Enterprise, NX-01

Jako jedna z nejvýznamnějších lodí v mezihvězdné historii byla Enterprise vypuštěna z doků na orbitě Země roku 2151. Jako jedna z prvních lodí představila alfa a betakvadrantu Hvězdnou flotilu a její ideály a způsobila nejednu změnu v naší galaxii.

Úvod

Enterprise byla první pozemskou lodí vybavenou warppohonem Henryho Archera, schopného letu warpem pět. V ostatních oblastech byla Enterprise ale spíše běžnou lodí, kupříkladu jí chyběl vlečný paprsek, kterým disponovaly lodě Vulkanců. Byla to také rvní pozemská loď vybavená transportérem určeným pro přepravu biologických organismů. Ten ale několikrát selhal a tak se zatím stále jako hlavní metoda přepravy osob používaly raketoplány (po připojení k Enterprise musely noě příchozí osoby ptojít Dekontaminační komorou), transportér sloužil spíše jako nouzové řešení.

Enterprise byla osazena stanardním počtem 83 osob, k nímž se nepočítá jeden Vulkanec a Denobulan. Přibližně jednu třetinu posádky tvořily ženy.

Enterprise byla vypuštěna 12. května 2151 pod velením kapitána Jonathana Archera, syna výše zmíněného inženýra. Vypuštční bylo provedeno tři týdny před plánovaným termínem, a to kvůli nutnosti navrácení Kligona jménem Klaang na klingonskou planetu Qo’noS. Vulkanský vyslanec Soval důrazně protestoval proti brzkému vypuštění NX-01, neboť jako většina Vulkanců i on věřil, že lidstvo ještě v té době nebylo připraveno na cesty vesmírem. Vynutil si dočasné umístění vulkanskéhho důstojníka T’Pol na palubu Enterprise.

Předčasné vypuštění lodi přineslo nejeden problém – prostorová torpéda nebyla správně nakalibrována, a fázové kanóny ani nainstalovány.

Rychlé stornování a další mise

V průběhu roku 2152 byla mise Enterprise zrušena, když veřejnost pojala podezření, že jeden z raketoplánů lodi zažehnul atmosféru planety Paragaan II, v důsledku čehož zahynulo 3600 kolonistů. V důsledku těchto událostí Vulkanci důrazně doporučili lidem pozastavit vesmírný program alespoň na dvacet let, do doby, kdy bude lidstvo připraveno. Kapitán Archer byl ale sto dokázat, že zážeh nebyl způsoben Enterprise, ale třetí stranou.

Za několik měsíců utrpěla Enterprise vážné škody když narazila na minové romulanské pole. Naštěstí byla ale loď nasměrována náhodně proplouvajícím Tellaritským plavidlem na počítačem řízenou opravní stanici, která loď opravila.

Pátrání po xindské zbrani

Po xindském útoku na Zemi v létě 2153 byla Enterprise odvelena domů. Zanedlouho byla vylepšena o nová fotonická torpéda, nový univerzální překladač a nové velicí centrum. Posléze byla vyslána do Delfské oblasti, kde měla najít xindskou zbraň a zničit ji. Na palubu Enterprise byla pro tuto misi umístěna elitní jednotka MACO.

Pátrání po xindské zbrani trvalo téměř rok. Enterprise byla celou dobu v ohrožení prostorovými anomáliemi generovanými Koulemi. Bylo zjištěno, že uřití trelia-D na trupu lodi může loď ochránit proti těmto anomáliím.

Enterprise úspěšně dokončila misi a zničila zbraň Xindů. Loď byla vržena zpět časem k Zemi roku 1944. Nakonec se ale loď i posádka dostala do správného času a mohla si tak vychutnat chvíle slávy a oslav návratu z mise.

Po návratu na Zemi se o posádce Enterprise mluvilo jako o hrdinech, zvláště pak o kapitánu Archerovi, který při zničení zbraně málem zahynul, a po kterém bylo pojmenováno několik škol. V průběhu oprav lodi bylo nainstalováno nové kapitánské křeslo, novější verze transportéru a nový dveřní systém.

Zanedlouho se tak Enterprise mohla vydat vstříc dalším dobrodružstvím. V nejednom dobrodružství byla téměř zničena, např. Když potlačovala hrozbu ze strany skupinky Vylepšených, nebo když bránila vůlkanskou frakci Syrranitů.

Enterprise byla vyřazena ze služby roku 2161, dvacet let po svém vypuštění, a udělala tak místo novým, více výkonným lodím. Byla umístěna do Muzea Hvězdné flotily, kde setrvala až do čtyřiadvacátého století.

Je neznámo, zda a jak se Enterprise účastnila Romulanské války.

Objevy

Průzkum prováděný Enterprise nebyl naslepo, neboť byla loď vybavena Vulkanskými mapami, avšak v nejdenom případě se prohlubovalo neoficiální nepřátelství lidí a Vulkanců.

Nejdůležitějšími objevy jsou:

  • Objev Studené časové války
  • Návrat na Terra Nova
  • Objevení stanice v chrámu P’Jem
  • První setkání lidí s nekoporální formou života
  • Podíl na vytvoření aliance Lidí, Vulkanců, Andorianů a Tellaritů.

Enterprise zrcadlových vesmírů

V jednom alternativním vesmíru byl mozek kapitána Archera infikován parazitem způsobujícím mu ztrátu krátkodobé paměti. Nejen v důsledku toho byla xindská zbraň dostavěna a Země zničena. Přeživší lodě se shromáždily kolem jisté planety, kde vystavily koonii a kde kapitán Archer a subkomandér T’Pol prožili mnoho let.

V roce 2154 posádka lodi zjistila, že zbraň se staví na Azati Prime. Když se ale k soustavě přiblížila, byla Enterprise napadena dvěmi loděmi a utrpla vážné poškození – třináct členů posádky, včetně Travise Mayweathera zahynulo a třiadvacet bylo zraněno. Jedná z gondol byla zničena, což loď omezovalo na warp 1.7, takže když Enterprise dorazila na Azati Prime, byla už zbraň vypuštěna a proti zničení Země se nedalo nic dělat.

V jiném zrcadlovém vesmíru se Enterprise pokusila přiblížit ke zbrani pomocí Kovaalanské mlhoviny, což ji uvrhlo zpět v čase do roku 2037. Posádka lodi přesto neztratila odhodlání zachránit svou planetu a z Enterprise se stala generační loď. Za více než sto let se Enterprise setkala se svým soudobým protějškem a T’Pol, jedíný žijící člen původní posádky na loď doala informace, díky kterým byla Enterprise schopna mlhovinou proletět a vyhnout se cestě časem. „Stará“ Enterprise byla ale pravděpodobně zničena útočícími xindskými loděmi.

Enterprise se svými činy a činy své posádky neodmyslitelně zapsala do vědomí všech obyvatel alfakvadrantu na mnoho let a dodnes se řadí mezi nejdůležitější činitele utvářející historii naší galaxie.