Star Trek: Deep Space Nine (DS9)

Star Trek: Deep Space NineSeriál Deep Space Nine pojednává o težební stanici, kterou po ukončení okupace planety Bajor obsadila Federace, aby jejím obyvatelům pomohla vrátit se do normálního života. Krátce po jejím obsazení ale posádka zjišťuje, že je v blízkosti planety stabilní červí díra, vůbec první svého druhu, kterou Federace objevila, vedoucí do vzdáleného gamakvadrantu na druhé straně galaxie.

Červí díru navíc obývají bytosti, které jsou obyvateli Bajoru uctívány a které se od ostatních životních forem, které ze Star Treku známe, značně liší. Například tím, že nechápou lineární čas tak jako my. Kapitán stanice se chtě nechtě stává vyslancem bajorského lidu pro komunikaci s těmito obyvateli červí díry a musí tak brát v potaz nejen zájmy Federace, ale i Bajoranů, pro které je díky svému poslání ikonickou osobností.

Seriál popisuje řadu originálních méně či více navazujících scifi příběhů, od své druhé poloviny navíc popisuje něco pro Star Trek dosud nevídaného – válku, konkrétně válku Federace s Dominiem sídlícím ve kvadrantu gamma. Příběhy jsou protknuty řadou originálních prvků, nečekaných point a v řadě případů také odhalují témata, která byla v předchozích Star Trek seriálech považována za tabu. 

První čtyři sezóny Deep Space Nine na sebe příliš nenavazují a epizody tedy lze sledovat na přeskáčku, od páté sezóny ale začínají být epizody mezi sebou čím dál více propojené.

Související články