Star Trek Osadníci z Katanu

„Konečné hranice Vesmíru. Takové jsou cesty Hvězdných lodí Enterprise, které se znovu a znovu vydávají tam, kam se každý hráč deskových her už jednou vydal.“ Asi takovými slovy by Kapitán Kirk začínal seriál Star Trek, pokud by byl zasazen do Světa Katanu.

Ano, pochopili jste správně. Vy milovníci originální verze Osadníků z Katanu, kteří nejste postižení Star Trekem jistě u vzniku této hry úpíte a říkáte si: PROČ???

Výkladem snad může být jen fakt, že je autor hry Star Trek fanouškem. Alespoň to o sobě tedy tvrdí, byť skeptici by za vznikem této hry mohli spíš vidět snahu o vytěžení více peněz z Fenoménu (Originální Osadníci) pomocí jiného Fenoménu (Star Trek). Pro fanouška Katanu hra v zásadě opravdu není, ale pro fanouška Star Treku, který má rád deskové hry je toto dílko přímo povinností.

Cena hry: cca 33 EU. (Cirka do 1000 Kč. Hru ovšem v češtině zatím nekoupíte. Nekoupíte ji dokonce ani v angličtině, ale v jejím rodném jazyce, což je němčina.)

Poměr Vzduch/Velikost krabice: Na dvojku. Krabice je v zásadě totožná s krabicí originální verze Osadníků z Katanu. Originální osadníci mají vlastně nejlépe vymyšlenou krabici s ukládacím prostorem pro komponenty, jakou jsem kdy držel v ruce. U Star Trek Katanu je tu však drobný kámen úrazu. Aniž by nad tím někdo z vydavatelů (KOSMOS) přemýšlel, prostě sprostě okopíroval Originál. Škoda. Herní komponenty jednotlivých hráčů se do svých přihrádek vejdou jen za použití opatrné manipulace, trpělivosti a času. Pokud máte stejnou úchylku jako já, si komponenty uzavírat odděleně ještě do znovuzavíratelných igelitových sáčků, pak nemáte šanci je do patřičných přihrádek uložit… Ty tedy zůstanou navždy v krabici nevyužité. A to stačilo jen jeden, nebo dva centimetry navíc na úkor úložného prostoru pro pořadače na karty.

Figurky (Komponenty): Zde srdce Trekkieho zaplesá radostí. Zvláště pak fanoušci kapitána Kirka z období filmů se dmou pýchou z pořízení. Herní figury pro hráče jsou ve hře v základních čtyřech barvách. Modré, žluté, bílé a červené. Pro všechny jsou totožné. Tedy ve hře celkem máte 60 Hvězdných lodí třídy Constitution Refit, které jsou provedeny velmi pěkně a i při své velikosti co nejpřesněji věrné originálu. Jeden by skoro věnoval i ten nedostačující volný čas a každé z nich přiřadil jméno a registrační číslo. Vesmírné stanice, které jsou v zásadě základem pro vybudování vyšího stupn, Hvězdné základny. Hvězdná základna je přesnou zmenšenou replikou Hvězdné základny 1, která obíhá na orbitě Země v seriálu a vidět jsme ji poprvé mohli ve filmu ST III, Pátrání po Spockovi. Menší Vesmírná stanice vypadá stejně, ale chybí jí Obytný prstenec, tedy vrchní dokovací prstenec Základny. Když komponenty poprvé vysypete z pytlíku, musíte každou loď a stanici zasadit do patřičného podstavce, to je práce trošku zdlouhavá. Musíte to totiž dělat opatrně, jelikož vše je velmi křehké… Téměř každý druhý kus pak musíte lehce dočistit nožem, abyste se zbavili přelitků z formy a modýlek vypadal jak má. Sem tam se navíc stane, že některý z podstavců, hlavně u stanic má užší kolík, než je zdířka v modelu stanice a tedy je volnější a má tendenci vypadávat… Tvůrci naštěstí, alespoň pro německé vydání, mysleli i na křehkost figur a různé neduhy, zlomené gondoly a pod. a byli tak laskaví, že do hry přibalili celou sadu náhradních figur. Od každé barvy a jednotky (loď, stanice, základna) jednu. Bohužel je v této náhradní sadě také jen jeden podstavec pro loď a stanici, takže tyto komponenty navíc, si do hry prostě jen tak nepřidáte a musíte hrát s počtem určeným pravidly. Namísto Zloděje je zde modýlek Klingonského křižníku, který vás bude čas od času přepadávat a bojkotovat vaše snažení v získávání surovin. Ten bohužel v náhradní sadě chybí.

