Star Trek: Animovaná Série (TAS)

Po ukončení natáčení Originální série Star Treku (TOS) bylo rozhodnuto, že se další epizody již natáčet nebudou. A tak se také stalo a to nejen přes značné protesty nejen Gene Roddenberryho, ale i obrovské haldy protestujících dopisů. Roddenberry se však nevzdal a koncem roku 1972 se rozhodl, že se Star Trekem bude pokračovat, ať to stojí co to stojí. A tak, když jeho prosby o pokračování „Hrané série“ nebyly vyslyšeny, rozhodl se po zralé úvaze natočit čtvrtou sezónu Star Treku v animované podobě. Ačkoliv dnes se nám zdá Animované série Strar Treku stejně neohrabaná v poměru s jinými kreslenými seriály, tak jako se nám zdá Originální série neohrabaná v poměru k ostatním Trekům, v době, ve které byl seriál natočen, byl naprosto převratný. Právě díky tomu, že šlo o kreslený seriál, mohl se zde Gene vyřádit víc než mu bylo v hrané verzi umožněno. Objevuje se zde tříruký a třínohý navigátor Arex a na rozdíl od TOS, spousty prapodivných obyvatel různých planet. Zkrátka se zde objevilo to, o čem Roddenberry snil už v Originální sérii, ale nebylo mu to dopřáno z nedostatku financí a náročnosti takových projektů. Nemyslete si, že epizody jsou nějakým dětským večerníčkem.
Většina scénářů pro animovanou sérii byla navržena pro další pokračování Originální série, většinu z nich, stejně jako u původní série, napsala D. C. Fontana. Seriál financovalo a odvysílalo studio NBC v letech 1973 –1974. A stejně jako jeho starší bratr TOS, měla TASka velký počet příznivců a fandů. Jediné co se nelíbilo většině příznivců Star Treku je, že se nikde v Animované sérii neobjevuje Pavel Chekov.

V České Republice byl seriál vysílán televizí NOVA v ranních hodinách, což znamenalo nejen nevhodný čas, ale čas, kdy se na televizi dívají děti. A samozřejmě to tak bylo i míněno. TAS u nás běžela jako seriál pro malé děti namísto pořadů z produkce Walt Disney. Nesetkala se s velkým ohlasem, proto ji televize NOVA ani neopakovala. Jak by se taky mohla setkat s velkým ohlasem, když malé děti mohly těžko zápletku vůbec pochopit. A zkušení příznivce zavírali hněvivě oči při překladu. Výběr hlasů posádky byl celkem solidní, mnohdy lepší než u TOS, ale vedlejší postavy byly dabovány asi jako přátelé medvídka PÚ. Stejně tak co se týče odborného překladu (Transportujte nás = Translokujte nás) a mnoho jiných, nedokonalost překladu je např. vidět i na názvech epizod: Elixír lásky – Mudd’s Passion atd.

Nicméně si nenechte překladem zkazit náladu a na Animovanou sérii se podívejte. Mnohdy je lepší než nově vznikající hraná scifi.