Festival Fantazie 2007
Teprve přes rok se považuji za aktivního fanouška. Ještě před dvěma lety jsem jen četl o Star Treku jedno fórum a jet na jakýkoliv con by mě ani nenapadlo. Jenže s komunitou na diskusním serveru StarNET jsem se postupem času hodně sblížil a chtěl alespoň některé poznat osobně. První příležitostí v Praze byl loňský Pragocon, kde však shodou okolností zrovna Star Trek linie chyběla. Musel jsem se tedy spokojit jen s linií Stargate a patrně to bylo mé první setkání s nynějšími čerstvými novomanžely Hankou a Karlem, jejichž svatba proběhla právě na letošním FF… Dále jsem navštívil CzechTrek, další Pragocon a Scon, plus dvě setkání klubu CZ Kontinuum, do něhož jsem vstoupil už před rokem. Pro všechny akce však platilo, že byly buď jednodenní, nebo jsem mezi jednotlivými dny spal doma.
Nad letošním FF jsem dlouho váhal. Konečným impulsem bylo, když jsem jednak viděl jistý zájem, abych jednu svoji přednášku přednesl i na FF, jednak jsem náhodou našel spolubydlícího.
Pátek 29.6.
V pátek 29.6. jsme odjeli autobusem z Prahy směrem na Chotěboř. Počasí nám přálo, takže nebylo vedro a i slunce bylo pod mrakem. Nejednalo se o žádný luxus, ale cena byla přiměřená. Kdo chce luxus, ať si zařídí vlastní a pravděpodobně dražší dopravu.
Dorazili jsme přímo před chotěbořské kino Družba. Se zavazadly jsem byl někým po dotazu nasměrován do velké haly v Kulturním domě Junior, v prvním patře. Zde probíhala registrace, a to velmi rychle. Poté jsem si na patřičnou kartičku vyzvedl materiály a vydal se do ubytovny Obchodní akademie, která se nachází odhadem pouhých 100 metrů od KD Junior (dva delší bloky).
Ubytování mě velmi příjemně překvapilo. Zrenovované sociální příslušenství bylo výborní snad až na ulámanou hadici sprchy, kde voda tekla i tudy, kudy neměla, nebo na nezamykatelné kabinky na záchodě. Pokoj byl sice malý, ale jen dvojlůžkový, navíc jsem svého spolubydlícího již znal. O klíč od pokoje se starala recepce, takže nebylo třeba se na sebe nějak vázat, protože i v noci se dalo na službu z recepce dozvonit.
Stravování jsem vyřešil velmi jednoduše, prostě jsem vydržel většinu dní na studené stravě a celkem třech teplých jídel v bufetu v KD či v restauraci na náměstí.
Program byl výborný, alespoň co se týče Trekfestu. Mnohé přednášky, byť se jevily, že budou o nudných záležitostech, byly nakonec zábavné, ať už zajímavými dotazy, diskusí nebo holt i rýpáním starých známých… O vyslovené rušení ale snad nikdy nešlo.
Již v pátek se konalo seznámení, kdy jsme seděli v kruhu a vždy jeden uprostřed se několika větami představil (například, jaký má vztah ke Star Treku, nebo co dělá za aktivity apod.). Navzdory obavám, jestli to bude trapné, nebo jak to bude nudné, jsme se celkem pobavili a někoho skutečně i poznali. Opět stálejší aktivní fanoušci se postarali tu a tam o nějakou vtipnou hlášku. Za všechny bych asi vyzdvihnul jednu poměrně výstižnou a snad dobře citovanou: „Ahoj, já jsem Fox a jsem závislý.“ Soutěž poznávání obrázků ze Star Trek CCG kartiček byla zábavná a zajímavá, a to nejen díky tomu, jaké jsme s kolegou měli štěstí na obrázky:-).
Většinou před začátkem programu ráno a místo oběda nebo večeře běžela nějaká epizoda The Next Generation. Šlo o epizody vybrané hlasováním na portále Trekkies.
Byl jsem na 90% programu Trekfestu, pominu-li právě zmíněné promítání. Snad ničeho jsem nelitoval (maximálně toho, co jsem kvůli jídlu vynechal) a jen doslova pár přednášek mě trochu unavovalo, což bylo ovšem dáno nevyspáním nebo tím, že jsem zrovna přednášené věci znal.
Sobota 30.6.