Kostky: Ve hře jsou samozřejmě dvě hrací kostky. Nevím co to mají němci za podivný zvyk, ale kostky mají ostré hrany. Takže se téměř netočí. Kostky jsou navíc z kamene a tak si při bližším zkoumání všimnete, že nemají pravidelný tvar. Některé plochy jsou prostě větší, delší, atd.. Kostka tedy není přesnou krychlí. Nakolik to ovlivňuje hod ponechám na vás, ale díky tomu jen tak tak zapadnou do přidělené přihrádky v krabici.

Karty: Grafické zpracování karet odpovídá Star Trek tématice. U surovin jsou nakresleny různé barely s popisem, které vidíte v rámečku. Tento rámeček je, pro neznalé, výřezem Hlavní obrazovky můstku Enterprise. Je to tedy jako byste si informace o surovině prohlíželi na můstku. Mají stejný tvar i počet jako u Originálních osadníků a to se krom grafického zpracování týká i všech ostatních karet, jako je Přehled Stavebních nákladů, či Karty s Nejdelším cestovním koridorem (Nejdelší cesta), nebo Nevětší flotilou (Největší vojsko).

Ale POZOR!: U karet do hry přeci jen přichází rozdíl od Originální hry Osadníci z Katanu. Narozdíl od ní, totiž je ve Star Trek Katan pár karet navíc. Jsou to karty postav. Z nichž vždy jednu dostane každý hráč. Tyto karty mají pro hráče vždy nějakou jinou výhodu, kterou může ve hře použít, a když ji využije, kartu vrací do balíku a může si líznout jinou. S těmito kartami tedy vstupuje do hry nejslavnější sci-fi postava všech dob, hned po Darth Vaderovi, kapitán James T. Kirk. Spolu s ním samozřejmě i jeho první důstojník, kapitán Spock, a celý zbytek posádky jako doktor McCoy, komunikační důstojnice Uhura, kormidelník Sulu, zbraňový důstojník Čechov, Šéfinženýr Montgomery Scott a nesmí chybět ani Sestra (V této éře již doktorka) Chapelová, či bývalá kapitánova pobočnice Janice Randová (To je jediná postava, která sem trošku nesedí, protože v Universu Star Treku byla po prvním filmu převelena z Enterprise na centrálu Flotily. (Mohli jsme ji vidět ve Filmu ST IV Návrat domů, a později pod velením kapitána Sulua na USS EXCELSIOR, jako spojovací důstojnici. Film ST VI Neobjevená země, či epizoda ST Voayger „Flashback“ Vzpomínka.). Nevadí. I tyto karty byť za použití fotek z filmu, které jsou ovšem upraveny tak, aby vypadaly jako kresba, jsou velmi pěkně graficky provedené.

Herní plán: Je jako u Osadníků originálních sestávající z hranic vesmíru Federace, vyplněného Hexy s planetárními systémy, v nichž se nalézají planety, které vám produkují ty životně důležité suroviny, jako Dilithium, Tritanium, Vodu, Kyslík a Zásoby (Rozuměj zásoby jídla). Uprostřed toho všeho, alespoň podle rozestavení pro začátečníky ovšem není poušť, ale pole asteroidů, ve kterém se neskrývají zloději, ale zlí a podlí klingoni! Variabilita herního plánu je jasná z originální hry a tak je myslím zbytečné se jí zde zaobírat.

