Dva roky nato, jen co přišli s novým plánem s nanosondovou bombou, se Borgům do cesty postavila kapitán Janewayová („Dark Frontier“). Nikdo nikdy neřekl, proč měli Borgové s velením v Delta kvadrantu takový zájem o Zemi. Možná, že až na ni dostanou chuť příště, mohli by poslat víc než jednu loď, ne?
2. Manipulativní paranoidní cizinci
Vesmír Star Treku je plný ras, které se naučily s těmi ostatními koexistovat, na druhou stranu některé ne. A kolikrát jsou vysloveně paranoidní. Kupříkladu Stavitelé Sfér. Protože to umí s časovou linií, přišli na to, že by lidé (a jejich budoucí Federace) mohli v budoucnu ohrozit jejich ďábelské plány. Samotní na to ale byli moc shnilí, takže zmagořili chudáky Xindi, aby jim postavili Hvězdu smrti superzbraň, která by se postarala o Zemi. Xindi si postavili předváděcí prototyp, který vyoral první jarní brázdu přes x kilometrů zemského povrchu. To ale donutilo kapitána Archera a jeho posádku si o celé věci zjistit dost na to, aby ji zastavili. Kdyby si ale dali Xindi pět a pět dohromady a zjistili, že jsou Stavitelé Sfér jenom šejdíři, kteří si zničili vlastní kousek vesmíru, nic z toho se nemuselo stát.
Dalším příkladem takových cizinců je Dominion vedený Zakladateli. Chvíli poté, co objevili bajorskou červí díru, se lidé samozřejmě začali koukat, co je na jejím druhém konci. Přirozené, ne? Xenofobní měňavci to ale viděli jinak a hned začali pracovat na plánu ovládnutí kvadrantu Alfa. Speciálně se přitom zaměřili na svou největší „hrozbu“, lidské pokolení. Sami Zakladatelé nikomu nevěří a tak si vychovávají Dominion, který pak skáče jak písknou. A stejně jako Stavitelé Sfér, hučí Zakladatelé tak dlouho do Breenů, než se postaví proti Zemi a pustí se do ní. Napáchají při tom vážné škody, úplně to tady ale nezničí. Dominion tak začne plánovat big-time infiltraci, Sisko je ale na plné čáře porazí.
1. My
Jestli nás Star Trek něco naučil, je to fakt, že tím nejnebezpečnějším pro budoucnost Země jsme právě my sami. Byli jsme to v prvé řadě my, kdo zabil všechny ty velryby, kvůli kterým ve čtvrtém filmu přiletěla Sonda. My sami v průběhu 3. světové války skoro zničili nebo zničíme Zemi, čímž ji částečně zamoříme radiací („Savage Curtain“).
Krom hrozeb zemskému prostředí ale podle Star Treku čelíme ještě další, nejspíše ještě vážnější hrozbě hrozbě ztráty našeho lidství a našich svobod. Podle Star Treku to začalo kolem roku 1990, když lidé v průběhu Eugenických válek přišli o část své lidskosti. Ve své honbě za genetickými vylepšeními se lidé ocitli v obklíčení geneticky upravených nadlidí. Ve 23. století zase chtěla skupinka spiklenců ve Federaci vyměnit bezpečnost za svobodu obyvatelů Země, za kterou tito dlouhá staletí bojovali („Homefront“, „Paradise Lost“). Naštěstí jim v tom ale Sisko zabránil.
Star Trek má s realitou společné v některých věcech hodně, v jiných bezmála nic. Jedna z myšlenek, kterou nám předává, je ale bez diskuse – jsou to právě lidé a jen lidé, kteří pro svou budoucnost představují tu největší hrozbu. A je jen na nás, jak se s vlastní budoucností vypořádáme.