Star Trek: Discovery (DSC)

Discovery je jedním z nových seriálů Star Trek. Část seriálu zhruba o 10 let předchází události známé z původního seriálu Star Trek a druhá část se odehrává ve 32. století, tedy v daleké budoucnosti.

Discovery se od předchozích Star Trek seriálů silně liší. Důvodů je k tomu hned několik:

Silně kontinuální příběh

Příběh seriálu Discovery se neskládá z většinou nenavazujících epizod tak, jak je tomu u předchozích Star Trek seriálů – oproti tomu se doposud jedná o jeden kontinuální, postupně rozvíjený příběh, ve které se jednotlivé epizody navzájem doplňují a rozšiřují.

Hlavní hrdina

Hlavním hrdinou Discovery oproti původním očekávání není její kapitán, ale první důstojník s přinejmenším komplikovanou minulostí jménem Michael Burnhamová. Postavy Discovery mezi sebou navíc ne vždy dobře vycházejí, což je oproti všem Star Trek seriálům, zejména Nové generaci, zásadní odklon. Fakt, že mezi hlavními postavami ostatních seriálů není žádný konflikt na jednu stranu může pomoci představě optimistické budoucnosti, ze scenáristického hlediska jde ale o velmi problematický koncept, protože základem dramatu je právě konflikt. Tím, že umožňuje neshody mezi hlavními postavami, umožňuje Discovery rozvíjet příběh novým, a snad i uvěřitelnějším způsobem.

Kontinuita s ostatními Treky

Jedním ze živých témat diskusí na internetu i na setkáních fanoušků Star Treku je neúplná návaznost na ostatní, ať už seriálové nebo filmové Star Treky. Discovery sice obsahuje množství odkazů na ostatní Treky, zejména na Klasickou sérii a seriál Enterprise, ty jsou ale často nepřesné a samotný seriál po vizuální stránce vypadá velmi moderně a jen ztěží se tak dá vysvětlit, že se odehrává 10 let před původním Star Trek seriálem, kde se nepracuje se žádnými dotykovými displeji, ale oproti tomu se pracuje s z dnešního pohledu retro technikou a záznamovými páskami (oproti tomu zvenčí loď Discovery vedle Kirkovy Enterprise vypadá v pořádku).

Discovery je mezi fanoušky Star Treku jedním z nejvíce polarizujících témat za dlouhou dobu. To samé ale do nějaké míry šlo říct o každém novém Star Trek seriálu a hodnotit Discovery jako celek bude možné až po delší době. Celkové divácké hodnocení je ale spíše vlažné, na CSFD má seriál kolem 65% a na americkém IMDB 7 z 10.

Responzivní seriál

Discovery je prvním Star Trek seriálem, který vzniká v době rozvinutého internetu. Tím pádem je to poprvé, kdy tvůrci seriálu mohou téměř živě získat jasnou odezvu publika ohledně toho, co se v seriálu líbí a co ne. Že se produkční tým seriálu odezvami řídí je vidět už v první sezóně, která ve svém průběhu podstatně změní celkový tón, hlavně ale pak po začátku druhé sezóny, která je podstatně věděčtější, verbálnější a po všech možných stránkách bližší předchozím Star Trek seriálům.

Seriál bude končit 5. sezónou

V současnosti si v pravidelném rytmu odbývají premiéru epizody 5. sezóny. Ta se stane poslední sezónou seriálu, který se tedy po jejím odvysílání uzavře.