Trekken s číslem 10

Prohlížíte příspěvek staršího data. Tento příspěvek pochází z roku 2013.

Loni oslavil své desáté výročí kopřivnický Koprcon, letos dosáhl tohoto kulatého pořadového čísla také startrekový Trekken, který je již drahně let jeho nedílnou součástí a druhou hlavní linií. Není to však od jeho druhého ročníku, jak by se mohlo zdát, protože několik ročníku Trekkenu bylo součástí Pragoconu. Teď už bývá jen v Kopřivnici. V tomto roce se Koprcon i Trekken odehrály ve dnech 29.11. – 1.12. 2013.

Letošní Trekken byl tematicky zaměřen na seriál Star Trek Hluboký vesmír 9 (nebo ST DS9, chcete-li), který v letošním roce oslavil 20. výročí od zahájení vysílání. Program Trekkenu byl dle osvědčeného schématu rozvržen hlavně do pátečního odpoledne a celé soboty, v neděli již probíhala jen projekce na rozloučenou.

Návštěvníky Trekkenu uvítala v pátek v podvečer projekce epizody Emissary. Po ní následovalo zahájení conu a Koraxova přednáška o animované sérii. Nedílnou součástí zahájení byla i konzumace dortu, který všem zúčastněným k výročí DS9 upekla Blanka. Napřed jsme jej jen obdivovali, ale pak jsme se do něho pustili a osladili si večer. Dalším bodem programu byla vzpomínka na Pavla Pabjana, který nás v letošním roce opustil. Jeho loňskou přednášku Proč nesnáším Star Trek se podařilo natočit a při letošním sledování její remasterované a doplněné podoby jsme si ji i Pavla mohli opět připomenout. Další body programu byla také vzpomínkové, po Koraxově přednášce 47 let Star Treku jsme si oživili ve svých myslích historii Trekkenů. Na závěr dne nám Wesley na oživení po vší té historii pustil několik jím vybraných startrekových music videí z prostředí DS9. Myslím, že nás po tom vzpomínání rozebraly a že to byla taková pěkná tečka za prvním dnem Trekkenu.

Sobota byla jako obvykle hlavním dnem conu a měla být téměř plně věnována Hlubokému vesmíru 9. Již ranní program od deváté hodiny začal Koraxovou přednáškou nazvanou Úvod do Deep Space 9. Ta posluchače nenásilně uvedla do toho, čemu je celý con věnován a co je vlastně čeká. Po tomto úvodu do seriálu nás Thestral seznámila s hlavními nebo chceme-li důležitými rasami tohoto vesmíru. Rasy známe z jiných ST seriálů zde příliš prezentovány nebyly, důraz kladla hlavně na ty, se kterými se setkáváme na stanici a v jejím okolí nebo které k nám přicházejí přes červí díru (nebo v ní žijí). Udělala nám prostě v těch rasách trochu pořádek. Další přednášku měla Oriana a seznámila nás v ní podrobně a chronologicky s hlavním tématem, který se táhne seriálem hlavně v jeho druhé polovině – s válkou s Dominionem. Po přednášce byla přestávka na oběd, kdo dal přednost stravě duševní, mohl sledovat projekci epizody The Wire.

Odpolední program zahájila Tar-ara přednáškou věnující se podrobně jedné z hlavních ras seriálu, kterou jsou Cardassiané. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého o jejich životě a  filosofii a přednáška byla určitě přínosná. Další přednášku s názvem Bajorský odboj jsem měl já, věnovala se vlastně také jedné z hlavních ras seriálu, ale pouze v jednom specifickém období její historie, v období okupace Cardassií a po jejím ukončení. Dalším bodem programu byla soutěž. Ano, vrátily se nám po několikaleté pauze Hry bez nejzažší hranice, tentokrát zaměřené na DS9. Soutěžilo se ve družstvech a v principu trochu podobném Kufru vždy jeden soutěžící nakreslil, pantomimicky předvedl nebo popsal (ale s významnými omezeními) něco ze seriálu. Ostatní pak hádali. Bylo to dost zábavné, jen by to asi chtělo více času. Ale konec zábavy, další témata byla vážnější. Gender a sexualita ve Star Treku, to byla přednáška Myriády a hned po ní měla Lana Estari 2. část Práva a spravednosti ve ST (loni byla prezentována část první). Obě přednášky byly na závažné téma a byly zajímavé a přínosné. Problémy zde řešené nejsou jen doménou Star Treku a určitě se s nimi potkáváme v určité podobě i v běžném životě. No a po těchto teoretických  úvahách nám dopřál Margh trochu praxe a seznámil nás v přednášce Vyrobeno na Titanu s tvorbou masek. V současné době má v práci masky pro startrekové divadlo, které se plánuje v prosinci.

Po maskách na Titanu  nás čekala přestávka na večeři vyplněná projekcí epizody In The Pale Moonlight. K této epizodě vedl po jejím skončení Nečlen besedu, která byla velmi živá a dovedla nás k zajímavým závěrům. Obecně je nutno říct, že se letos na conu dost diskutovalo – hlavně u teoretických přednášek – a bylo to dobré. Sobotní závěr pak byl ve znamení mužů, napřed nám Čokoládová zopakovala svoji přednášku o herci Zachary Quintovi a posledním bodem programu byla Iconerova přednáška o postavě DS9 doktoru Juliánu Bashirovi. Obě byly zajímavé a přinesly nám nové informace.

Po celou dobu od pátku do neděle běžel samozřejmě také program jiných linií, především hlavní linie Koprconu, kterou je Star Wars. Zajímavý byl i výtvarný happening zaměřený na Hvězdu smrti. Con tradičně navštívili spisovatelé Jaroslav Mostecký a Arnošt Vašíček, byl zde i prodej různých drobností a dobře zásobený bufet i kavárna. Tečkou za všemi těmito aktivitami se stal sobotní Galavečer KOPRCON 2013, doplněný průběžnou tombolou a zlatým hřebem večera – dortem ve tvaru Hana Sola uvězněného v karbonitu. A ten byl opravdu dobrý. Během pátku a soboty bylo možno získat také odznáček do hry portálu Trekkies – stačilo se nechat zvěčnit s plakátkem věnovaným Trekkenu 10.

Následující neděle byla poslední dnem Koprconu i Trekkenu. Účastnící se loučili a rozjížděli. V rámci linie Trekkenu se jako každý roku pouštěly jen seriálové epizody a pak už byl opravdu konec. Trekken se letos i podle slov návštěvníků opět povedl, možná to bylo i tématem, které není tak známé. Účast byla obstojná a návštěvníci se doufám dobře bavili. Tak na viděnou v Kopřivnici za rok (bude-li tedy opět Koprcon).