Neobjevená země (The Undiscovered Country)

Neobjevená země (The Undiscovered Country)Neobjevená země je poslední film s kapitánem Kirkem na můstku původní Enterprise. Po explozi klingonského těžebního měsíce se klingonská říše ocitá v existenci ohrožující situaci. Toho chce využít Federace a přimět Klingony k mírovým jednáním. Enterprise je vyslána vstříc klingonské lodi vezoucí klingonského kancléře Gorkona. Na Gorkona je krátce po setkání obou lodí spáchán atentát, za který je kapitán Kirk a doktor McCoy na doživotí uvězněn na mrazivé planetě ledu. Rozbíhá se tak napínavý příběh plný intrik, xenofobie, ale i odvahy a odhodlání.

Neobjevená země se do kin dostala v roce 1991, tedy více než 20 let poté, co v roce 1969 skončilo natáčení Klasické série a v době, kdy už na plné obrátky probíhalo vysílání Nové generace. Film měl tedy sloužit jako rozloučení původní startrekové posádky. Mimořádně dobře napsaný scénář ukazující i ty stinné stránky hlavních hrdinů, velmi silný záporák zahraný ještě lepším hercem (Christopher Plummer jako klingonský generál Chang) atd. Podobných pozitiv se na adresu Neobjevené země dá říci mnoho a nepřekvapí tak závěr, že se jedná o velmi kvalitní film a víc než důstojné rozloučení s posádkou kapitána Kirka.

Film také povedeným způsobem dělal to, kvůli čemu byl původní Star Trek seriál úspěšný ─ reagoval totiž na tehdejší aktuální společenské problémy ─ jedním z nich byl v roce 91 pád Sovětského svazu, na který se film viditelně odkazuje.

Neobjevená země má, stejně jako většina Star Trek filmů, dva české dabingy ─ ten první vznikl už v Československu roku 1992 a šlo možná o vůbec první dabing startrekového filmu u nás – vždyť v něm účinkovalo jen osm dabérů! Tento dabing společnosti HCE má v komunitě fanoušků trochu nešťastné postavení, často je mu totiž vyčítán nepřesný překlad odborné ST terminologie (je těžké se s něčím takovým trefit, když to překládáte jako první), objektivně vzato ale překlad filmu ani provedení dabingu není tak hrozné. Druhého dabingu jsme se dočkali až v roce 2014, kdy šestý film uvedla televize NOVA ─ druhý dabing má dobrý překlad, ale průměrný výběr hlasů.

Film v roce 2023 vyšel ve 4K a ve vysokém rozlišení vypadá velmi dobře.

Tento článek byl vytvořen na počítači Macintosh Classic, prakticky totožném s tím ze scény
„Ahoj, kompjůtre“ ze Star Treku IV.