Enterprise, NCC-1701-B

USS Enterprise, NCC-1701-B byla vylepšená verze třídy Excelsior a třetí loď nesoucí to jméno.

Historie

Enterprise B byla vypuštěna pod velením kapitána Johna Harrimana z doku na orbitě Země roku 2293. Loď byla pokřtěna lahví vína Dom Pérginon, ročníku 2265. Mezi mnoha čestnými hosty pozvanými na palubu byl James T. Kirk, Montgomery Scott, Pavel Chekov a mnoho novinářů. V době svého startu byla loď stále nedokončená a neměla na palubě lékařský tým, fotonová torpéda, ani vlečný paprsek – vše toto mělo dorazit na loď další úterý. Návštěvníci byli vzati na prohlídku lodě, po které kapitán Harriman požádal Jamese Kirka, aby on dal rozkaz ke startu nové Enterprise a ten se úkolu ujal.

První cesta Enterprise byla hlavně pořádána pro veřejnost – loď měla provést okružní jízdu kolem Pluta a poté se vrátit zpět do doku. Enterprise ale zachytila nouzové volání transportních lodí, které hlásily, že se nacházejí v jakési vlně, která je pomalu drtí. Z první lodi Robert Fox nebyl nikdo zachráněn, z druhé bohužel jen 47 z 250-ti lidí.

Jeví se velmi nepravděpodobné, že by Enterprise B byla jedinou lodí v dosahu nouzového volání – to by znamenalo, že v celé Sluneční soustavě nebyla ani jedna loď.

Enterprise nakonec samotná skončila uvězněná v vlně zvané Nexus. Scotty navrhl plán, jak Enterprise uvolnit – pokud by byl hlavní deflektor modifikován k vyslání antihmotového pulzu do Nexu, měla by se Enterprise uvolnit. Kapitán Harrison se chtěl jít pustit do modifikací deflektoru, ale Kirk ho zastavil s tím, že je ho potřeba v kapitánském křesle a že se tedy o deflektor postará on. Enterprise se díky deflektoru z Nexu vyprostila s menšími ztrátami (vč. Kirka).

Dodatky

Způsob zániku Enterprise B není znám. Podle Technickéhho manuálu TNG byla Enterprise B těsně před svým vyřazením na průzkumné misi za sektorem Gurami, kde mapovala 142 hvězdných systémů a kde prováděla první kontakty se sedmnácti novými civilizacemi.

Enterprise B se objevila v:

  • knize „The Captain’s Daughter“ (Peter David)
  • počítačovém simulátoru „Star Trek: Starship Creator“
  • románu „Serpents Among Ruins“ (David George III.)
  • krátkém příběhu „Iron and Sacrifice“ z analogie „Tales from the Captain’s Table“ (David George)

Z těchto zdrojů se dá zjistit následující:

  • 2301 – Demora Sulu byla povýšena na prvního důstojníka
  • 2311 – kap. Harriman resignuje a Demora Sulu je povýšena na kapitána
  • 2315 – kap. Sulu se na několik měsíců vzdává velení, aby se postarala o svou umírající matku Shimizu Hana
  • 2332 – Byla vypuštěna Enterprise C

Podle těchto neověřených zdrojů byla Enterprise B vyřazena někdy mezi lety 2315 a 2332.