Elite Force
S rozmachem hry Quake, resp. Quake III – Arena vzniklo mnoho předělávek, které někdy za nic nestály, ale někdy, jak tomu bylo u EF si získaly obdiv, podobně, jako výše zmíněný Quake.
Celá hra začíná, celkem logicky seznámením se situací USS Voyager, pozměněnou o to, že Tuvok sestavil tým pro nebezpečné úkoly a pojmenoval jej Hazard Team. Praporčík/čiče Alexandr/a Munro je druhým ve velení týmu. A není to funkce typu nos šéfovi kafe. Již první úkol je získat I-MOD (zbraň proti Borgům, kterou vyvinula Sedmá, pracuje na principu neustálého měnění frekvence,takže se Borgové nemůžou přizpůsobit) zachránit zajatý Hazard Team. Nakonec sde ukáže, že se jednalo o jakousi formu Kobiashi-Maru v simulátoru. Potom jste zavolán na můstek, kde se dozvíte, že Voyager obdržel volání o pomoc a byl napaden, jakmile se přiblížil na dostřel. To si samozřejmě Katka nenechala líbit a Tuvok vystřelil torpédo. Ano, útočník byl zničen, ale exploze dostala Voyager na jakési vrakoviště plné… no, vraků. Víc už o ději nebudu prozrazovat, snad jen to, že prostředí jsou různorodá, stejně tak i nepřátelé, děj je docela zajímavý a naskýtá se i nějaké to překvapení. Ačkoliv se to z minulých řádklů nezdá, má příběh dosti závážnou chybu, a tou je délka. Čekal jsem prostě něco víc, než pár hodin.
Co se týče hardware náročnosti, dnešní počítače načítají EF jenom několik vteřin a, což je velmi důležité, za poslední čtyř roky, co EF mám, mi ani jednou nespadla.
To, jak hra vypadá mě ale dostalo. Mám pocit, že tvůrci grafického kabátku to brali spíš, jako oddechovku, vypadá to totiž, jakoby byl grafik silně náchylný k lochým a hranatým věcem. U videí už je to něco jiného, BIK soubory jsou celkem hezké, pokud prolétá Voyager, je to, jako v televizi (nepočítám kvalitu nahrávky), ovšem, pokud se obraz přesune do místností s lidmi, nebo kamkoliv, kde jsou, vidíme ten samý herní engine.
Zvuk se skládá z tichých hudebních doprovodů, není tedy moc co hodnotit, ale úvodní znělka zní opravdu dobře a čistě, stejně, jako ostatní zvuky. Jenom, škoda, že Sedmou nenamluvila Jeri Ryan, která se objevuje až v Expansion Packu.
Celkově tedy EF patří mezi ty lepší hry, svého času měla pověst nejlepší ST hry, ale nevím, jestli by dnes nebylo lepší sáhnout po druhém dílu. Pokud jste ho už hráli, nevím, proč byste neměli zkusit i tento, vcelku povedený díl.