Velmi zajímavá určitě byla přednáška o setkáních se Star Trek herci (představitelé holodoktora, Neelixe, borgské královny, Harryho Kima, Garaka, …), kde nám Samuel ukázal i nové zákulisní fotografie a povyprávěl, co všechno se dá s herci zažít ve volném čase, kdy je například prováděli po Praze. Dozvěděli jsme se, co vše si herec najednou během návštěvy usmyslí, třeba se rozhodne navštívit botanickou zahradu (jak jinak – Neelix). Zmíněného herce byste navíc ani mezi běžnými lidmi na letišti nepoznali. I jiní, ale ne úplně všichni, si prý na celebrity vůbec nehráli (ať už jde o oblečení, nebo vystupování). Zlatým hřebem přednášky bylo první oficiální prozrazení hosta letošního CzechTreku. Je jím Marina Sirtis (alias Deanna Troi), ale to jste již určitě zaznamenali.
Přednášku o dostupných DVD edicích Star Trek seriálů a filmů včetně dostupnosti českých verzí doufám bude někdy opakována s novými informacemi. Určitě tu něco takového chybělo, teď to jen chce dohledat chybějící údaje pro dobré porovnání.
Poznávačka seriálů a filmů (nejen sci-fi, vyskytla se zde i klasika české s Vlastou Burianem) byla poměrně obtížná. Zkuste si jen podle zvukové ukázky a fotky herce poznat i díl (to se týkalo jen filmů s pokračováním)… Beseda o StarNETu (starnet.startrek.cz) byla spíše soukromého ražení pro návštěvníky zmíněného diskusního serveru. Poté nám ovšem Kniga ukázala, jak je možné si pohrát s hrou The Sims 2, jejími datadisky a doplňkovými programy, a vytvořit si tak vlastní Star Trek. Zpracování písničky Picard Song s postavami z The Sims 2 asi už mnohý na YouTube) nebo jinde viděl. Občas člověk žasne. Různé obleky, barva a povrch kůže, předměty i budovy se dají najít na internetu. Little Borg nám představil CzechTrek, jaký byl a jaký bude. Každému muselo dojít, že akce jako setkávání s fanoušky nebo promítání filmů v kině dost těžko mohou být investicí. I z několika orientačních čísel, které během dne padla, bylo jasné, že jen málokterá akce se zatím jakžtakž sama zaplatila.
Vyzdvihl bych velmi zábavnou přednášku Omiho o tom, jak to chodí doopravdy v českých fan klubech. Patrně každý si bude pamatovat, že Trekkies:TNG rádi jí a snad na každém setkání slaví něčí narozeniny. Ale vzpomenuté byly i různé akce, různá setkání a ukázány skoro i kompromitující fotky lidí, kteří se nechali unést euforií z přátelského setkání, čehož lidé s fotoaparáty bryskně využili pro zajímavé momentky. Jen prosím nic nesmíte brát smrtelně vážně!
Princip zábavné soutěže nazvané Tabu vycházel ze známého pořadu z dřívějších dob na TV Nova. Bohužel chatrná zástěna mezi dvěma hosty a moderátorem s diváky nefiltrovala dobře jejich hovor. Mluvili tedy dost tiše a zkreslující program v notebooku tak občas jejich odpovědi příliš zkomolil, že jim nebylo dobře rozumět ani v předních řadách. Přesto jsme se pobavili, a to zjevně včetně samotného moderátora. Sice se jednalo o soutěž, ale výhrou byl drink s jedním z hostů dle výběru. Otázkou bylo, jací dva hosté za plentou sedí. Obětmi se ukázali být Lore a Johanson, který se na FF přijel podívat. Snad byl spokojen, jak po něm převzali ostatní organizaci ST linie z minulých let. Hosté v pořadu vystupovali kvůli svému postižení, tedy kvůli tomu, že jsou fanoušky Star Treku…
Neděle 1.7.
V neděli ráno nám Zephram přiblížil, jak fungují warp motory. Povedlo se mu navíc podat možná vysvětlení některých efektů jako prodloužení lodě při přechodu na warp, či oslnivý záblesk a nejen to. Vykládal tak poutavě a srozumitelně, že zde na FF bohužel nestihl krátký exkurz do světa Star Wars a jeho hyperprostoru. Poté nám Yakuzza představil svoji vysoce subjektivní přednášku se záměrně přetaženými názory. Chtěl nás totiž upozornit, abychom slepě nepřijímali vše od tvůrců Star Treku. Některé připomínky k Federaci jsou jistě na místě a přednáška by zasloužila rozpracování. Na druhou stranu takové věci se dají najít skoro na všem, ale zábavy bylo u přednášky dost.
