Enterprise, NCC-1701-D

Enterprise, NCC-1701-D byla loď třídy Galaxy vypuštěná v roce 2363 a pátá loď Federace toho jména. Po celou dobu své existence sloužila jako vlajková loď Federace.

Podrobnější informace naleznete v článku Enterprise třídy Galaxy.

Konstrukce

Enterprise byla postavena v docích Utopia Planitia na orbitě Marsu v Sluneční soustavě. Nad konstrukcí měl dohled komandér Orfil Quinteros. Za warppohon lodi nesla většinu zodpovědnosti Dr. Leah Brahamsová.

V době, kdy byla ještě loď v docích na orbitě Marsu se z jedné z warpgondol stalo místo několika vražd. Walter Pierce, člen konstrukčního týmu v záchvatu žárlivosti zabil dva důstojníky, Marlu Finnovou a Williama Hodgese a poté s zbavil jejich těl v plazmovém toku. Poté sám Pierce spáchal sebevraždu, také skočil do plazmy, na místě své smrti ale zanechal stopy, díky kterým byly v roce 2370 jeho činy odhaleny.

Testování lodi bylo prováděno na stanici McKinley na orbitě Země. Hvězdného data 41153,7 se podle rozkazu admirála Norah Satie ujal velení Enterprise kapitán Jean-Luck Picard.

Technické informace

Se svými dvaačtyřiceti palubami je Enterprise D dvakrát tak dlouhá jako původní Enterprise třídy Constitution a její objem byl osminásobně větší. Na lodi bylo v průměru 1014 osob, což je bezmála sedmkrát více, než na lodích třídy Constitution. Čelové posádky a praporčíci museli bydlet po dvou v kajutě, tedy alespň do doby, než byli povýšeni na podporučíky.

Můstek, kapitánova pracovna a zasedací místnost byly umístěny na palubu. Hlavní hangár (obklopený nákladovými prostory) byl na palubách 4 a 18. Na palubě 13 pak ještě byly dva menší hangáry. Na palubě 8 se nacházel bitevní můstek, který se používal v době krize, kdy bylo nutno separovat trup.

Maximální udržitelná rychlosti lodi byla warp 9.6, která mohla být udržena po dobu dvanácti hodin. V roce 2369 loď vygenerovala 12,75 milionů gigawattů jen kvůli tomu, že byla na orbitě planety (True Q). Warpjádro mohlo v případě potřeby vygenerovat obromné množství energie – jediné zařízení na lodi, které mohlo takovou energii užít byl hlavní deflektor.

Enterprise-D byla vyzbrojena čtyřmi fázerovými poli, třemi odpalovači torpéd, 250-ti fotonovými torpédy a vysokokapacitními emitéry štítů. Na Enterprise se dále nacházelo dvacet transportních místností.

Ačkoliv se dle epizody Coundrum na Enterprise nachází deset fázerových bank, podle vizuálního studia filmovacího modelu lodi má Enterprise dvanáct fázerových polí. Kniha TNG Technical Manual podporuje vyšší číslo.

Služba

Během cesty ke stanici Farpoint vymáčkla Enterprise ze svých motorů maximum, a to když unikala nekoporální formě života známé jako Q – při tomto úniku úspěšně provedla Enterprise separaci trupu ve vysokém warpu.

Později, v roce 2364 byla Enterprise ukradena ze Stanice 74 Binary. Plánovali loď použít k opravě poškozeného počítače na jejich domovské planetě. Enterprise byla vrácena kapitánu Picardovi a Binarové přijali tresty za své činy.

Během prvního setkání s Borgy byly kvůli analýze Borgy násilně odstraněny sekce 27 až 29 na palubách 4 – 6, což zahubilo osmnáct lidí. Během Borgské invaze v letech 2366 a 2367 utrpěla Enterprise těžké škody. Paluba 36, vč. strojovny byla dekopresována poté, co borgský řezaří paprsek poškodil sekundární trup. Hlavní deflektor byl upraven na vysílání vysokoenergetického paprsku, který se posádka chystala užít proti Borgům. Jejich snahy ale vyšly v niveč, když Borgové asimilovali kapitána Picarda a tím odhalili plány posádky. Kvůli paprsku vycházejícího z deflektoru bylo zamořeno několik palub radiací. Později se sekundátní trup oddělíl od primárního a byl téměř zničen v bitvě u Země. Rozsáhlá poškození vyžadovala celkovou přestavbu lodi (refit) na stanici McKinley, která trvala šest týdnů.

