Generations

GenerationsV prvním filmu s posádkou nové Generace kapitán Picard po boku kapitána Kirka z původního seriálu čelí pološílenému vědci Soranovi, který je odhodlán zničit celou obydlenou planetární soustavu, aby se dostal do jiné dimenze plné věčného štěstí.

Skvělý film plný cestování časem, bitev s Klingony i humoru, oceněný za nejlepší scifi scénář (Universe Reader’s Choice Award) a se skvělou atmosférou, která jako by z oka vypadla atmosféře seriálu Nová generace.

Po vizuální stránce je Generations opravdovou pastvou pro oči – film se odehrává na Enterprise D, stejně jako celý seriál, na který navazuje; filmový rozpočet byl přitom pochopitelně štědřejší než ten seriálový a Enterprise, stejně jako lodě klingonů, základny a podobně, tak vypadají o poznání lépe. V případě Generations je tak asi nejvíce patrné, jak nadčasový je design Enterprise D – ta stále vypadá skvěle a nedá znát, že byl film do kin uveden před více než 20 lety. Podobně pozitivně bychom mohli hodnotit i soundtrack filmu.

Film je točený tak, aby byl, pokud možno, co nejpřístupnější i Star Treku neznalému publiku. V jeho průběhu se tak postupně dozvídáme, že kapitán Picard nemá rodinu, že Geordi je slepý a je nám také názorně předvedeno, že Dat je android. Přes všechno výše uvedené je ale Generations z nějakého důvodu hodnocena spíše průměrně.

Stejně jako většina Star Trek filmů má i Generations dva české dabingy. Ten první vznikl už v roce 1995, když film začala společnost Hollywood Classic Entertainment prodávat na VHS a setkal se s ním prakticky každý, kdo film v češtině viděl. Film má slušný překlad, i když odborná ST terminologie má v něm k dokonalosti daleko a má slabší dabérské obsazení. Druhý dabing vznikl před nedávnem, v roce 2013, a zásluhy za něj patří společnosti Nova, která film znovu odvysílala, tentokrát s perfektním překladem i dabérským obsazením, které prakticky přesně kopírovalo obsazení seriálu Nová generace, za což si Nova zaslouží nemalou pochvalu.

Generations vyšel na bezpočtu různých médií, vždy se stejným sestřihem. Film v roce 2023 vyšel ve 4K a ve vysokém rozlišení vypadá velmi dobře.

Tento článek byl vytvořen na počítači Macintosh Classic, prakticky totožném s tím ze scény
„Ahoj, kompjůtre“ ze Star Treku IV.