Star Trek: Strange New Worlds (SNW)

Star Trek: Strange New WorldsStrange New Worlds je jedním z nových seriálů Star Trek, které se živě natáčejí. Popisuje dobrodružství vesmírné lodi Enterprise pod velením kapitána Christophera Pikea, která se vydává vstříc neprobádaným končinám vesmíru s cílem rozšiřovat hranice poznání a hledat nový život. 

SNW se od současných scifi seriálů odlišuje několika základními rysy. Prvním z nich je poměrně striktní epizodičnost, tedy oddělení jednotlivých dílů bez větších návazností. Skutečnost, že se každá epizoda může věnovat jinému tématu – někdy vážnému sociálnímu problému, jindy komedii – seriálu dává značnou pružnost a scénáristům možnost otevřít rozmanitější vějíř témat než co umožňují story arcy pro celou sezónu (jako v případě seriálu Discovery). SNW se také snaží držet se optimistické vize budoucnosti, které známe ze seriálů jako Nová generace nebo Voyager. Jak optimistické ladění seriálu, tak epizodičnost ve stylu „planet of the week“ patří mezi hlavní důvody, proč je seriál velmi kladně hodnocen jak fanoušky, tak širokou veřejností.

Seriál dějově zhruba o 10 let předchází Klasickou sérii ze 60. let s kapitánem Kirkem. S tou je ale poměrně úzce spjatý – krom toho, že se oba seriály odehrávají na stejné lodi Enteprise a jsou si dějově velmi blízko, se v obou objevuje několik stejných postav jako pan Spock, Uhura nebo sestra Chapelová, tedy postavy, které na Enterprise zůstanou i v době, kdy velení nad Enterprise převezme kapitán Kirk. 

Seriál není uzavřený a v současnosti se natáčí nebo plánují další sezóny. Ty dosavadní vynikají kvalitními scénáři a řada epizod seriálu v mnoha ohledech patří mezi absolutní špičku Star Treku.