Obležení – Star Trek DS9

Brzy po vydání knihy Vyslanec se na pultech objevil i druhý svazek série Hluboký vesmír Devět. Pod poměrně obecným názvem Obležení se skrývá první skutečný román inspirovaný touto sérií, nikoliv přepis epizody. Autorem je známý trekovský spisovatel Peter David, jemuž česky vyšlo již několik knih ze série TNG.

Děj románu má svůj vnitřní řád a dobře se sleduje. Když je posádka Deep Space Nine nucena kvůli nestabilitě červí díry způsobené zvýšenými emisemi gravitonů omezit lety červí dírou, opanuje stanici nebezpečné napětí. Stanice se začne plnit cestovateli. Na stanici se však dostane i vraždící bytost. Po první vraždě edemijského misionáře a druhé cardassianského pozorovatele si komandér Benjamin Sisko a šéf bezpečnosti Odo uvědomují, že čelí většímu problému, než si mysleli. Vrah dále útočí bez motivu a obětí přibývá. K DS9 přilétají lodě Edemianů a Cardassianů a hrozí, že pokud jim nebude vrah vydán, stanici zničí. Aby zachránil Deep Space Nine a zastavil vlnu násilí, musí Odo nalézt vraha, který je snad i jediným vodítkem k jeho tajemné minulosti.

Předností knihy je mimo lehce plynoucích a smysl majících dialogů také její humor, místy mistrně kontrastující s napjatou a temnou atmosferou knihy. Děj je také srozumitelný, zdá se mi plynulejší a kompaktnější než u prvního románu řady. Závěr je částečně s překvapením, ne však na úkor dalšího běhu seriálu. Jinak to asi u takových knih nejde. Román rozhodně doporučuji k přečtení.