Třída Bird of Prey (Klingonský)

Klingonský Dravý pták byl typ bitevní lodi Klingonského impéria ve službách Klingonských obranných sil od pozdního třiadvacátého století až do pozdního čtyřiadvacátého.

Tento typ lodí, založený na designu předchozího typu Dravého ptáka, byl jeden z nejuniverzálnějších lodí Impéria, byl posílán na všechny druhy misí.

Historie

Historie Dravých ptáků sahá až do padesátých let 22. století, kdy se s nimi tehdy ještě Flotila Země poprvé setkala během konfrontace na okraji Sluneční soustavy (2154). V průběhu osmdesátých let 23. stoleté pak začala Flotila shromažďovat informace o třídě. Hikaru Sulu se počítal mezi ty, kteří věděli o Dravých ptácích i takové infromace jako je výzbroj nebo posádka (viz. TSFS).

K dalšímu důležitému střetu s Dravým ptákem došlo v průběhu roku 2285, když jeden z nich pod velením kapitána Kruga podnikl výpravu za účelem získání informací týkajících se Projektu Genesis. Kruge prohrál bitvu s kapitánem Kirkem a Kirk obsadil jeho loď, což bylo později řešeno formou Vojenského soudu. Nicméně Hvězdná flotila takto získala první defacto funkční kus Dravého ptáka.

V jednom storyboardu Star Treku IV byl kapitán Scott ve velení týmu rozebírajícího Dravého ptáka pro účely rozvědky.

Po několika letech (v roce 2285) se prvnímu Dravému ptáku podařilo proniknout skrze Velkou bariéru.
Po téměř století Draví ptáci dokazovali, že jsou odolné, dobře navržené lodě, které se mohou i nadále užívat. I přes věk třídy Dravý pták lodě této třídy v dosti hojném počtu bojovaly v sedmdesátých letech 23. st. ve Válce s Dominionem. I když byli Dravíé ptáci ve službě přes sto let, jejich stálé upgrady zajistily jejich stálou použitelnost v předních liniích. V rukou zkušeného velitele mohla Bird of Prey třída K’Vort čelit několika Domionským útočným lodím a co víc, mohla skončit jako vítěz.

Interiér

Vzhledem k době užívání třídy Dravý pták a vzhledem k počtu jeho upgradů existuje několik variant designu.

Dravý pták, se kterým se nad planetou Genesis setkala USS Enterprise měl křeslo velícího důstojníka na vyvýšené plošině – tak měl velitel hlavní obrazovku na úrovni očí. Také měl přehled o tom, co se děje u kormidla a taktických stanicí.

Překvapivě už tři měsíce poté se ukázal zcela jiný design můstku, a to když se kapitán Kirk a jeho posádka jali dopravit ukradenou klingonskou loď na Zemi. V prostředku můstku bylo opět kapitánské křeslo, před ním pak stanice kormidla. Za kapitánským křeslem se nacházela komunikace a vědecká/inženýrská stanice. Za několik let bylo možno vidět Dravého ptáka s velmi podobným designem, ovšem kapitán měl přímý přístup ke zbraňovým systémům.

Roku 2293 velel generál Chang prototypu Dravého ptáka, který byl jako jedinný schopen střelby ze zbraní i v maskovaném stavu. Jeho můstek byl podobný ostatním, i když před kapitánským křeslem se nenacházely žádné kozole (kormidlo bylo umístěno za kapitánské křeslo).

Dodatky

Klingonský Dravý pták byl vyroben v dílnách Industrial Light and Magic Nilo Rodisem a Dave Carsonem. Leonard Nimoy byl zapojen do výběru konceptů designu třídy.

V jednom z prvních návrhů skriptu měl být Bird of Prey původně kradenou lodí Romulanů (červená “křídla” na spodní straně lodi), nakonec bylo ale od tohoto nápadu upuštěno.

Zdá se, že křídla Dravého ptáka mohou být upravena. Ve filmu 3 – 6 bylo možno vidět křídla sklopená do útočného módu a zdvižená (např. při přistávání). V TNG drží lodě třídy K’Vort svá křídla mírně zdviženější než jak je tomu u útočného módu, který jsme mohli pozorovat ve filmech. V DS9 jsou křídla při útočném módu naopak sklopená, nikdy nebylo vysvětleno proč.