Pátrání po Spockovi (The Search for Spock)

Pátrání po Spockovi (The Search for Spock)

Pátrání po Spockovi je film navazující na Khanův hněv a navazuje na něj Návrat domů.

Hvězdné datum 8210.3: Enterprise se po střetnutí s Khanem v mlhovině Mutara vrací zpět na Zemi, kde má podstoupit opravy. Admirál Kirk a jeho přátelé záhy zjišťují, že Spock před smrtí předal svou Katru (svou duševní podstatu) doktoru McCoyovi, ve kterém se teď mísí jeho vlastní já s podstatou pana Spocka. Posádka musí Enterprise ukradnout z doku a letět zpět na planetu Genesis, kde je nalezeno mrtvé tělo pana Spocka, jemuž má být na Vulkánu vrácena jeho Katra. Posádka Enterprise ale při cestě na Genesis narazí na loď Klingonů, kteří loď obsadí a tím ohrozí celou její misi.

Pátrání po Spockovi se v mnoha ohledech velmi podobá televizním epizodám klasického Star Treku: příběh je trochu předvídatelný, je v něm několik nečekaných dějových zvratů, jednoduchý klingonský záporák, splynutí myslí a v jedné scéně se dokonce objeví i tribblové. Film dělá povedený střední díl v trilogii Khanův hněv – Pátrání po Spockovi – Návrat domů.

Film je po vizuální stránce srovnatelný (i když o něco slabší) s o dva roky starším Khanovým hněvem. Zvláštní efekty pro Pátrání po Spockovi vytvořilo studio Industrial Light and Magic, mimo jiné zodpovědné i za efekty pro ságu Hvězdné války. Soundtrack filmu se drží slušného průměru, i když kvalit předchozího filmu nedosahuje.

V Česku se Pátrání po Spockovi dočkalo dvou dabingů. Ten první uvedla už v roce 1994 televize NOVA (později ho reprízovala AXN) a dabing vynikal vynikajícím dabérským obsazením a měl slušný překlad. Druhý dabing, tentokrát z roku 2002, vznikl ve spojitosti s tím, když společnost Hollywood Classic Entertainment začala film nabízet na VHS.

Film v roce 2023 vyšel ve 4K a ve vysokém rozlišení vypadá velmi dobře.

Tento článek byl vytvořen na počítači Macintosh Classic, prakticky totožném s tím ze scény
„Ahoj, kompjůtre“ ze Star Treku IV.