Klingon Academy

Před nějakou dobou jsem se vrátil ke staré, ale skvěle hodnocené hře Klingon Academy. Když byla kolem roku 2000 hra „aktuální“, samozřejmě jsem ji hrál, ale nikdy ne do konce – stejně jako většina z vás. Ale to se mělo změnit!

Klingon Academy je vesmírný simulátor, tedy hra, ve které lítáte vesmírem s lodí, kterou můžete ovládat v mnoha různých aspektech – nejde tedy jen o ovládání rychlosti nebo směru, kterým loď letí, ale třeba o alokaci energie do vlečného paprsku, skenování okolního vesmíru a tak podobně. Samozřejmě ale platí, že jako v každém pořádném „space shooteru“ jde i v Klingon Academy hlavně o velkolepé vesmírné souboje.

Slovo „velkolepý“ přitom používám záměrně, protože skvěle popisuje atmosféru hry. Jak název naznačuje, ve hře se ocitáte v roli studenta klingonské akademie, který prochází výcvikem a později se účastní jedné velké bitvy za druhou. S tím, jak se rozšiřují vaše válečnické zkušenosti a zásluhy se samozřejmě dostáváte k velení silnějších křižníků a krom klasického dravého ptáka třídy B’Rel nebo K’t’inga nakonec dojde i na opravdu impozantní stroje, se kterými se nejednou vrhnete do vřavy bitvy hodné písní. Velkolepou atmosféru hry ale netvoří jen klikngonské lodě a tématická hudba – Klingon Academy má totiž ještě jedno eso v rukávu.

Tím esem je hraná příběhová linie. Jednotlivá kola jsou totiž proložena velkým počtem videí, která rozvíjí příběh a vy tak můžete z pohledu první osoby sledovat, jak vás instruuje generál Chang známý z šestého Star Trek filmu nebo jak interagujete s dalšími postavami jako kancléř Gorkon a posádky dalších lodí. Christopher Plummer (Chang) i David Warner (Gorkon) navíc své role ztvárnili skutečně skvěle a díky výborně napsanému scénáři je radost sledovat, jak se příběh rozvíjí.

Videa přitom atmosféru dotváří tak skvělým způsobem, že vlastně nevadí z dnešního pohledu úsměvná grafika. Ano, zub času je na ní nesporně patrný, ale rozhodně nestojí v cestě tomu, abyste si hru užili.

Dobrou zprávou je, že Klingon Academy lze bez problému hrát i na Windows 10 i 11. Instalaci můžete provést klasickým způsobem a nainstalovat patch 1.02r7 z této adresy: https://www.moddb.com/…/combined-patch-102r7-english. Ani vysloveně slabé počítače přitom nebudou mít problém hru utáhnout. A bitva může začít!

Klingon Academy jsem naposledy hrál na střední škole a vrátil jsem se k ní hlavně ze zvědavosti. Překvapení to bylo velmi příjemné: hra je lepší než jsem si pamatoval, příběh skvělý a výborně jsem se bavil.