Sám jsem přispěl k programu hned poté. Moje přednáška o Animované sérii (TAS) musela ve srovnání s předchozí působit skoro nudně, protože šlo jen o představení TAS a zmínku různých motivů či zajímavostí. Víte například, že simulátory, replikátory nebo předchůdce bytosti Q (nemyslím Trelane) se objevila již tady? Nebo, že klingonské vesty, lodě Kzintů či tribblové v TAS jsou růžové (a nikoliv šedé) kvůli barvosleposti režiséra? Ve spěchu, v jakém se animovaný seriál vytvářel, zmíněné věci zůstaly růžové. Přiznávám, že oproti Sconu jsem nyní tuto informaci zapomněl zmínit, za to se takto dodatečně omlouvám.
Po obědě nám VortaVor alias lagga představila knižní zpracování epizod Star Trek: The Original Series v podání J. Blishe. Dále následovala velmi zajímavá, poučná a zábavná dvouhodinová debata minimálně čtyřicítky fanoušků Star Treku o fan klubech, jejich činnosti a získávání nových fanoušků (nejen členů klubů). I z této besedy bylo patrné, že na letošním ST programu FF spolupracovaly všechny tři ST fan kluby (CZ Kontinuum, Trekkies:TNG a UPKB Dominion) a na celém Trekfestu mezi nimi panovala vesměs přátelská atmosféra. Kladně jsme ohodnotili jistou specializaci každého klubu na určitou oblast (třeba novinky od Trekkies, setkávání s hosty od CZK nebo časopis od UPKB Dominion). Usoudili jsme, že je třeba seznamovat širokou veřejnost s činností klubů i s možnostmi, jak se stát aktivnějším fanouškem třeba pomocí letáků ve ST knihách. Přál bych si, aby takových hromadných diskusí bylo mnohem více. Beseda měla i pár úsměvných okamžiků, a tak snad nikoho nudila.
Dále jsme se dozvěděli něco o Romulanech a jejich psychologii i pohnutkách. Nejen u této přednášky platilo, že byť šlo o první přednášku daného přednášejícího, byla velmi povedená a kvalitativně k nerozeznání od mnohých jiných (v pozitivním smyslu). Večer pro některé končil podle ohlasů velmi zajímavým karaoke, které jsem bohužel neviděl, pro jiné byla vrcholem soutěž Zabij si svého exokompa. V ní byli chudáci roboti, jejichž inteligenci objevil Dat v epizodě TNG: The Quality of Life, odsouzeni k nalezení a nejoriginálnějšímu „zabití“. Probíhalo to tak, že každý ze tří týmů hledal vzduchem naplněné vycpávky s nalepeným obrázkem exokompa a patřičnou barvou svého týmu. Poté se plastové polštářky rozbíjely. Exokompy ala špíz, exokomp roztržený komunikátorem, rozdrcený polohovací sedačkou a další způsoby pobavily ještě dalších deset minut.
Pondělí 2.7.
Ve Star Trek Jukeboxu nás pobavily některé klasické klipy. Jukebox i další programy v pondělí probíhaly v kině. To byla nevýhoda, sice si pozadí každého mohlo aspoň na chvíli odpočinout od židlí ve Velkém sále, ale bohužel tu nebyla tolik komorní atmosféra a návštěvnost poklesla. Při soutěži Knihostop (repete z loňského CzechTreku) byl problém najít soutěžící, neměnila se tedy celá trojice, ale jen ten, co vyhrál za někoho nového, aby se všechna kola vůbec odehrála. Odnést si knihu tak měl možnost skoro každý i s menší znalostí knih. Nápověda letos radila občas i správně, byť s velmi vtipnými doprovodnými komentáři.
Do atmosféry Star Trek světa jste se mohli ponořit při přednášce Little Borga o ST filmové hudbě. Ukázal nám rozdíly hlavních motivů všech filmů a poukázal na drobné zajímavosti. Víte například, že se klingonský motiv již z prvního ST filmu (The Motion Picture) vyskytuje na kratičký okamžik v několika dalších filmech, a prozrazuje tak například nástup Worfa na scénu? Přednáška by si jistě zasloužila místo jedné rovnou dvě hodiny.
