Film (The Motion Picture)

Film (The Motion Picture)V prvním celovečerním filmu na motivy Star Treku se posádka Enterprise pod velením kapitána Kirka vydává vstříc neznámému tělesu, které se blíží k Zemi a ničí vše, s čím se po cestě setká, ať už jde o základnu nebo o loď. K posádce Enterprise se krátce po jejím odletu přidává i pan Spock, který poslední roky strávil na Vulkánu, kde pocítil přítomnost bytosti s úžasně logickým myšlením – té samé bytosti, ke které právě Enterprise vyráží.

Motion Picture se do kin dostal zhruba 10 let po konci natáčení Klasické série; v době, kdy se díky početným reprízám seriál těšil zřejmě tomu největšímu zájmu. V polovině sedmdesátých let tak začaly práce na novém seriálu, který měl popisovat nová dobrodružství kapitána Kirka a jeho posádky. V té době se ale do kin dostal první díl vesmírné ságy Hvězdné války, který se rychle uchytil jako jeden z nejúspěšnějších filmů své doby a z nového seriálu se tak stal film.

Film měl na svou dobu enormní rozpočet ─ a je to na něm znát. Řada pomalých scén ve vesmíru, sledujících pomalý přílet k Enterprise, propracované do míry detailu nesrovnatelné s tím, co diváci do té doby viděli na televizních obrazovkách, nebo pomalé průlety vesmírem a interiérem nepřátelského tělesa jsou pro některé důvodem, proč o Motion Picture tvrdí, že je pomalý a „roztahaný“, jiní si oproti tomu užívají majestátnost vesmírných scén na stříbrném plátně. Objektivně vzato je ale na filmu bohužel znát, že jeho předloha měla původně sloužit k natočení jednodílné televizní epizody, a ne celovečerního filmu.

Krom vizuální stránky film vyniká i výborným soundtrackem. Hudební doprovody skvěle dokreslují tajemnou/průzkumnou/odvážnou atmosféru filmu a mimochodem se jedná o původ známého hudebního motivu, který byl později použit ve znělce tehdy ještě neexistujícího seriálu Nová generace – ten se poprvé objevil právě ve znělce filmu Motion Picture.

V Česku byl film odvysílán na dvou televizních stanicích – poprvé v roce 1994 na České Televizi s překladem Jana Pavlíka (známého v komunitě fanoušků Star Treku jako „Praotec Trekkie“), podruhé v televizi NOVA v roce 1995. Třetího dabingu se film dočkal v roce 2002, když HCE vydala film na VHS.

Film vyšel bezpočetněkrát na VHS, DVD a řadě dalších nosičů. Za zmínku stojí, že krom standardní verze filmu z roku 1979 byla krátce po přelomu tisíciletí vydána i nová verze filmu „Director’s Edition“ s remasterovaným obrazem a digitálními efekty, které film učinily přístupnějším publiku 21. století. Film v roce 2023 vyšel ve 4K a ve vysokém rozlišení vypadá velmi dobře. 

Další články k filmu

Tento článek byl vytvořen na počítači Macintosh Classic, prakticky totožném s tím ze scény
„Ahoj, kompjůtre“ ze Star Treku IV.