Nejzazší hranice (The Final Frontier)

Nejzazší hranice (The Final Frontier)

Posádka nové Enterprise A se ve filmu Nejzazší hranice vydává na Nimbus III, takzvanou „planetu galaktického míru“, kde má za úkol osvobodit rukojmí, které drží neznámý Vulkánec. Jak se záhy ukáže, jde ve skutečnosti o Spockova nevlastního bratra Syboka. Ten vstoupí do myslí posádky Enterprise a přesvědčí ji, aby mu předala vládu nad lodí, se kterou se vydá do středu galaxie, ve kterém chce najít boha nebo nějakou jemu podobnou bytost. Enterprise má přitom v patách klingonskou loď, cesta tak rozhodně není bez komplikací.

Star Trek V je ze všech filmů asi nejvíce podobný televizním epizodám klasické série. Naneštěstí podobnosti můžeme nalézt u těch méně kvalitních, což spolu s místy křečovitým scénářem, plochými záporáky a slabými vizuálními efekty zdůvodňuje, proč je Nejzazší hranice hodnocena jako nejslabší Star Trek film.

Ne vše je ale špatně. Ve filmu je řada i velmi povedených scén, které dokreslují hlavní postavy ─ Spocka, Scottyho nebo Sulu a on i ten ničím nemotivovaný klingonský kapitán je vlastně příjemné odreagování.

Ani hudební doprovod vlastně nemá nic, co by příliš stálo za řeč – není vysloveně špatný, ale lehce bez nápadu, až na pár povedených originálních motivů.

V Česku byl film poprvé uveden až v roce 2000, a to Českou televizí. Dabing ČT má dobrý výběr dabérů a co do překladu, i co do odborné ST terminologie, mu vlastně nelze nic vytknout. Druhý dabing vznikl o dva roky později, když společnost Hollywood Classic Entertainment začala Nejzazší hranici nabízet na VHS. V roce 2010 televize AXN vytvořila ještě jeden, třetí dabing.

Film v roce 2023 vyšel ve 4K a ve vysokém rozlišení vypadá velmi dobře.

Tento článek byl vytvořen na počítači Macintosh Classic, prakticky totožném s tím ze scény
„Ahoj, kompjůtre“ ze Star Treku IV.