Technické návrhy pro TMP [část 1] – Enterprise

Když se Star Trek poprvé chystal na plátna kin, bylo samozřejmě potřeba za tímto účelem upravit modely vesmírných lodí a samozřejmě i interiérů. Na kinopásku bylo jednak možné zachytit mnohem větší míru detailů, jednak bylo záhodno Star Trek upravit, aby působil více stylově. Těmto účelům měla posloužit řada menších i větších úprav na interiéru i exteriéru Enterprise  nebo třeba klingonských lodí.

Enterprise

K prvnímu redesignu Enterprise došlo už několik let před začátkem natáčení prvního Star Trek filmu, v době, kdy se místo něj plánoval nový seriál „Phase II“. Ujal se ho Matthew Jefferies, který má na svědomí i původní podobu Enterprise z Klasické série. „Chtěl jsem, aby se jediná výrazná změna týkala motorů, změnili jsme jak nosníky, tak samotné gondoly. Stále jsem stál o co nejčistší design. Vše, co lidé vytvoří, se nakonec pokazí. Tak proč dávat něco do toho nejméně přístupného prostředí a komplikovat tak opravy poškozených částí, když mohou být uvnitř?“

Exteriér Enterprise, ačkoli doznal značných změn, stále respektuje základ položený Jefferiesem v polovině šedesátých let – ke změnám došlo namátkou u vrchní (můstkové) části primární sekce trupu, upraveny byly výše zmíněné warpgondoly a samotná loď se prodloužila, stejně tak válcovitý sekundární trup se lehce nafouknul. Na „krku“ lodi se navíc objevil odpalovač fotonových torpéd, který se v jedné scéně filmu předvede v plné parádě. Pro úplnost uveďme, že v Klasické sérii byly odpalovače torpéd sice teoreticky umístěny na podobné poizici, ale vidět ve skutečnosti nikdy nebyly a co se exteriéru týče, torpédomet byl na trupu aktualizované Enterprise jednoduše novým prvkem.

Model nové Enterprise byl také navržen tak, aby ho bylo v případě potřeby možné separovat, k čemuž ale nikdy nedošlo.

Na modelu byly pochopitelně použity kvalitní textury, byla přidána řada oken a došlo k mnoha dalším méně významných změnám, které ale ve svém výsledku v kině zaručily mnohem realističtější vizi budoucnosti, než kterýkoli předchozí Star Trek.