Pohled do minulosti – Star Trek na internetu (nejen) na začátku tisíciletí

Prohlížíte příspěvek staršího data. Tento příspěvek pochází z roku 2010.

Zase jsem se jednou ve škole nudil a tak místo toho, abych se soustavně obohacoval o vědomosti týkající se literatury druhé světové, jsem se brouzdal po netu a zabrousil jsem na velmi zajímavou adresu, na archiv prakticky všech webů od roku 96. Velmi zajímavé bylo třeba podívat se na vůbec první verzi seznamu (na které se mimojiné vyskutuje inzerát na „nejnovější produkt společnosti Netscape“, stejně tak hodná shlédnutí je i o dva roky mladší první verze vyhledávače Google. Jaký bych to ale byl trekkie, kdybych se nepodíval i na trekové stránky, na které jsem se ještě jako malý kluk připojoval vytáčeným připojením.

A docela se mi ty časy připomněly – v televizi běžela Nová Generace, Voyager, měl jsem doma tři, ne, celé čtyři Star Trek knihy a můj největší multimediální úlovek byla třicetivteřinová RealVideo ukázka na TNG epizodu Parallels. Nevěděl jsem ani fň o klubech, pořádaných akcích a vůbec o tom, že v Česku existuje nějaká fanouškovská komunita. Ještě abych to věděl, bylo mi něco málo přes deset.

A než se dostanu k webům samotným, povím vám ještě o jedné mé hořké zkušenosti co se týče Star Treku v kinech. už nevím, co se psalo za rok, možná 98 a do ostravského kina se dostala Vzpoura. Samozřejmě jsem si u našich vyloudil lístky, ale vzhledem k tomu, že odpoledne před kinem našli mou školní svačinu strčenou za postelí (což bylo u nás nekompromisně trestáno), jsem se do kina nedostal a do dneška mne to mrzí. Poučení? Jezte co se vám dostane do rukou!

Teď už ale k webům samotným – pod tímto článkem naleznete galerii screenshotů webů, na které jsem jako malý rád chodil (dokonce jsem vyhrabal i screenshot jednoho z mých prvních webů s názvem STGames, který asi rok a půl konkuroval Koviho webu). Zejména bych rád připomenul web s názvem Star Trek NEXUS, na kterém jsem strávil nehorázné množství času (a tak jsem určitě utratil spoustu peněz), web Al-Batani, který se proslavil svou dlouhou smrtí ale jinak obsahuje zejména opravdu rozsáhlou databázi informací o lodích nejen Federace, ale i dalších ras a společenství důležitých pro Star Trek vesmír. StarTrek.com jistě není třeba představovat, StarTrek.cz, tak, jak ho vidíte na obrázku dokonce doteď běží na adrese old.startrek.cz, Svého času byla také v provozu neskutečně rozsáhlá multimediální databáze s názvem Star Trek in Sound and Vision.

A samozřejmě nemohu zapomenout na naše drahé kluby – ten náš musím, tedy alespoň částečně, opomenout, neb náš web se za ten necelý rok příliš nezměnil. Můžete se ale podívat na web klubu UPKB, podobu internetové prezentace CZ Kontinua z roku 2003 a o tři roky mladší screen domény trekkies.cz.

Zavzpomínejte se mnou a podělte se o své vzpomínky na první roky Star Treku na internetu v komentářích 🙂

gallery not found