Star Trek: Lower Decks (LOW)

Star Trek: Lower DecksLower Decks je jedním z nových seriálů Star Trek, které se živě natáčejí. Popisuje život na palubě federační vesmírné lodi Cerritos. Na rozdíl od lodí jako je Enterprise, Defiant nebo Voyager, na které se soustředí jiné seriály, je Cerritos obyčejná loď s poměrně obyčejnou posádkou a úkoly, které plní, zpravidla nejsou ničím výjimečné. A to je skvělý základ pro komedii. 

Hlavním úkolem Cerritos je „druhý kontakt“, tedy směsice rutinních úkolů, které souvisí se zajišťováním každodenního chodu na světech patřících do Federace. 

Jak název napovídá, hlavními hrdiny seriálu nejsou nejvyšší důstojníci lodi sedící na můstku, ale „nejnižší z nejnižších“, tedy skupina členů posádky s nízkou hodností, chabými zkušenostmi i úsudkem, kteří v jednu chvíli čistí rozvody deuteria a ve druhé zachraňují posádku lodi před neblahým vlivem rozčílené vesmírné pandy nebo před následky poruchy simulátoru. 

Primárně nevážné zaměření je hlavním rysem, díky kterému Lower Decks vyčnívá mezi ostatními Star Trek seriály – tedy pokud pomineme skutečnost, že jde o animovaný a ne hraný seriál. Přes primárně komediální zaměření se ale v Lower Decks najdou i vážně míněná témata, která seriál často zpracovává až překvapivě dobře. Epizody s vážným i nevážným zaměřením jsou také doslova prodchnuté odvolávkami na jiné seriály a filmy ze startrekového vesmíru. Počet takovýchto easter eggů je dokonce tak velký, že i skalní fanoušek Star Treku většinou nezachytí úplně všechny. 

Jednotlivé epizody mají poměrně rychlý spád a krátkou stopáž – ve dvaceti minutách mají dialogy podobnou délku jako u hraných seriálů s dvojnásobnou stopáží. Lower Decks je silně epizodický, bez větších návazností a jednotlivé díly tedy lze sledovat na přeskáčku. Seriál není uzavřený a v současnosti se natáčí poslední (pátá) sezóna.