20 let Deep Space Nine

Prohlížíte příspěvek staršího data. Tento příspěvek pochází z roku 2013.

Seriál Stanice Deep Space Nine, často označovaný jako vůbec nejlepší Star Trek seriál, slaví v letošním roce kulaté 20. narozeniny. Na obrazovkách televizí Nova a Prima se objevil už v první polovině devadesátých let jako vůbec první Star Trek seriál vysílaný v nově vzniklé České Republice. Po téměř dvaceti letech jej do vysílacího programu zařadila Prima COOL a výsledky jeho sledovanosti jasně dokázaly, že Deep Space Nine není žádným módním dobovým výstřelkem, ale nadčasovým seriálem, který je schopný svou realistickou vizí budoucnosti, poutavými příběhy s kvalitními scifi zápletkami a silným morálním podtextem zaujmout diváky i dvě dekády po své premiéře.

Seriál Stanice Deep Space Nine je založený na prostředí, které úspěšně vybudoval seriál Star Trek: Nová generace – probíhá ve stejném časovém údobí, kdy je Země součástí meziplanetární organizace zvané Federace, jejímž úkolem je zajistit mírové soužití ras obývajících naší část galaxie. Tímto bodem ale většina podobností s ostatními Star Trek seriály končí, neboť ústředním motivem DS9 nejsou osudy posádky hvězdné lodi, která zkoumá nezmapované části galaxie – místo toho se seriál soustředí na posádku stanice, která neputuje vesmírem, ale nachází se na jednom fixním místě ve vesmíru, což má za následek hlubší řešení problémů, se kterými se hlavní hrdinové setkávají a důslednější návaznost jednotlivých příběhů, přinejmenším proto, že posádka od následků svých činů nemůže jednoduše odletět. Pro úplnost doplňme, že se stanice nachází u ústí stabilní červí díry spojující její okolí se vzdáleným gama kvadrantem na druhé straně galaxie, což je zárukou zajímavého vývoje seriálového děje.

Deep Space Nine také nabízí mnohem reálnější pohled na život ve 24. století, který sice není v každém ohledu tak optimistický a učesaný, jako tomu je například v již zmíněné Nové generaci, ale který napomáhá dějovým zvratům a celkové uvěřitelnosti příběhů.

Další devizou, která se Stanicí Deep Space Nine úzce souvisí, je fakt, že se v seriálu vyskytuje jen malé množství méně kvalitních, tzv. „výplňových“ epizod. Oproti tomu je možné v seriálu najít celou řadu epizod, které se dlouhodobě drží na žebříčku nejúspěšnějších epizod všech Star Trek seriálů.

Z výše uvedeného textu je asi znát, že Stanice Deep Space Nine je dle našeho mínění opravdu kvalitní seriál. Počet lidí, kteří tento názor sdílejí, je enormní. Pro ně, ale také pro všechny ostatní fanoušky scifi, jsme na podzim roku 2013 uspořádali Trekken, tradiční a zavedené setkání příznivců Star Treku, které se při této příležitosti věnovalo právě seriálu Deep Space Nine. V programu našeho setkání (nebo conu, chcete-li) figurovala řada zajímavých přednášek na to či ono téma související se seriálem z faktických nebo z různých a často neobyčejných úhlů pohledu, stejně jako soutěže, diskuse nebo projekce vybraných epizod. V programu našli něco nového i skalní fanoušci, přitom byl ale také vhodným úvodem do seriálu pro ty, co o něm ví opravdu jen to základní. Trekken organizujeme již řadu let a informace o něm jsou k dispozici na www.subspace.cz/trekken.