Návod: Návod je zatím v němčině, pokud bude schválen můj překlad, či je již schválen, naleznete pravidla v originální grafice v záložce Ke stažení u této hry. Prozatím jen stručný návod, Almanach, Hráčům Osadníků nemusím vysvětlovat, se pokusím dodat později. Samotný návod je jednoduchý, stručný, rozdělený do tří částí: A – Jednoduchý rychlý přehled, B – Podrobnější vysvětlení a C – Almanach, který upřesňuje celou škálu možných sporných situací a ukazuje další variability hry. Krom přidaných karet postav se pravidla hry od základních Osadníků nijak nezměnila a pokud vlastníte originální sadu nebude vám systém hry a ani adaptace pravidel do vesmíru Star Trek Katanu dělat sebemenší problém. (Ostatně karty postav zpočátku nemusíte pro hru využívat.)

Závěr

V předchozích odstavcích jsem snad sdělil vše podstatné. Pokud jsem někoho ošidil tím, že zde více dopodrobna nerozebírám pravidla, prosím najděte si ve výpisu her této stránky hru: Osadníci z Katanu a vězte, že je totožná s touto, jen se tu Vesnici říká Stanice a Městu Základna. Namísto cesty stavíte Loďě. Namísto Ovcí zde máte Zásoby, namísto Dřeva Dilithium a Kámen nahradilo Tritanium. Nemáte tu pole, les, a doly, ale Planety, pěkně různě barevné planety.

Co je možná špatné je, že vlastně všichni hrají za Spojenou Federaci planet, respektive za Hvězdnou flotilu. S celkovým zaměřením seriálu je tedy zvláštní stát proti sobě, ale chápu, že kdyby každý měl komponety jiné rasy, nejen že by to bylo matoucí pro hráče, ale i nákladnější na výrobu.

Zajímavé je, že zde musíte, stejně jako v orginálu obchodovat se surovinami. Samozřejmě podle Star Treku, panuje ve Federaci funkční Komunismus a nejsou zde žádné peníze, ačkoli i v seriálu obchodují Ferengove za latinium a Federace tedy musí nějak obchodovat s těmi národy, které se k ní nepřidaly. Pokud s nimi, stejně jako s Dominionem není ve válce. 🙂  Nicméně, protože právě každý hráč hraje za Federaci, berme tedy Obchod mezi hráči jako výměnu surovin mezi sektory v rámci Federace. 🙂

Líbí se mi jako Trekkiemu, že hra je zasazena správně do vybrané časové éry Star Treku ve všech detailech. V grafickém zpracování, ve výběru vzhledu medelů figur a i uniforem postav na kartách postav. Zde musím tvůrcům složit velký hold. Není tomu tak prakticky u žádné jiné hry se Star Trek tématikou, byť jiné deskové hry alespoň nejsou okopírováním nějaké dříve existující. Alespoň ne tak okatě. (Nepočítaje tedy samozřejmě Monopoly, ale v USA čekám, že existují monopoly i na Pottera, Pána prstenů, nebo i nějaká jejich Por*o verze…)

Jediné co mi na Grafice hry vadí je snad grafická úprava právě nápisu Star Trek, který je bohužel ale dán politikou designu studia Paramount. A tak vše, co dnes od Star Treku vyjde musí mít právě přesně tento grafický styl písma. Škoda. Dle mého soukromého názoru je to z celé éry Star Trek fontů, byť tedy font odpovídá TOS sérii, ale myslím přesně toto barevné zpracování, to nejošklivější, které kdy vzniklo. Za tohle ti tedy J.J. Abramsi neděkuji!

A jak jsem psal zpočátku. Hra není určena pro milovníky klasické sady Osadníků z Katanu a jeho rozšíření. Ti pokud nejsou scifisti, ba přímo Trekkies, její nový kabát jistě neocení a budou ji považovat za komerční bluf a herní odpad. Hra je ovšem nutností pro každého trekkieho, který je hravý a deskové hry milující. A pokud je zároveň fanouškem Originálních Osadníků je tato hra pro něj životní nutností a Státním svátkem.

A jak jinak se v tomto případě rozloučit se čtenáři, kteří již zvažují její nákup, tedy s Trekkies, než památným Picardovským… „Engage!“