První kontakt (First Contact)

První kontakt (First Contact)Ve filmu První kontakt se posádka nové Enterprise-E pod velením kapitána Picarda vydává do 21. století, přesněji řečeno do roku 2063; do roku, ve kterém lidé poprvé navážou kontakt s mimozemskou civilizací, kterou jsou Vulkánci. Enterprise se do minulosti vydává, protože pronásleduje loď Borgů – ti se rozhodli zabránit kontaktu lidí s Vulkánci a v konečném důsledku změnit historii tak, aby nedošlo ke vzniku Federace. Posádka Enterprise se tak musí vydat na Zemi a najít vynálezce warp-pohonu, jehož první let nadsvětelnou rychlostí přiláká Vulkánce k Zemi. Borgové se ale mezitím dostanou na palubu Enterprise, kterou začnou posléze asimilovat s cílem zhatit Zephramu Cochranovi jeho první let warpem.

První kontakt je dlouhodobě hodnocený jako nejlepší film na motivy Star Treku. Jde o klasický příběh popisující boj dobra se zlem, kdy zlo pochopitelně představují Borgové, kteří postupně získávají vládu nad Enterprise. Film je na poměry Star Treku poměrně akční, plný bojových scén, ať už ve vesmíru nebo na palubě Enterprise a dobře pracuje s historií kapitána Picarda, jehož představitel Patrick Stewart se v případě Prvního kontaktu bravurně zhostil role muže, kterého Borgové v minulosti těžce ranili a ke kterým nyní cítí tu nejhlubší zášť. Možná i proto, že je zde kapitán Picard líčen nejen jako hrdina, ale především jako člověk, se film těší tak velké oblibě.

Film byl v ČR nadabován hned dvakrát – poprvé už v roce 1997, kdy film začala společnost Hollywood Classic Entertainment nabízet na VHS. Dabing měl slušný překlad a průměrné dabérské obsazení. Druhého dabingu jsme se dočkali v roce 2003, kdy film uvedla Česká televize, tentokrát s překladem, kterému lze těžko něco vytknout a s dabérským obsazením, které přesně kopírovalo obsazení dabingu seriálové Nové generace, za což si ČT zaslouží nemalou pochvalu.

První kontakt vyšel na bezpočtu různých nosičů, přičemž za zmínku stojí především DVD a BluRay. Všechny verze, o kterých víme, mají stejný sestřih a liší se tak jen kvalitou zvuku a obrazu, přičemž BluRay z pochopitelných důvodů co do kvality jasně vede. Film v roce 2023 vyšel ve 4K a ve vysokém rozlišení vypadá velmi dobře.

Tento článek byl vytvořen na počítači Macintosh Classic, prakticky totožném s tím ze scény
„Ahoj, kompjůtre“ ze Star Treku IV.