Příběhy kosmické lodi Enterprise

Název: Příběhy kosmické lodi Enterprise
Autor: James Blish
Překlad: Jan Pavlík, Zdeněk Volný
Nakladatelství: Bonus Press
Rok vydání v ČR: 1991

Ať se na tuto knihu podíváme z kterékoliv strany, ať se nám líbí či ne, jedno ji už nikdy neupřeme: byla první! První u nás vydanou knihou ze světa Star Treku. Dnes je to již samozřejmě historie, ale tenkrát v roce 1991 to bylo pro mnohé z nás prvním setkáním s tímto fenomenem – dlouho před seriály, filmy či jinými knihami.

Kniha je sbírkou devíti vybraných a dle editora nejlepších a typických příběhů posádky Enterprise kapitána Kirka, tzn. do literární podoby přepracovaných scénářů dílů Star Treku Originální série. Setkáme se zde s povídkami Rovnováha hrůzy, Nepravý McCoy, Záchranné poslání, Město na pokraji věčnosti, Vesmírné sémě, Zrcadlo zrcadlo, Čas amoku,Trable s tribly a Všechny naše včerejšky.

Pro antologii byly vybrány epizody kvalitní, s originální zápletkou a s poselstvím typickým pro tuto sérii Star Treku. Tyto příběhy jsou dnes mezi fanoušky již notoricky známy, zvláště po odvysílání všech tří řad Star Trek TOS. Autory původních scénářů jsou známí autoři, některá z uvedených děl získala ve své době cenu Hugo. Skvělí autoři vnášeli do epizod seriálu spoustu nejrůznějších nových nápadů, obratů a myšlenek vedle již osvědčených tradičních postupů, jako jsou cestování v čase, idea hyperprostoru a letů nadsvětelnou rychlostí, červí díry spojující nesmírné vzdálenosti, bytosti z masa a kostí nejrůznějších podob, charakterů a schopností, ale i tvory s energetickou podstatou či dokonce božskou mocí.

Antologii je možno nazvat čítankou, nebo snad dokonce slabikářem Star Treku pro českého čtenáře. Ještě dnes se občas objeví v antikvariátech a její koupi a přečtení lze jen doporučit. K jejím kladům přispívá i kvalitní překlad Jana Pavlíka a Zdeňka Volného.