Q-20: model Enterprise, který uhádne, na co myslíte

Nedávno se mi do rukou dostal podivně vypadající model Enterprise s displejem a tlačítky na talířové části trupu. Po prozkoumání jejího obalu jsem zjistil, že jde o hru, kdy si máte myslet libovolnou věc/osobu/entitu nebo neznámo ze Star Treku a model má dvacet otázek, aby uhodl, na co právě myslíte. A většinou na to příjde. Popisovat vzhled Q-20 by vzhledem k přiloženým obrázkům asi nemělo smysl, radši se tedy budeme rovnou věnovat hře samotné. Ta začíná dotazem „Jde o vnímavou bytost, věc, místo nebo neznámý fenomén?“ (celá hra ovšem probíhá v angličtině). Po vybrání odpovídající volby následuje několik dalších otázek, po kterých následuje tip, na co asi tak myslíte. A většinou se hračka strefí.

Kolikrát je až zarážející, na základě jakých odpovědí Q-20 určí, na co právě myslíte. Ačkoli není těžké přijít na to, jakým principem Q-20 vybírá možné objekty vašeho zájmu, je působivý jednak rozsah kladených otázek a jednak rozsah objektů, které má model v databázi – od kapitána Kirka, přes phaser, až po věci, které se ve Star Treku objevily jen v jedné epizodě (například Nagilum, neznámá zlá entita, která uvěznila Enterprise D, aby na její posádce zkoumala smrt). Pro představu o tom, jak probíhá takové herní kolo přikládám níže uvedené dotazy (myslím na Nagilum):

 1. Jde o neznámý fenomén? Ano.
 2. Věděl by jak posílit dilithiové krystaly? Ne.
 3. Vzhlížejí k tomu lidé? Ne.
 4. Vešel by se do Odova kbelíku? Ne.
 5. Vyzařuje to světlo? Ano.
 6. Viděl to Picard? Ano.
 7. Udržuje si to deník svých aktivit? Neznámo.
 8. Přispěl velkou mírou k průzkumu vesmíru? Ne.
 9. Je ve Federaci? Ne.
 10. Je jedinný svého druhu? Neznámo.
 11. Byl vytvořen pro nasazení ve válce? Neznámo.
 12. Vešel by se do nákladového prostoru? Ne.
 13. Je nepoužitelný bez svých nástrojů? Neznámo.
 14. Je o něm k dispozici mnoho informací? Ne.
 15. Svítí? Někdy.
 16. Je mírumilovný? Ne.
 17. Pochazí z mocné rasy? Neznámo.
 18. Je barevný? Ne.
 19. Má nejistý původ? Ano.

Na to řekne model „Locutus by byl ohromen. Mnou! Jde o Nagilum?“ Tip: Existuje i verze této hry, která je pustitelná v prohlížeči.