Následovala soutěž v poznávání dopravních prostředků všech tří „star“ světů od Hana’an, která nakreslila nebo oskenovala velmi pěkné obrázky. Její nadšení pro některé prostředky bylo velmi patrné. Soutěž však nebyla jednoduchá.
Vrcholem dne byl galavečer. Kvůli němu také pondělní program probíhal v kině. Opět se nám představilo maňáskové divadlo s pohádkou vyprávěnou panem Spockem, proběhlo vyhlášení literární soutěže Můstek je váš a zúčastnili jsme se volby Miss Galaxie. Mezi soutěžícími byly miss různých druhů, a tím myslím třeba miss Bajor, Borg, Andor, Risa, Romulus a další. Pohled na namaskované účastníky byl skutečně úchvatný a stále mi vrtá hlavou, jestli Omi nemá na Romulu ve skutečnosti nějaké předky, nebo není tajným agentem Tal Shiaru tady na Zemi v tomto století. Že borgská miss nakonec asimilovala své soupeřky, a tak vyhrála, byl logický závěr. Mezitím ale proběhlo několik disciplín a promítalo se několik videí z archivů Federace. Mohli jsme se tak dozvědět, že známé filmy jako Matrix, Trainspotting a Pán prstenů jsou následkem úniku informací z tajného archivu. Viděli jsme jejich předlohy ze světa Star Treku. Dozvěděli jsme se tak mimo jiné, proč Sedmá z Devíti zvolila nakonec posádku Voyageru před borgským společenstvem. Odpověď nám podala sama Sedmá v klipu, když se vrhla kolem krku kapitánovi Janewayové za slov sloganu: „Když ji miluješ, není co řešit.“ Tvůrci galavečera se pravděpodobně inspirovali společným galavečerem světů Stargate, Star Wars i Star Trek na Sconu, což ale vůbec nebylo na škodu. Viděli jsme tak ještě několik parodií na známé reklamy. Po programu následovala druhá soutěž s exokompy, jež se ale zvrhla kvůli nepochopení hrajících týmů. Nějakou cenu si ale nakonec odnesl každý účastník.
Úterý 3.7.
Úterní program se vrátil zpět do Velkého sálu. Dozvěděli jsme se různé zajímavosti ze seriálu TNG, z nichž některé zazněly již dříve na galaveřeru nebo přednášce o navrhování lodí a uniforem Star Treku. Paldík nás seznámil s výskytem potomků i dalších příbuzných herců a některých dalších osob podílejících se na Star Treku. Mohli jsme tak vidět Shatnerovy děti v epizodě Miri nebo jsme zjistili, že pubertální syn Q v seriálu Voyager je skutečným synem Johna de Lancie.
Myslím, že nejen mně pomohla přednáška Xyll o fan filmech vnést trochu pořádku do této tvorby a snad i na některé kousky nalákat. Yakuzza nás zase seznámil s tím, jak mnohdy tvůrci nových lodí světa Star Treků místo použití fantazie prostě jen doslova splácali různé třídy, a často i v naprosto rozdílném měřítku. Některé jejich nejhorší výtvory bohužel vidíme třeba jako vraky v různých záběrech, protože pracovní nedodělané modely se musely nějak využít. Přednášky tohoto dne uzavřelo povídání, jak klub CZ Kontinuu připravoval svůj con – Kokon, nebo o tom, co nás snad čeká letos (uvedení českého fan filmu Metrénský incident), a nakonec vysvětlení principů vesmírné navigace T’Reelem.
Významným bodem úterního programu byla Star rozlučka, aneb rozlučka se svobodou Karla a Hanky (Margha a Hypospray). Zábava začala za denního světla a končila opět za něj, tedy od osmi večer až do půl páté ráno. Velkou výhodou bylo, že ve Velkém sále se nesmělo kouřit. Jako nekuřák jsem to nejen uvítal, ale druhý den zjistil, že nekuřácké bary mohou mít docela úspěch. Protože až na únavu z nedostatku spánku jsem se další den cítil výborně, což se po návštěvě (zakouřené) hospody nedá nikdy říct. Na pasivním kouření přeci jen něco bude…
Zábavné minisoutěže, tanec jako na diskotéce, tombola a přípitek, to byla převážná většina programu rozlučky. Kolem druhé hodiny v noci se místnost už značně vylidnila, ale mnohé uvnitř držely časté prudké přeháňky. Z alkoholu (každý si měl přinést svoje pití, které může nabídnout známým) toho zbylo docela dost nenačatého nebo nedopitého, ale nikdo snad nepřišel k úhoně a krev až na tu umělou, kterou někdo dal do tomboly, netekla.
