Enterprise, NCC-1701

Raná historie

­Na začátku 23. století bylo z doků Hvězdné flotily a Organizace pro výzkum vesmíru Spojené Země (UESPA) vypuštěno dvanáct nových lodí třídy Constitution. Loď zapsaná jako NCC-1701 byla sestrojena v San Franciských docích na orbitě Země, vypuštěna v roce 2245 a pokřtěna Enterprise. Na její konstrukci dohlížel kapitán Robert April, po jejím vypuštění jí pak velel kapitán Christopher Pike (TOS: Cage, Menagaerie, TAS: Counter-Clock Incident).

Kirkova první pětiletá mise

V roce 2265 byla Enterprise přidělena na pětiletou misi průzkumu hlubokého vesmíru nejmladšímu kapitánu HF, Jamesi Kirkovi. V průběhu této pětileté mise Enterprise bránila území Federace proti agresorům z cizích světů, prováděla průzkum vesmíru a účastnila se diplomatických akcí.

I když byla služba na Enterprise nejprestižnější v celé flotile, řadila se také mezi nejnebezpečnější. Během let 2365-2369 zahynulo 58 členů její posádky, což je 13, 5% jejího plného počtu 430 členů posádky.

Objevy a bitvy

Během Kirkovy pětileté mise Enterprise navštívila přes sedmdesát různých světů a setkala se s přibližně šedesáti mimozemskými druhy, z čehož dvacet do té doby Federace neznala. Podnikla několik cest časem a vydala se dokonce za hranice naší galaxie. Tím se zapsala do podvědomí společnosti jako jedna z njslavnějších lodí Hvězdné flotily.

První bitvu Enterprise pod Kirkovým velením svedla s neuvěřitelně silnou lodí Fesarius, která skončila prvním kontaktem s seskupením známým jako První federace. Rok na to se po zničení planety Cestus III jako první loď Federace setkala s Gorny.

Jednou z největších bitev Enterprise byla bitva se Strojem zkázy, kdy bojovala po boku USS Constellation (která byla zničena), dále po století jako první navázala kontakt s Romulany a mnohokrát se zúčastnila konfrontací s Klingonským impériem. Během střetu s Romulany přežila zásah plasmového torpéda, experimentální zbraně s omezeným dosahem, která je ale na malou vzdálenost smrtící.

Hvězdného data 4729,4 byla Enterprise vybavena multitronickou počítačovou jednotkou M-5, která téměř zcela nahradila lidskou posádku, zničila USS Excalibur a stihla zabít stovky lidí, než se Kirk ujal velení.

Znovyvybavení a další služba

Na konci své pětileté mise v roce 2370 se Enterprise vrátila na Zemi, kde o ní kvůli jejím úspěchům už věděl skoro každý. Enterprise sama byla ale už téměř 25 let stará a tak se Hvězdná flotila rozhodla o její kompletní rekonstrukci (refit).

Srdce lodi, tedy warpjádro, bylo nahrazeno novým, výkonnějším a vertikálně orientovaným modelem, který byl napojen na nové warpgondoly a impulsní trysky. Upgrade zbraňových systémů zahrnoval devět duálních phaserových bank, napájených energií z warpgondol a dva odpalovače fotonových torpéd.

Dále byl přidán port pro dokování raketoplánu na levé straně sekundárního trupu, dále několik dokovacích prstenců.

Můstek byl upraven dle nejnovějších počítačových, informačních a ergonomických standardů a byl kompletně předesignován.

Po svém povýšení na Náčelníka Operačního oddělení Hvězdné flotily se Kirk ujal velení lodi, aby čelil hrozbě V’Gera, po jejímž zažehnání Enterprise setrvala pod velením Kirka, dokud v roce 2281 nerezignoval.

Design Enterprise v osmdesátých letech dal vzniknout nové generaci hvězdných lodí založené na jejích komponentách. Třídy jako Miranda, Constellation nebo Soyuz sloužily flotile přes dalších padesát let.

Poslední dny

Roku 2285 byla Enterprise na cvičné misi ve Sluneční soustavě. Admirál Kirk se nalodil, aby pozoroval výcvik kadetů, ale poté, co loď zachytila nouzové volání ze stanice Regula I převzal velení a střetl se se starým geneticky vylepšeným nepřítelem Khanem Noonianem Singhem. V této bitvě byla Enterpris etěžce poškozena a pan Spock, Kirkův bývalý první důstojník byl zabit. Po návratu na Zemi Kirk a členové jeho bývalé posádky Enterprise ukradli a letěli na planetu Genesis, kde, jak bylo zjištěno Spock ožil. K Genesis ale přiletěl i klingonský Dravý Pták, jehož posádka Enterprise obsadila. Posádka Enterprise se nalodila na Dravého Ptáka, před tím ale aktivovala autodestrukci. Enterprise tak explodovala a shořela v atmosféře planety Genesis. Spockovo vědomí, které před svou smrtí předal McCoyi mu bylo navráceno starým vulkánským rituálem.

NCC-1701 byla druhou lodí Hvězdné flotily toho jména a následovalo po ní deset dalších (předpoklad založený na faktu, že v epizodě ENT: Azati Prime se objevila loď Enterprise-J). Svými činy a činy své posádky se neodmyslitelně zapsala do podvědomí všech členů Spojené Federace Planet.