Star Trek NEMESIS (J. M. Dilard, Laser-books Plzeň 2003)
Tento titul je pochopitelně mnohem známější jako desátý startrekový film, ale existuje i jako novelizace. A dlužno řící, že na našem trhu se tato kniha objevila dříve než film na videokazetách a na DVD discích (v kinech se, jak asi všichni víme, nepromítal).
Děj se počíná odvíjet na Romulu, na zasedání jeho Senátu. Dojde zde k aktivaci ničivé zbraně a všichni přítomní umírají. Remané, rasa živořící dosud v těžkém otroctví Romulanů, se úspěšně vzbouřili. Jejich vůdcem je Shinzon – budoucí Nemesis kapitána Picarda, jak se ukáže v okamžiku, kdy oba stojí tváří v tvář.
Přibližně ve stejné době kapitán Picard pozoruje svatební veselí Williama Rikera a Deanny Troi. A pozoruje je se smutkem v srdci, protože Riker dostává svoji vlastní loď a také doktorka Crusherová odchází a přebírá velení lékařského oddělení Hvězdné flotily. Enterprise odváží komandéra Rikera s manželkou k pokračování obřadu na planetu Betazed – ale cesta se dvakrát zkomplikuje. Poprvé mírně, to když na jedné planetě objeví senzory pozitronické artefakty – části androida – Datova dvojníka či spíše prototypu nazvaného B4. Podruhé už značně, když jsou velitelstvím odkloněni k Romulu, který ovšem mezitím ovládli Remané. A tam začaly teprve ty pravé problémy.
Remané chtějí ovládnout Enterprise a potom i celou Federaci – nebo ještě lépe ji zničit. Kapitán Picard se musí vyrovnat s protivníkem, jakého dosud nepotkal, čeká jej i zrada na vlastní lodi – a je to pouze on a jeho posádka, kdo může zastavit zkázu sunoucí se Vesmírem směrem k Federaci. V určité fázi boje se k němu sice připojí i dvě lodě Romulanů, kteří opustili Shinzonovy šiky, ale hlavní tíha leží na něm. A myslím, že neprozradím žádné tajemství informací, že bojuje sám proti sobě, proti svému možnému horšímu já. Příběh je dobře rozpracovaný, zrada a čest, povinnost a obětavost se spolu promíchávají v to správném poměru. Jenže… je to novelizace filmu, který propadl, a tak je otázka, jak se autorce podařilo překročit stín scénáře, když měla vytvořit jeho literární formu. Přidala k němu částečně vnitřní svět postav, tedy to, co akční či dobrodružný film dokáže jen obtížně. To je kladem knihy. Na druhé straně však přišla o vizuální prvky filmu, pohled na souboj Enterprise s romulanským válečným ptákem je na plátně monumentální (hlavně rozevírání ramen zářičů tajné zbraně a odpočet její aktivace). Popis této činnosti je přece jen méně působivý. Obdobně v knize nevyzní intermezzo s automobilem na planetě s pozůstatky androida či let transportérem uvnitř remanské lodi.
Román zapadá celkem úspěšně do světa Star Treku. Je trochu jinak postaven než příběh běžného seriálového dílu, ale to je dáno jeho filmovou předlohou a záměrem dramaturgie. Seriál se obrací především na mladého diváka v určitém stádiu vývoje – ale příběh Nemesis zkouší najít kompromis i s diváky jiných kategorií, a v tom není tak úspěšný, jak dramaturgie očekávala.
Autorka úspěšně doplnila filmový scénář do podoby románu, byla však omezena silnými i slabými prvky filmového vzoru.