Středa 4.7.
Tento den byl už odpočinkový, teda pro ty, co nehrají CCG kartičky a neúčastnili se turnaje. Trekfest probíhal ve velké hale, kde byla v pátek registrace. Promítaly se nějaké fan filmy (ale bylo to kvůli světlu špatně vidět), hrály se deskové hry (což asi celý Festival Fantazie). V podstatě už nešlo moc o Trekfest. Pokud jste ale někoho odchytli na nějakou hru, kterou jste si mohli nechat vysvětlit, tak jste se mohli dobře pobavit. Také jsem si tak vyzkoušel Želvičky nebo Carcassone.
Čtvrtek 5.7. – a nakonec se vzali a žili šťastně…
Tento den byl z hlediska Star Treku v podstatě jediný program, ale šlo o zlatý hřeb. Obřad se odehrával v kině a mohli na něj jen pozvaní, ovšem pro zbytek lidí se promítal do předsálí, byť s mnohem horší atmosférou. Sál kina byl vyzdoben obrázky ze Star Treku, papírovou maketou hvězdné brány vypůjčenou z linie Gatecon a na pódiu se kromě vlajky nacházel také řečnický pult s logem Federace.
Na začátek byla puštěna působivá videa s hudbou a pečlivě i efektně zobrazovanými fotkami obou novomanželů od dětství až do současnosti. Výborný nápad, který skvěle působí na diváky. Poté přišel za znělky Star Wars ženich v slavnostní Star Trek uniformě ne nepodobné té z filmu Nemesis. Nevěsta vešla za klasické svatební hudby v elektronickém podání. Jediný sci-fi prvek byl Darth Vader, který za ní držel její šaty, aby se nešouraly po zemi. I starosta překvapil, když přišel v hadrovém plášti jako z nějaké písečné planety Stargate světa. Jeho projev také byl stylový, například říkal, že se Hanka a Karel chystají vstoupit do seriálu o nekonečném počtu dílů. Během zbytku obřadu hrály klidnější melodie ze všech tří sci-fi (například motiv z TNG: Inner Light nebo úvodní znělka Stargate: Atlantis).
Po polibku a gratulaci starosty chodili novomanželům na pódium pogratulovat postupně po řadách všichni přítomní. Před kinem se pak tvořila ulička svatebčanů připravených s rýží a bublifukem. Čekání nám zpestřila ledová sprška v podobě krátké přeháňky a chladného větru, ale na novomanžele se již usmívalo sluníčko. Nakonec proběhlo focení všech i několika skupinek (Star Trek uniformy, Stargate, Star Wars) a novomanželé se i s rodinami odebrali na soukromé focení a hostinu.
Konec dobrý, všechno dobré
Co dodat? Zmíním jen středeční besedu s divadelními herci a dabéry postav Jacka O’Neilla a generála Hammonda v českém znění seriálu Hvězdná brána. Pánové Miloslav Mejzlík a Jiří Samek vyprávěli vtipné historky nejen z tvorby dabingu a pan Mejzlík prozradil, jak se se svojí postavou sžil, nebo že by rád Festival Fantazie příště navštívil i na několik dní. Doposud o něm prý neslyšel.
Na závěr bych shrnul, že Trekfest byl opravdu vynikající, což dosvědčují i další, kteří letošní Festival Fantazie hodnotí jako nejlepší ročník. Možná, že na tom má svůj podíl samotná svatba, ale i bez ní byl program vynikající. A přeji si, aby příští rok byl neméně úspěšný.
Vy, kdo váháte nad svojí první návštěvou FF, tak jen do toho! Ano, je pravděpodobné, že pak budete chtít jezdit každý rok, ale užijete si to. Já sice mnoho lidí již zběžně znal, ale i pro naprosté nováčky mezi fanoušky má FF co nabídnout, a není to jen pasivní zábava, jistě se s někým i seznámíte. Přátelská atmosféra v Chotěboři skutečně panuje.