Elite Force 2

Je to už nějaký pátek, co firma Activision vydala střílečku ze světa Star Treku, která nese název Elite Force. EF byl velmi úspěšný, takže se Activision rozhodl pro druhý díl. První byl skvělý, jestli tomu tak je i u druhého dílu se dozvíte v následující recenzi.

Děj hry se přesouvá z Voyageru na Enterprise, dostáváte se tedy pod velení kapitána Picarda, kterému navíc na palubu přibyl Tuvok. Je to zvláštní, ale přece jen je Elite Force 2 jen hra. Nemyslete si ale, že se EF2 omezuje jen na prostředí lodi. Dostanete se na různé planety, základny a apár cizích lodí. Tam na vás čekají uřvaní nepřátele, kteří by vás rádi použili místo kečupu. To asi nechce nikdo z vás, proto je pro vás připraveno patnást zbraní, jako např. Phaser, odstřelovací puška, nebo dokonce B´TleH. No, a potom je tady ovšem trikordér, díky kterému můžete vidět, odkud vychází otrávený plyn, kde je malá strukturální integrita, nebo si můžete jednoduše zjistit váhu atraktivních členek výsadků. Když už jsme u zbraní, asi vás napadlo, jak se ovládá 15 zbraní, u deseti je to jednoduché – každá zbraň má své číslo, po jehož stisknutí se daná zbraň objeví na monitoru, je-li dostupná. Zbraně opět nabízí dva módy – slabší, který jak zbrani, tak nepříteli ubere méně energie a silnější, který naopak více oslabí nepřítele, ale ukousne si víc energie. Silnější, tzv. „Alt módy“ se u zbraní liší. Phaser je jedenoduše silnější, ale u odstřelovací pušky se objeví simpatický zaměřovač, díky kterému nemůžete nepřítele minout ani z velké dálky. Tak tomu alespoň bylo u prvníhgo dílu. V dílu druhém jsou zbraně řazeny do různých skupin, např. ve skupině 2 se nalézají modifikace Phaserové pušky Federace. Při různých animacích se také někdy setkáte s možností výběru, vyberete si mezi slečnami, mezi taktikou apod..

Jednou z hlavních chyb prvního dílu byla jeho délka, autoři si to zřejmě uvědomili, stejně ale EF2 nabízí jen asi 11 hodin zábavy se Single Playerem. Multiplayer zůstal mírně návykový, navíc Activision vypustila editační nástroje, takže se fanoušci činí ( jejich práce si můžete stáhnout na EF2files.com.

Podobně jako u původního EF, i zde máte k dispotzici tréninkový program, díky němuž se naučíte zacházet s herními prvky. Celým tréninkem vás opět provede pan Tuvok, o něco méně hranatý, o něco lépe namluvený. Opravdu, grafika Elite Force 2 mi po prvním spuštění „vyrazila dech“ a i dnes, po půlroce se mi nepřestává líbit. Zvuk působí velmi čistě, jen bych si dovolil poukázat na úvodní animaci hry. Autoři použili hudbu z prvního dílu, která se mi sice líbí, na konci animace je aale poznat, že je uměle „ustřižený konec“. Hudba, doprovázející mise se mění podle toho, v jak dramatickém okamžiku jste. Přitom vás vůbec neruší.

Podtrženo, sečteno, EF2 je vydařeným dílem, doufejme, že se za čas objeví další…