Enterprise, NCC-1701-A

Enterprise A, NCC-1701-A byla druhá (resp. třetí) loď toho jména. Byla postavena v roce 2286 v San Franciských docích.

Konstrukčně byla NCC-1701-A totožná s Enterprise zničenou nad planetou Genesis. Jak už to tak bývá, můstek byl umístěn na první palubě. Enterprise-A byla první lodí, která měla takřka všechen interface dotykový.

Přesto, že byla Enterprise A téměř kompletně vybavena dotykovým interfacem, na žádost Nicholase Meyera byla ve fimlu Undiscovered Contury opět vybavena „čudlíky“. Odpalovač torpéd byl přesunut na palubu 13. Narozdíl od staré Enterprise, tento byl už plně automatizovaný, menší a uzavřený. Dále byly nainstalováy bezpečnostní systémy zaručující spuštění poplachu při palbě z ručního phaseru.

Na Enterprise A jsme mohli být svědky jedné z nejdivnějších chyb ve Star Treku, a sice když Kirk se Spockem a McCoyem ve Star Treku 5 v turbošachtě přeletěli přes palubu 78 (Ent-A má cca 21 palub).

Enterprise A měla vertikálně orientované warpjádro podobné tomu na Enterprise D, nedisponovalo však takovým výkonem.

Služba

První dny byly pro Enterprise A těžké. Warpjádro sice fungovalo perfektně, ale neotevírala se půlka dveří a nefungovaly transportéry, což byžadovalo užití raketoplánů. Proto byla Enterprise A na několik týdnů odvelena zpět do doků k opravám.

Než mohly být opravy dokončeny, byla Enterprise A poslána na planetu Nimbus One, kde měla získat rukojmí. Díky sledu okolností se na krátkou dobu ujal velení lodi revolucionářśký Vulkanec Sybok, který se s ní vydal do Středu galaxie, kde hledal Sha-Ka-Ree (vulkanské synonymum pro Boha, pozn. překl.).

Zde si můžeme všimnout další zvláštnosti – cesta do Středu galaxie by měla Enterprise trvat roky, přesto ji ale loď absolvovala za méně než den. Podle jedné teorie Sha-Ka-Ree (nebo ta bytost, která si tak říkala) vyvořila kolem jednoho planetoidu mlhovinu, která rychle přenášela lodi do Středu galaxie. Oficiální zdroje tuto teorii ani nevyvracejí, ani nepodporují.

Roku 2293 byla posádka Enterprise pověřena doprovodit klingonského kancléře Gorkona na území Federace kvůli nadcházejícím mírovým jednáním mezi UFP a Klingony. naneštěstí kvůli klilngonsko-romulanskému spiknutí byl Gorkon zavražděn a Kirk a McCoy za jeho vraždu odsouzeni ke strávení zbytku života v dolech na Rura Penthe. Spiknutí se ale nakonec podařilo odhalit a Kirk s McCoyem byli zachráněni, stejně tak i mírová jednání.

Kvůli svým činům na výše řečené misi byla později posádka Enterprise A vyřazena ze služby a na jejich místo nastoupila nová posádka, která se za několik měsíců přestěhovala na novou loď třídy Excelsior – Enterprise, NCC-1701-B.

Poznámky

Pro Enterprise A byl znovu použit model z TMP. Design lodi Andrewa Proberta a Richarda Taylora byl částečně inspirován návrhem designu lodi pro Star Trek – Phase II od Matta Jefferiese.