Enterprise velela admádě lodí tvořících blokádu, která měla zabránit pomoci Durasova domu ze strany Romulanů. Koordinovala tachyonovou detekční síť, která byla použita k zábránění průniku maskovaných lodí do prostoru Federace.

Enterprise byla několikrát zničena na začátku roku 2368, když se ocitla v časové smyčce poblíž Typhon Expanse. Každý cyklus skončil zničující kolizí Enterprise s lodí Bozeman. Postupně se začaly u posádky projevovat pocity déja-vu, kvůli kterým nakonec zjistili, co se děje a poslali zprávy do další smyčky, díky níž se Enterprise vyhhla kolizi s Bozeman. Loď ztrávila ve smyčce sedmnáct dní, narozdíl od Bozeman, která tam strávila několik desetiletí.

Enterprise byla jedna z prvních lodí, kterým bylo povoleno zadokovat u nově získané stanice Deep Space Nine, kde dopravila většinu osádky Hvězdné flotily a dodala první várky runaboutů.

V roce 2369 podstoupila Enterprise svou první dezinfekci baryonovým paprskem. Během dezinfekce se na Enterprise potají transportovala skupinka zločinců, kteří ukradli z warpjádra trlithium, ale díky jeho nestabilitě byla jejich loď zničena.

Na konci roku 2369 byla Enterprise poškozena během záchrany posádky romulanského Dravéého ptáka. Jeho warpjádro bylo kolonizováno formami života, které si ho spletly s přírodní kvantovou singularitou (romulanské lodě používají uměle vytvořené kvantové singularity jako zdroje energie), což způsobilo poruchy časového kontinua. Enterprise byla téměř zničena zpětnou vazbou v transferu energie na Dravého ptáka, kterým nevědomky zabíjela ony životní formy. Naštěstí bylo několik členů posádky mimo loď a když viděli, co se stalo, dali vše do pořádku.

Enterprise se stala jednou z prvních lodí Federace, které použily maskovací zařízení, a asi první, která úspěšně použila fázové maskování. To bylo zachráněno z vraku USS Pegasus a bylo nainstalováno na Enterprise a tak jí umožnilo projít skrz asteroid, ve kterém se nacházela poté, co Romulanská loď Enterprise v asteroidu uvěznila.

Události výše popsané byly znovu k vidění v ENT epizodě These Are The Voyages …, včetně několika nových scén na Enterprise-D. 1701-D se dále v epizodě objevila v závěrečné sekvenci uzavírající seriál Enterprise spolu s původní Enterprise a NX-01.

Enterprise byla zničena ke kocni roku 2371 po útoku Klingonů (vedeným Durasovými sestrami), ústícím v rozsáhlá poškození vedoucí k protržení warpjádra. Primární trup se úspěšně oddělil a odletěl do bezpečné vzdálenosti od sekundárního, šóková vlna ho ale hodila na planetu Veridian III. Naštěstí se komándéru Deanně Troi podařilo se sekcí přístát s vcelku malými ztrátami, Enterprise samotnou se už ale zachránit nepodařilo. Posádku pak zachránilo tři lodě – Farragut, USS Valiant a loď třídy Miranda neznámého jména.

Seznam prvních kontaktů

2364

 • Aldeané
 • Armus
 • Mrak Beta Renner
 • Edo
 • Entita tvořící stanici Farpoint
 • Ferengové
 • Mikromozek
 • Neurální patazité
 • Q kontinuum

2365

 • Borgové
 • Nagilum
 • Ian Andrew Troi

2366

 • Gomtuu
 • Mintakané
 • Civilizace nanitů
 • Zalkoniané

2367

 • Cytheliané
 • Malcoriané
 • Paxané (údaje o nich jen v denících, vzpomínky posádky vymazány)

2368

 • Krystalická entita
 • Formy života FGC-47
 • Ux-Mal
 • Tamariané

2369

 • Exocompy
 • Formy života v kvantové singularitě

2370

 • Boraalané

Enterprise alternativních časových linií

Time Squared, Yesterday’s Enterprise, Remember Me, Future Imperfect, Parallels, All Good Things

Podrobnosti

Model Enterprise byl navrhnut Andrew Probertem. Design byl odvozen od probertova návrhu vzhledu původní Enterprise pro film The Motion Picture a Phase II.