Masky – Star Trek TNG

Enterprise cestuje k Lorce, nádhernému světu s feudální kulturou, kde obyvatelé nosí masky, aby demonstrovali svou společenskou vrstvu a postavení. Tam si kapitán Picard a výsadkový tým nasadí své vlastní masky, aby začali pátrat po vládci planety a úžasné masce Moudrosti, kterou tradičně nosí vůdce. Jejich úkolem je navázat diplomatické styky. Ale krátce poté, co se transportují, ztratí Picard se svým týmem spojení s lodí a komandér Riker vede pátrací oddíl na planetu, aby je našel. Oba muži si neuvědomují, že jejich pátrání – a vlastně celá mise lodi – jsou součástí plánu šílence. Šílence, který staví jeviště s pastí, která má chytit do léčky oba výsadkové týmy Enterprise a jemu umožnit, aby se zmocnil strašlivé masky Moudrosti a samotné planety Lorca(tolik ze zadní strany obálky).

Cílem mise bylo odvážně se vydat tam, kde se kdysi usadilo pár romantiků z Federace, zde sehnat jejich vůdce a navázat s ním diplomatické styky. Prostě takový jednoduchý obvyklý úkol. Kapitán Picard se rozhodne zúčastnit výsadku, což z bezpečnostních důvodů nese nelibě velitel Riker. Na planetu si vezme také Deannu a Worfa a jako čtvrtého člena týmu velvyslance Federace Fentona Lewise. A nesmíme zapomenout na masky, které na planetě nosí všichni a vyjadřují jimi své společenské postavení, o které se mohou kdykoliv bít a tak si polepšit nebo pohoršit. Nejvíc pohoršující je ovšem mít nahý obličej. A z toho důvodu si musí i výsadek vzít nějaké masky (a to hallowenové!).

Výprava se pochopitelně dostane do potíží, ztratí se a Riker musí zorganizovat záchrannou misi. Zatím dole na planetě se Picard a spol. potkali se ženou jménem Pronikavé Ostří a jejím doprovodem a zjistí, že na planetě se schyluje k boji o post nového vládce. Během času vyjde najevo, že své zájmy v této oblasti má i velvyslanec Lewis.

Riker se také zapojí do života místní komunity, putuje s obchodníkem jménem Denní Poutník a to na turnaj, z něhož má vzejít nový vládce. Obě skupiny zažívají různá dobrodružství, Picard prožije romantický vztah s Pronikavým ostřím, velvyslanec Lewis přejde k Rikerově skupině a namluví jim, že Picard a jeho lidé jsou mrtví. Riker mu to tak trochu věří, ale Data má jisté výhrady. Navíc se do toho všeho zamíchají Ferengové, místní divocí nájezdníci, a boj o moc mezi Pronikavým Ostřím a Všemocným Zabijákem (takto stávajícím vládcem planety, který vlastní příslušnou masku).

Kolem masek se tedy všechno točí od počátku až do konce. A jak to celé dopadne? No přece dobře. Ale to už si přečtete jistě sami. Kniha je čtivá, zápletka je lehce nad průměrem ST knih. K čemu bych měl výhrady, jsou snad velmi nepříznivé životní podmínky na planetě (sopky, močály apod.), Nevím, proč by se tam lidé natrvalo usazovali. I ten motiv masek je trochu křečovitý. Ale, jak již jsem řekl, kniha se čte dobře a dá se nad ní strávit příjemný večer.