Pragocon 2005

Prohlížíte příspěvek staršího data. Tento příspěvek pochází z roku 2005.

Ve dnech 18. až 20. února se konala akce příznivců sci-fi, fantazy a anime zvaná Pragocon 2005. Pokud jste na něm nebyli, můžete si alespoň přečíst, o co jste přišli. Tedy spíše výcuc toho, co jsem tam dělal já.

Než se do toho pustíme, řeknu něco obecně. Jako každý pořádný noc, i Pragocon byl rozdělen do několika místností podle toho, co se v nich dělo. Za zmínku stojí místnost Star Wars (i když program nebyl zrovna pro Trekkies, v místnosti Stargate se přednášely věci o… však vy víte, a to nejzajímavější – sci-fi místnost. V ní sempřednášelo od všeho trochu, ale hlavně o Star Treku. Teď už ale jak jsem noc prožil.

Poté, co jsem přijel do Prahy, spojil jsem se s Draxem (organizátor conu), on už mi přibližně řekl, kde se noc coná. Nějak jsem to našel, zaregistroval jsem se (mně jako organizátora vstupné nestálo nic, ale sestru, tedy Lanu Estari to přišlo na 300 Kč) a vydal jsem se hledat formy života, které už znám.

Netrvalo to dlouho a potkal jsem Johansona, překvapivě přede dvěřmi Star Wars místnosti. Nelekejte se, nedal se na tuto pohádku pro odrostlé děti, čekal na svou diskusi Star Trek vs. Star Wars. Sotva jsme si řekli Qapla´ a už tu byla přednáška. A bylo to vskutku zajímavé. Ale i když to Star Warsáci nepřiznali, bylo asi všem jasné, kdo je tady lepší… Protože tím skončil Startrekový páteční program, vydal jsem se do přízemí, ve kterém se prodávaly knihy, kartičky, no prostě všechno. A dalo se tu sehnat i něco o Star Treku – obvyklé knížky od XEgemu a Alberta a dokonce i Star Trek Roleplaying Game 1. V dalším stánku jsem našel Star Trek sběratelské karty, které jsem okamžitě vykoupil. Dokonce se daly najít i Star Trek Card Gamy od Decipheru. Prodavač ale popíral, že by se o Star Trek nějak zajímal, abych ho citoval „Jediné co mně na Star Treku zajímá je Sedmá z Devíti.“. A už se ozvalo mé biologické tělo, jinak řečeno, dostal jsem hlad. Naštěstí se v přízemí prodávala chilli pizza.

V sobotu časně ráno jsem se napasoval k PC ve Sci-fi místnosti, abych si připravil přednášku o TNG. A měl jsem štěstí, prtože kdybych přišel pět minut před přednášku, asi by z ní nic nebylo. Nefungoval totiž zvuk, což byla u mé přednášky dosti závažná chyba. Takže to nebudu protahoval, místo abychom začali v 8:00, začali jsme v 8:20. Takže jsem se stačil dohrabat asi do třetí sezóny, a už se sbíhali supi na PC. Takže jsem to urychlil (hodně) a doříkal jsem to během pěti minut přesčasu a nakonec jsem pustil kousek z The Naked Now, tekže všichni odcházeli rozesmátí. Ale, ale neodcházejme ještě! Vždyť následuje Marghova a Hyposprayina přednáška o Decipherovských Star Trek kartičkách. Po přednášce, která byla brána do nejmenších detailů jsem se vrhl na oběd a potom na Johansonovu přednášku o Animované Sérii (kterou mimochodem najdete v tomto čísle). Johanson začal úvodem do seriálu, zanadával na Paramount, který TAS nepovažuje za oficiální Trek a odkázal se na adresu startrekanimated.com. Potom promítnul TAS epizodu Practical Joker, k mému údivu dokonce s českým dabingem. Bylo to docela vtipné, zvláště v momentě, kdy se začne Enterprise (dabovaná jako Číslo 5) smát a nikdo nemůže přijít na to, kdo se směje.

A Johanson nedá pokoj! Hned po TAS pokračoval přednáškou Star Trek v ČR. No, ve zkratce, seznámil nás s tím, co se dá v ČR sehnat a hlavně s tím, přednáška by se také dla brát jako jeho katalog ST materiálů.

Po přednášce jsem se odebral na chodbu, kde jsem našel Hypospray a Margha. Hned jsem uplatnil znalosti získané na jejich ranní přednášce a zahrál si kartičky. Nebudu si tady vymýšlet, prohrál jsem, ale bylo to natěsno, přeborník ve hře z SR říkal, že je překvapen mými výsledky. A zas byl čas na chilli pizzu. Potom jsem se tak nějak do čtyř poflakoval a šel jsem na Leianinu přednášku Kam se vydala Enterprise?, která byla o něo kratší kvůli protažení předchozího výstupu. A tak už jsem tam zůstal, protože následovala Johansonova přednáška o Equilibriu (něco jako Matrix, mnohem propracovanější, ale film měl smůlu, že byl uveden v den premiéry Matrixu Reloaded). A už se zase hlásilo mé biologické tělo, resp. mí rodiče, šel jsem spát.

V neděli jsem začal promítáním úvodního dvojdílu Enterprise – Broken Bow. Potom mně Vorta Vor a Slepicz přemluvili a já jsem pustil Andorian Incident, na který se přišel podívat i Johanson. Chtěli jsme ještě nakonec pustit nějakou TOSku, ale odešla nám technika. Tedy, technika odešla v rukou Draxe, který balil. Trakže jsme se odebrali do opuštěných končin školy a zahráli jsme si kartičky…

A to už se všichni balili. Qapla, Žij dlouho a blaze, nebo potřesení rukou a lidé se začali trousit domů. Tak jsem taky šel. Koneckonců, chilli pizza už došla.

Tak a je to! Pragocon 2005 je zcela jistě zážitek, na který se hned nezapomene (já tedy nezapomenu, možná i protože stále v bundě nosím program) a každému ho doporučuji navštívit příští rok. Možná bude i pizza…