Star Trek je hned za rohem

Star Trek se bezpochyby řadí na první příčky mezi scifi fenomény co se týče propracovanosti technického vybavení lodí a jejich posádek. Není v něm moc napůl magických zařízení jako šroubovák v seriálu Doctor Who (i když i to má své kouzlo), naopak, princip fungování většiny zařízení ve Star Treku je na scifi seriál popsán dosti dopodrobna a není tak překvapivé, že nejeden výrobce technického vybavení dneška v něm nalezl inspiraci. Můžeme tak například říci, že je Star Trek zodpovědný za kdysi velmi oblíbené vyklápěcí telefony – design takzvaných „véčkových“ mobilů totiž byl inspirován vyklápecími komunikátory, které jsme mohli vidět v klasickém seriálu s Kirkem na můstku nebo v Enterprise.

Takových katalyzátorů vývoje technologií v reálném světě najdeme ve Star Treku hned několik, některé z nich jsou ale stále jen ze světa scifi. Možná vás ale překvapí, kolik z nich se řadí právě do té první kategorie – pojďme si to lehce projít.

Zde vidíte grafické znázornění obsahu našeho článku jak jej připravil web sortable.com, tedy v angličtině. Pod obrázkem je k dispozici český ekvivalent jeho obsahu.

Komunikátor – Klasický výklopný komunikátor ze Star Treku inspiroval výrobce véčkových telefonů. Někteří jejich zaměstnanci holt museli být Trekkies.

Kde jsme: Na světě je 4,6 miliard telefonů – to je hodně komunikátorů.

Trikordér – přenosné zařízení určené ke sbírání informací o prostředí, pacientovi nebo obecně jakémkoli předmětu a následné analýze nasbíraných dat.

Kde jsme: Několik univerzit se nechalo slyšet, že vyvinuly své vlastní trikordéry, přenosná zařízení pro různé typy výzkumu, která nahrazují zařízení stejné funkce o velikosti auta.

Organizace X-Prize Foundation zahajuje soutěž o 150 milionů pro toho, kdo příští rok vyvine zařízení schopné diagnostikovat pacienty a nabídnout doktorovi možné metody léčby.

Oddělení bezpečnosti v US chce do každého mobilního telefonu umístit senzor na detekci životu nebezpezpečných chemikálií.

Co nám chybí: Miniaturizace a kombinace těchto zařízení do jednoho.

Replikátor – zařízení, které může vytvářet jídlo a další předměty.

Kde jsme: 3D tiskárny začínají být čím dál dostupnějšími, mohou ze vstupních materiálů vytvořit cokoli, některé dokonce i z kovu.

Vědci experimentují s 3D tiskárnami na jídlo.

Co nám chybí: Tisk na nekomponentní materiály a kombinace více materiálů.

Phasery – energetická zbraň, jejíž intenzita se dá nastavit od omráčení po zabití.

Kde jsme: Armáda US testovala laserové zbraně ne nebezpečné životu, navržené k vyřazení nepřítele bez rizika usmrcení, buďto dočasným oslepením nebo omráčením.

Co nám chybí: Zatím jde jen o prototypy, k phaserům ze Star Treku je to ještě dlouhá cesta.

Hypospray – injekce bez jehly.

Kde jsme: Tryskové injekce užívají vzduch pod vysokým tlakem ke vpravení medikamentu do těla.

Maskovací zařízení – technologie, která učiní osobu nebo objekt (loď) neviditelnou.

Kde jsme: Výzkumníci vyvinuli film, který umí odrážet viditelné světlo.

Co nám chybí: Schopnost skrýt objekty na jakékoli vlnové délce a skrýt i objekty větších rozměrů.

Visor – zařízení umožňující vidět nevidomým.

Kde jsme: Doktoři jsou schopní implantovat elektrody do mozku, které jsou napojeny na počítač a kameru, pacienti částečně získají zrak.

Co nám chybí: Zmenšit velikost počátače, aby bylo zařízení přenosné.

Warpový pohon – pohon rychlejší než světlo.

Kde jsme: Probíhají diskuse o tom, zda je teoreticky možné cestovat rychleji než světlo.

Fyzikové teoretizují o tom, že podstata vesmíru by mohla být roztažena v rámci nějaké bubliny za lodí a časoprostor před ní by se mohl smrsknout. Loď by se pak nacházela mezi roztahovaným a ztahovaný časoprostorem bez toho, aby se sama pohybovala – vesmír by se pohyboval kolem ní.

Co nám chybí: Jde jen o teorii.

PADD – přenosný dotzkem ovládaný počítač.

Kde jsme: iPady, Playbooky i Galaxy Tab jsou už na trhu, a to v mnoha verzích.

Velkoformátové obrazovky – kapitán má vždy to nejlepší místo na můstku, a to i když se Picard ani Kirk na velké obrazovce nikdy nedívali na žádný film.

Kde jsme: bez problémů si můžete pořídit víc než 90-palcovou obrazovku a stát se tak kapitánem 🙂

Univerzální překladač – jestli vás zklameme, tak nás to mrzí, ale ne každý ve vesmíru mluví česky nebo anglicky, takže pokud se chystáte na výlet někam opravdu daleko, budete vystaveni riziku, že se díky jazykovým bariérám dostanete do nějakého nedorozumění.

Kde jsme: Armáda US používá jednosměrný překladač „Phraselator“, který umožňuje mluvené slovo (v angličtině) na jednom konci zaznamenat a pak přeložit do různých jazyků.

Aplikace pro iPhone „World Lens“ umí přeložit cizojazyčný text do angličtiny v reálném čase.

Co nám chybí: Je těžké konverzovat, když rozumí jen jedna strana barikády, proto bude nutné vyvinout i oboustrané překladače.

Univezdální překladač ze Star Treku měl schopnost učit se dosud neznámým jazykům, což je problematika, do které jsme se v reálném světě ještě ani nepustili.