Vyslanec – Star Trek DS9

Star Trek Deep Space Nine je televizní seriál ze světa Star Treku, odehrávající se přibližně v době druhé poloviny příběhů Nové generace na stejnojmenné stanici. U nás byly v televizi vysílány první tři řady, dle znalců celého seriálu ty rozjezdové. Je to už několik let a seriál u nás není příliš znám.

V papírové podobě dlouho v Česku nevyšlo nic, tato kniha je u nás první vlaštovkou. Je přepisem pilotního dvojdílu první sezony televizního seriálu. Navazuje na některé realie z TNG – například na bitvu u Worf 359, přešly sem i některé postavy z této řady.

Komandér Benjamin Sisko se nemůže vyrovnat se smrtí své manželky v bitvě s Borgy u Worf 359. Zvažuje i odchod z flotily a to hlavně kvůli svému synovi. Je však převelen na bývalou cardassijskou vesmírnou těžební stanici, kterou Federace pojmenovala Deep Space Nine, a zde je pověřen velením. Setkává se s ostatními členy posádky – Bajorany a příslušníky Hvězdné flotily, mezi kterými je i bývalá bajorská bojovnice za svobodu a jeden příslušník zvláštní rasy měňavců. Zprvu se zdá, že stanice nemá příliš velký význam, protože obíhá planetu Bajor, zdevastovanou desetiletími cardassijské okupace, ale díky Siskovi se zjistí, že se nachází poblíž jediné známé stabilní červí díry v Galaxii, umožňující cestování do vzdáleného kvadrantu Gama. Tím se situace radikálně mění a ze zapadlé stanice se rázem stává jedno z nejdůležitějších míst Federace… Při průzkumu tohoto fenomenu se Sisko ocitá v samotné červí díře, kde prožije metafyzickou zkušenost, když se ho obyvatelé červí díry vyptávají na koncepci času a lásky. Sisko, naplněný humanistickými ideály, se pokouší si tyto zkušenosti vysvětlit a řešit svou bolestnou minulost.

Kniha sleduje děj uvedených epizod seriálu a stejně jako tyto nás uvádí do prostředí stanice, představuje nám hlavní postavy a objev červí díry. A na těchto základech se pak rozvíjí další děj seriálu. Kniha je poměrně čtivá, připomněla seriál i tomu, kdo jej před léty viděl. Jejím dalším plusem je to, že je první z této seriálové řady.