Oči vidoucích
Jsou lidé, kteří mohou vidět, a přesto nevidí. A jsou naopak jiní, kteří vidět nemohou, a přesto vidí více než ti ostatní. Tato myšlenka se vine novou knihou z číslované série ST TNG, vydanou v létě tohoto roku plzeňským nakladatelstvím Laser-Books, a odráží se také trochu v jejím názvu, neboť vidoucíma očima mohou být i oči slepé.
Nevím, jestli to byl záměr, ale kniha je podle mne napsána jako řadová televizní startreková epizoda. Občas sice vidíme postavám do myšlenek a pocitů, což v televizi přece jenom nejde, ale dojem ze čtení knihy je dosti vizuální a připomíná sledování epizody seriálu. Podobně jako tam, je i zde více dějových linií – jedna hlavní a dvě podružné.
Hlavní dějovou linií je vlastně zase jedno velké dobrodružství hvězdné lodi Enterprise. Je na něj odvolána ze své obvyklé rutinní výzkumné činnosti někde ve vesmíru, kterou ale nestihne dokončit, protože musí vyřešit něco mnohem většího. Tím je záhada spojená se zmizením lodí Federace a Klingonské říše na jedné z nově otevřených obchodních tras. Za tímto fenoménem je pochopitelně něco velkého, neznámého a nebezpečného – nebezpečného i pro vlajkovou loď Federace. I ta se ocitá pod vlivem fenoménu a dostává se na hřbitov lodí, které jsou zde hromaděny evidentně již po celá staletí. Technický artefakt, který to vše způsobuje, je naprosto nelidský a nepochopitelný.
Mimo silové pole přitažlivosti, které zde všechny lodě drží, jsou zde i pole či vlivy jiné – jedno z nich vstupuje lidem (i jiným bytostem) do snů, a tam pak pěkně řádí. A je to čím dál tím horší, čas se obrací proti Enterprise a je třeba něco udělat.
Tato hlavní dějová linie je odlehčena podružnou, jejímž tragikomickým hrdinou není nikdo jiný než poručík Dat. Pokouší se jako obvykle přiblížit se lidem a volí cestu spisovatele romantických příběhů (máme pro to v češtině pěkný výraz červená knihovna) zasazených do počátku vesmírných letů. Což o to, psaní mu jde, ale nemůže pro svá díla sehnat kritika, nebo alespoň čtenáře. Nikdo mu také nechce říct pravdu o kvalitě jeho textů. To má ale nakonec přece jen „happyend“ – jeden upřímný kritik se najde. K tomu je nutno dodat, že autorce muselo dát hodně práce napsat Datovy toporné dialogy a popisy tak, jako by je psal rodilý android. Druhá podružná linie je vážnější, ale snaží se sekundovat hlavnímu příběhu.
V jejím centru je malá andorijská dívka (Andoriané se v TNG moc neobjevují), která je sirotek a ještě téměř od narození slepá. Zní to skoro jako kýč, ale není to až tak hrozné. Hledá si své místo pro kvalitní život, je sebevědomá a na svůj věk také velmi schopná. Ale není to další Wesley, toho se nebojte. Je pacientkou vulkánské doktorky Selar (tu známe z mnoha jiných příběhů Enterprise), která se nám zde také neukazuje jako typicky chladná Vulkánka.
A jak to všechno dopadne? No, pro Enterprise a pro všechny hlavní postavy samozřejmě dobře, protože děj se odehrává někde v první polovině dobrodružství Nové generace zachycené v seriálu a oni tam přece i se svou lodí jsou až do konce. A jak dopadnou ti ostatní, to už si musíte přečíst sami. Tajemství artefaktu se také vysvětlí, někteří hrdinové dokonce naleznou cestu k jeho záhadám. Najdou se i ti vidoucí, ať už přirozeně vidí nebo nevidí. Ale ani to není tak jednoduché, neboť co je pro jednoho přirozené, druhý může vidět nebo cítit jinak (a jsme zase u těch vidoucích). A aby nám to nebylo líto, tak i ten Wesley přispěje ke zdárnému konci svou špetkou geniality…
Co více k této knize řící? Četla se mně dobře, patří určitě k tomu lepšímu z vydaných knih Star Treku Nové generace. Nemůže pochopitelně vybočit alespoň u hlavních protagonistů z mantinelů daných kánonem ST, ale u vedlejších postav (nebo těch méně exponovaných hlavních) jde i více do hloubky a ukazuje nám je z více stránek.
Myslím, že kniha stojí za přečtení. Podařilo se mně najít i anglickou obálku románu, ta se od české trochu liší, mimo kapitána Picarda a jakéhosi zpodobnění „zlého artefaktu“ (ty jsou na obou vydáních) je tu i nadporučík Geordi La Forge a také ta malá andorijská dívenka jménem Thala (i s pěknými modrými tykadly).