Padlí hrdinové
Toto je román ze světa Star Treku, z prostředí vesmírné stanice DS9, ve kterém (téměř) všichni hrdinové zemřou. To je nějaké divné, ne? Přesto je to tak, i když nakonec to přece jen dopadne trochu jinak.
Setkáváme se zde v podstatě se všemi důležitými postavami vytvářejícími příběh vesmírné stanice Deep space 9. Není přepisem žádné seriálové epizody, stojí mimo ně.
Základní zápletka je jednoduchá, Fereng Quark získá od svého ilegálního dodavatele bednu zajímavých věcí z Gamma kvadrantu. Jednou z nich je i podivný artefakt, který jej po aktivaci přenese tři dny do budoucnosti. A s ním i konstábla Oda, který přišel zkontrolovat bezpečnost obsahu dané krabice. Oba se najednou ocitají na téměř zničené stanici plné mrtvých.
Důvodem této apokalypsy je, že aktivace artefaktu, který začal fungovat jako naváděcí maják, přivolá z Gamma kvadrantu neznámou kosmickou loď. Její posádka obsadí stanici, začne ji ničit a likvidovat posádku, a to vše ve jménu zdánlivě nesmyslného požadavku na vydání nějakého vězně. Rozpoutá se válka na stanici, na všech palubách stanice propukají boje posádky s vetřelci. Zbraně útočníků na bázi chemického pohonu projektilů jsou velmi účinné a oni sami jsou odolní vůči zbraním obránců. Napínavý příběh přeskakuje mezi tímto ničivým bojem a mezi tři dny vzdálenou budoucností, ve které Quark s Odem nacházejí po dlouhém putování vedle svých mrtvých přátel a obyvatel a posádky stanice jen dvě děti – mladého Siska s malou Molly O’Brien – a nakonec naštěstí i klíč znovu aktivující artefakt. V souběžné linii jsme svědky toho, jak zahyne O’Brien, Kira a další členové posádky a nakonec i Sisko, přičemž každý z nich před svou smrtí nachází část řešení, jak nepřátele zničit. Přesto všichni zemřou, Sisko přitom dokáže porazit i vetřelce.
Quark s Odem si uvedenou skládanku dají dohromady a Quark se s pomocí artefaktu vrací do minulosti, aby ji změnil. Povede se mu to, samozřejmě, jinak by sága nemohla pokračovat. Ale jednoduché to není, nikdo mu zpočátku nevěří a jeho jednání pokládají za jakýsi nový ferengský trik.
Kniha Padlí hrdinové je dobře napsaná a moc dobře se čte, rozhodně to není žádná „krmná“ scifi, ale čtivý příběh. Ocenil jsem zejména styl autorova psaní a také způsob, jakým přeskakoval mezi minulostí a budoucností, mezi průběhem invaze a jejími následky. Doporučuji tuto knihu všem fanouškům Star Treku, zejména příznivcům Oda a Quarka. Komunikace a „jiskření“ mezi nimi při záchraně stanice jsou chytré a zábavné a vnáší světlý tón do příběhu, který je jinak poměrně děsivý až morbidní. Myslím, že knihu mohou bez problému číst i lidé, kteří neviděli žádnou epizodu Star Treku, příjdou ale o jemné předivo provázanosti a znalosti prostředí, které my ostatní „znalí“ máme pod kůží. Podle mého názoru patří tato kniha k nejlepším DS9 románům, které česky vyšly, a neztratí se ani mezi ostatními knižními Star Trek opusy.
Hledal jsem o tomto románu nějaké zajímavosti nebo bonusy. Jedním z nich je i to,
že kniha vyšla v USA také v audioverzi, interpretem je zde Rene Auberjonois čili Odo. Zajímavá v knize je pasáž, kde autor zkoumá povahu vztahu hostitel – symbiont u Jadzie Dax ve vypjatých situacích z takového úhlu, jak to snad v seriálu nikdy nebylo prezentováno.
Knihu (název v originále Fallen Heroes) do češtiny přeložil Honza Pavlík v roce 2009 a tohoto roku ji také vydalo nakladatelství Laser-books s.r.o. Plzeň. Brožovaná publikace má 304 stran, obálka je barevná s portrétem Jadzie Dax před stanicí DS9 (v anglickém originále jsou na obálce podobně komponováni major Kira a velitel Sisko).