Khanův hněv (The Wrath of Khan)

Khanův hněv (The Wrath of Khan)Ve druhém filmu na motivy původního seriálu Star Trek se Enterprise střetává s vypočítavým nepřítelem ze své minulosti. Tím je Khan, geneticky vylepšený člověk, který se před dvaceti lety pokusil převzít vládu nad Enterprise, za což ho kapitán Kirk vysadil na neobydlené planetě. Khan se ve filmu zmocní federační lodi Reliant a přepadne Enterprise s cílem pomstít se Kirkovi za roky strávené ve vyhnanství.

Khanův hněv se trvale drží na předních příčkách hodnocení Star Trek filmů. Důvodů jeho všeobecně skvělého přijetí je hned několik. Prvním z nich je krutý a silně motivovaný záporák, kterým Khan bezesporu je. Děj má spád, řadu nepředvídaných zvratů (a to i na konci filmu) a má velmi dobře napsaný scénář. Khanův hněv také dobře reaguje i na to, že posádka Enterprise pomalu stárne a musí se s tím vyrovnat. V neposlední řadě filmu také prospělo to, že soupeření mezi Khanem a kapitánem Kirkem doprovází velmi povedené bojové scény, díky kterým má Khanův hněv, zvláště v porovnání s prvním Star Trek filmem, mnohem živější atmosféru.

Vezmeme-li v potaz, že byl Khanův hněv do kin uveden v roce 1982, jsou jeho zvláštní efekty na skutečně mimořádné úrovni. Vesmírné bitvy vypadají skvěle a realisticky. Film si navíc může zapsat jedno prvenství, a sice za vůbec první kompletně počítačem generovanou filmovou scénu ─ tou byla simulace průběhu planetární proměny vlivem efektu Genesis.

Podobně pozitivně lze hodnotit i soundtrack, který se řadí k tomu nejlepšímu ze startrekové hudby. Jasně rozpoznatelné a originální hudební motivy, které skvěle dokreslují postupně se měnící atmosféru filmu, se divákům zalíbily tak, že krom obligátních CD soundtracků si můžete hudbu z druhého Star Trek filmu pořídit i na kvalitní gramofonové desce.

V Česku byl film poprvé odvysílán televizí NOVA v roce 1994 s velmi dobrým dabérským obsazením a slušným překladem. Film byl dabován spolu s filmy Film, Pátrání po Spockovi a Návrat domů a po přelomu tisíciletí jej bylo možné dále zhlédnout na televizích HBO a AXN. Druhý dabing vznikl v roce 2002, když Hollywood Classic Entertainment film vydal na VHS.

Film v roce 2023 vyšel ve 4K a ve vysokém rozlišení vypadá velmi dobře.

Tento článek byl vytvořen na počítači Macintosh Classic, prakticky totožném s tím ze scény
„Ahoj, kompjůtre“ ze Star Treku IV.