Technické návrhy pro TMP [část 2] – klingnské křižníky

V prvním celovečerním filmu na motivy klasického Star Treku vystupují tři klingonské křižníky (pro zajímavost byla jejich třída ve finále pojmenována jako K’T’inga a blížší informace o jejím výsledném pojetí můžete získat zde), které se již dříve objevily v seriálové epizodě „The Enterprise Incident“ (Případ Enterprise) a které, stejně jako Enterprise, navrhl Matt Jefferies.

„Vzpomínám si, že jsem ty klingonské lodě navrhoval doma,“ vzpomíná Jefferies, „ve studiu se toho tenkrát dělo celý den strašně moc. Protože byli Klingoni nepřátelé, musel jsem navrhnout loď tak, aby ji bylo možné okamžitě odlišit. Musel jsem si být jistý, že nebude možné, aby si divák spletl klingonskou loď  s lodí našich kladných hrdinů.“ Pokud vám to příjde přitažené za vlasy, připomeňme, že se Star Trek točil v šedesátých letech a že tehdejší televize měly jednak malou úhlopříčku, jednak byla kvalita obrazu na dnešní poměry velmi slabá. 

Po dokončení návrhu lodi byla schémata poslána do American Model Toy Corporation. „Vrátili nám model, který jsme pak v seriálu používali.“ Původním model lodi byl věnován Smithsonijskému národnímu muzeu aviatiky a kosmonautiky. „Myslím, že ho tam ještě mají“, doplňuje Jefferies, „stejně jako Enterprise.“

V roce 1996 byl pro potřeby epizody „Trials and Tribble-ations“ (Trable s triblováním) seriálu DS9 postaven nový model. Protože nebyla v původní epizodě s tribly, na kterou DS9 navazovala, klingonská loď nikdy vidět, byl model osazen směsí detailů z verze pro seriál i film Motion Picture.

Další model stejně lodi byl pak nakonec připraven už zcela digitálně, a sice pro remasterovanou verzi klasické epizody.

Model

Model upravené klingonské lodi pro první celovečerní film měřil 180 cm. Hlavní rozdíl činil velký počet detailů, které byly pochopitelně přidány, aby loď vypadala na velkém plátně co nejrealističtěji.

Podle slov režiséra speciálních efektů filmu měla klingonská loď vypadat jako „nepřátelská ponorka z druhé světové, která už příliš dlouho nikde nebyla“. Návrh Andrewa Proberta toho, co se skrývalo pod atypicky tvarovaným trupem klingonské lodi, pomohl ustálit klingonský styl pro všechny následující Star Trekové odnože.