Pragocon 2010 – Trekken 4
Před nějakou nám byla nabídnuta možnost opět se podílet na organizaci Star Trek linie na Pragoconu, kterou jsme před několika lety zajišťovali a jejíhož pořádání jsme se po několika letech z různých důvodů zřekli. Po krátké úvaze jsme se rozhodli to s pražským conem, o kterém se říká, že je „jen pro zasvědcené“ zkusit znova. A ztráta času to rozhodně nebyla.
První věc, kterou jsem musel s Johansonem vyřešit, bylo číslování, resp. označení jednotlivých linií Trekkenu – ten se totiž přijetím organizace ST i na Pragoconu bude nově objevovat hned na dvou akcích ročně – původně jde totiž o linii moravského Koprconu. Samozřejmě, že jedním z prvních nápadů bylo přidání desetinného čísla do názvu, tak už ale funguje festivalový TrekFEST a nakonec jsme se tedy rozhodli pro jednoduché přidávání čísel podle toho, jak která linie příjde na řadu – a Pragocon 2010 byl tedy čtvrtým conem, na kterém se Trekken objevil.
Co jsme ale ze začátku nečekali, bylo to, že budeme muset připravit program ne od pátku do neděle, ale hned od čtvrtku do neděle – nový organizační tým byl holt plný nových nápadů a snad i proto relativně nesmlouvavý.
Na con jsem tedy dorazil někdy ve čtvrtek k večeru. Fakt, že jsem byl jedním z organizátorů conu mi ušetřil alespoň půlhodinové čekání ve frontě na registraci a rychle jsem se tak mohl usadit v naší místnosti. Škola byla pěkná, nově zařízená a, což je alespoň pro nás bez orientačního smyslu, hned vedle metra Háje.
Po asi čtvrt hodině se do třídy dostal i Johanson, po něm postupně asi pět návštěvníků a já se tedy přestal obávat, že namáhavou cestu po schodech jsem vydržel jako jediný. Jak jsem se obával, byla čtvrteční účast na programu skutečně mizerná, holt pátek byl přece jenom pracovní den a tak jsem se vracel domů s celkem skeptickou náladou.
V pátek jsem se mohl na Trekken dostat až po poledni, to už se ale naše místnůstka začala pěkně zaplňovat a v průběhu odpoledne už jsem si mnul ruce, jakou máme pěknou návštěvnost. Dorazil jsem v průběhu promítání TNG epizod, akorát abych zjistil, že jsem svou přednášku o dabingu Star Treku nešťastně zapomněl na bytě, takže jsem ji musel prohodit se svou nedělní o vývoji designu ST lodí.
Jasným vrcholem co se pátečních přednášek týče, byly Zephramovy Matematické i obecné důkazy a logika – během hodiny nám s originalitou sobě vlastní objasnil řadu věcí týkajících se racionálních předpokladů a logických závěrů a vyvedl nás z nejednoho mylného názoru. Nevím jak vám, ale mi se jeho přednášky líbí čím dál víc 🙂
Večer se přednášky z programu Trekkenu vytratily a udělaly tak místo celovečerní LARPu Spiknutí, relativně nové společenské hře a mohu jen doufat, že si ji všichni užili. V jejím průběhu na mne ale dopadla únava a musel jsem se jít trochu vyspat.
Probírat zaměření všech sobotních přednášek by bylo bezpředmětné, však si jejich anotace můžete přečíst na webu Trekkenu, za zmínku ale určitě stojí promítání nového Star Treku režiséra JJ Abramse, pro mně nečekaně poutavě provedená přednáška Imzadi a jistě taky nejsem jediný, kdo ocenil M’Vekovo připomenutí starých (i hodně starých) počítačových her jako Prince of Persia, Doom nebo SimCity. Jako největší trefu v programu bych ale viděl Pelekovu přednášku „Vulkánci jako emocionálně zasažení jedinci“, která se v průběhu pořádně zvrhla. Věděli jste, že Vulkanci chodí na malou jen jednou za tři dny?? Poté jsem ještě vyslechl druhou Zephovu přednášku o vlastnostech a využití plasmatu ve skutečném světě – není koneckonců od věci mít trochu přehled o tom, co se ve Star Treku vyskytuje ve většině zařízeních.
Neděle byla, jak už to bývá, značně odpočinková, já se alespoň probral při přesunuté přednášce o dabingu Star Treků, takže jsem si hned potom mohl plně vychutnat vynechané scény a dokumenty z nového Star Treku a na „O conu po conu“ podiskutovat s návštěvníky a rozloučit se.
Na Pragoconu už jsem byl alespoň pětkrát a až na jednu výjimku jsem se nějakým způsobem vždy podílel na přípravě programu a mohu s čistým svědomím říci, že ze všech Pragoconů, na kterých jsem zatím byl, jsem si právě tento ročník nejvíce užil. Doufám, že ani vy jste se nenudili 🙂