Teorie strun: Koheze

Po přepisu pilotního dílu Ochránce a po dalších mimo televizní seriál stojících románech Únik a Ragnarok (tento loni vyvolal mezi českými čtenáři celkem bouřlivou diskuzi) se nám do rukou dostává první díl trilogie popisující poutavá dobrodružství hvězdné lodi Voyager, a to ve velmi nezvyklém prostředí.

Kniha, jejíž překladatelkou je Mirka Dřínková, kterou mnozí z Vás jistě znají pod nickem Kareema, měla v polovině června svůj křest v Brně a od tohoto data se vesele prodává minimálně ve všech sci-fi speciálkách. Další díly ponesou názvy Fúze a Evoluce a měly by vycházet postupně v dohledné době.

Děj Koheze je zasazen mezi závěrečnou epizodu sezóny čtyři, „Strach a naděje“, a první epizodou sezóny pět „Noc“ a využívá časové mezery asi tří měsíců, která zde vznikla. Je dlužno říci, že je dosti zaměřen na B’Elannu Torres (což se odráží i na obálce knihy) a její vztah k Sedmé z devíti. Základní myšlenka příběhu je v podstatě velmi schematická – posádka Voyageru se setkává s rasou Monorhů, jež se ocitá v problémech a potřebuje pomoc, kterou se jim kapitán Janewayová rozhodne poskytnout (základní směrnice je jako obvykle dost pružná a nakonec, jsme přece v Delta kvadrantu).

Monorhové žijí ve zvláštní hvězdné soustavě tvořené dvojhvězdou. Zpočátku se zdá nemožné, že zde vůbec mohou žít, protože sekundární hvězda soustavy (již domorodci nazývají Modré oko) zamořuje planetu a celou soustavu smrtící radiací a zákony fyziky, jak je zná Federace, zde zdá se neplatí. Voyager se setkává s lodí uprchlíků z planety, ta se však za zvláštních okolností rozpadá včetně posádky na prach. Před kapitánem Janewayovou nyní stojí těžký úkol – odhalit tajemství existence a fungování záhadné planetární soustavy a zároveň se pokusit o záchranu jejích obyvatel.

Román začíná vlastně nadvakrát, kdy je uvedená tragická událost popsána napřed z pohledu posádky nešťastné lodi a poté z pozice posádky Voyageru. Nadále celou situaci ztěžuje i to, že Voyager je vlastně v soustavě uvězněn a posádce se tak odpočítává čas, neboť radiace je samozřejmě nebezpečná i pro ně.

Situace na planetě také není jednoduchá, soupeří zde mezi sebou různé skupiny nebo snad rody, velký vliv mají v těchto sporech staré tradice a legendy. Na planetu je proto vyslán výsadek tvořený B’Elannou a Sedmou. Při přistávání však dojde k záhadné explozi a transportér musí nouzově přistát. Výbuch má podivný vliv také na samotný Voyager, ocitá se mimo obvyklý čas a prostor ve zvláštní dimenzionální bublině. Zatímco se loď snaží vymanit z anomálie, na planetě se rozehrává vztahový koncert mezi B’Elannou a Sedmou z Devíti, který je místy dosti zábavný. Dostanou se do područí jedné z frakcí na planetě, při střetu s nimi jsou obě různým způsobem hendikepovány a musí spolu opravdu úzce spolupracovat, aby zachránily nejen sebe, ale i ostatní.

Děj románu je dynamický, jednotlivé scény jsou popisovány subjektivně očima jedné z postav, včetně jejích myšlenkových pochodů nebo názorů na probíhající události. Mimo postav známých ze seriálu jsou velmi plasticky popsání i vystupující Monorhové a velký prostor je také věnován myšlenkám a vnitřnímu životu hrdinů, což je oproti seriálu, kde se vše musí vyjádřit filmovou řečí, výhodou a postavy jsou tak mnohem životnější. Během času se dospěje k jakémusi dílčímu vyřešení problémů posádky i výsadku, ale kniha je prologem k trilogii a hlavní dějové zvraty nás určitě ještě čekají. V úplném závěru dochází také k překvapivé události, signalizující jakýsi zásah zvenčí, která určitě další děj povede zcela jiným směrem.

Nemohu zde uvádět spoilery, ale věřte, že druhý a hlavně třetí díl nás velmi překvapí. A k té teorii strun snad nakonec také dospějeme. Závěrem je možno říci, že první díl trilogie je velmi dobře napsán a že je opravdu kvalitním sci-fi románem.

Znalost seriálu není na škodu, ale také není nutná, kniha funguje i sama o sobě. Pokud však seriál znáte, je vaše setkání se známými postavami při čtení setkáním se starými známými a oživí Vám vzpomínky na seriál, který jsme viděli před lety. Román je v zahraničí řazen k tomu nejlepšímu ze světa Star Treku, co bylo napsáno. A nyní je tedy na nás, abychom si jej přečetli a uvedené tvrzení posoudili…

Osobně mohu knihu všem doporučit.