Devátý Trekken v Kopřivnici

Prohlížíte příspěvek staršího data. Tento příspěvek pochází z roku 2012.

Tak jak se v posledních deseti letech sluší a patří, je jeden z víkendů ve druhé polovině listopadu vyhrazen Koprconu (a jak jinak než v Kopřivnici). Jeho druhou hlavní linií je již drahně let startrekový Trekken, letos v pořadí devátý (ale některé z nich byly v Praze). V tomto roce se Koprcon i Trekken odehrály ve dnech 23. – 25. 11. 2012.

Trekken byl tematicky zaměřen na seriál Star Trek Nová generace, který v letošním roce oslavil 25. výročí od zahájení vysílání. Program Trekkenu byl stejně jako jiná léta rozvržen hlavně do pátečního odpoledne a celé soboty, v neděli již probíhala jen projekce na rozloučenou.

Začínali jsme v pátek v 19 hodin přivítáním a slavnostním zahájením, kterému předcházelo promítáním remasterované epizody TNG Encourter at Farpoint. Hned po zahájení pak následovaly dvě přednášky. První z nich s názvem Hospody ve Star Treku byla moje a snažila se milým přítomným osvětlit, jak to je v Nové generaci s alkoholem, jeho požíváním a jaké nálevny a jiné podniky se zde vlastně vyskytují. Nepopírám, že mě k vytvoření přednášky inspirovala letošní methanolová aféra a snaha o domyšlení, jak tento fenomén vlastně funguje ve Star Treku. Další přednáška Diplomacie ve Star Treku TNG, kterou nám připravil WesleyC, byla o něčem úplně jiném, i když… v hospodě a nad sklenkou se už domluvilo tolik věcí. Ale přece jen je to trochu jiná liga a přednáška nás zasvětila do tajů tohoto umění ve 24. století. I ukázky byly velmi názorné. Program Trekkenu poté pokračoval aktivitou nazvanou Sedněme si do kruhu, kterou již někteří známe z Trekfestu v Chotěboři. Zde jsme však byli v trochu jiném složení a popovídali si o tom, co nás ke Star Treku nebo scifi dovedlo, co od něho očekáváme a jak se nám s ním žije. Konec pátečního programu obstarala opět projekce, tentokrát epizody Timescape. Dále byl volný program, dle chuti a libosti, nebo odjezd domů, což byl i můj případ.

Sobota byla jako obvykle hlavním conovým dnem. Ranní program od deváté nezačal projekcí, ale Koraxovou přednáškou nazvanou 25 let TNG – proč je pořád dobrá. Ta posluchače uvedla do toho, čemu je celý con věnován a proč se tím vlastně zabýváme. Po tomto úvodním opusu následovala Pavlova přednáška s trochu kontroverzním názvem – Proč nesnáším Star Trek. Ano, je toho dost: malé lodě, žádné světelné meče, no prostě hrůza. Trpělivě jsme přednášku vyslechli a poté si zřízenci Pavla zase odvedli J. Další bod programu s názvem Právo a spravedlnost ve Star Treku vedla Lana a byl i s dramatizovanou ukázkou poměrně zajímavý. Dostali jsme role v soudním procesu a rozhodovali o Datově „lidskosti“. Dopadlo to dobře a mohli jsme vyrazit na oběd. Kdo nechtěl, měl připravenu ke zhlédnutí epizodu Darmok.

Odpolední program zahájili Alko a Invi povídáním o večeři u Kate Mulgrew čili kapitánky Janewayové. Večeři Alko vydražil při její loňské návštěvě v Praze a konala se v jejím bytě v New Yorku. Bylo to velmi zajímavé povídání včetně toho všeho dění kolem, ale alespoň pro mne je to trochu jiný svět. Ale nakonec, scifi jsem měl rád vždycky. Dalším bodem programu byla Arwethova přednáška o Borzích. Dozvěděli jsme se hromadu věcí o této dobyvačné rase a jejích cílech a prostředcích. V další přednášce OMG TNG nám Korax ukázal některé věci v TNG, které jsou, no divné, a moc se tam nehodí. Není jich zase tak mnoho, ale jsou. Dále pokračovali Alko a Invi ve svém povídání, navazujícím na zmíněnou večeři, a zabývající se návštěvou ST conu v Londýně nedlouho po zmíněné události. Opět zde bylo setkání s Kate i s dalšími protagonisty ze Star Treku, opět to bylo zajímavé. Možná se z toho vyvinou i nějaká budoucí setkání s těmito lidmi v Česku. V další přednášce nás Bedraz seznámila s Full HD edicí 1. řady seriálu ST TNG i s výhledy dalších řad do budoucna a hned po ní následovala Posádečka. Toto zábavné show moderované Bekou si našlo hromadu vděčných diváků a Margh, Johanson, Pelek a Fox si vysloužili potlesk na otevřené scéně. Po přestávce na večeři vyplněné opět projekcí nastal čas workshopu. Vedla jej Thestral, jeho námětem byla arteterapie a po krátkém seznámení s problematikou jsme za zvuku dabingu epizody Střetnutí na Farpointu malovali na velké plátno vše, k čemu nás tento poslech inspiroval. Zpočátku si každý maloval tak nějak na svém písečku, ale pak se jednotlivé výtvory začaly spojovat a propojovat a nakonec mnohým nestačilo ono velké plátno a malovali na vše, co jím přišlo pod ruku (včetně sebe). Výsledný obraz je monumentální a bude krásnou ozdobou (no, asi naší garáže J). Poslední přednáškou letošního Trekkenu se stalo prokletí Geordiho La Forge. Seznámila nás s ním Myriáda a ukázala nám, kolikrát tato postava dostala v seriálu na frak. Bylo toho moc. Sobotní program zakončila projekce filmu Trek Nation, bohužel bez titulků. Ale i tak si našla své diváky. Před přednáškou Myriády jsme se ještě všichni, co byli momentálně přítomni, vyfotili.

Po celou dobu od pátku do neděle běžel samozřejmě také program jiných linií, takže koho zrovna nebavilo dané téma, mohl změnit místnost a věnovat se něčemu úplně jinému. V linii Star Wars například běžel zábavný pořad Star Wars 5 proti 5, přednášky o SW komiksech, knihách, animovaném seriálu a také o přechodu SW pod křídla Walta Disneyho. Zajímavý byl i výtvarný happening. Con navštívili spisovatelé Jaroslav Mostecký a Arnošt Vašíček a nechyběli ani populární Angry Birds, tentokrát ve Star Wars. Tou nejlepší tečkou za všemi těmito aktivitami se stal sobotní Galavečer KOPRCON 2012, který byl plný scének a zábavy a vyvrcholil tombolou plnou krásných cen a rozporcováním dortu upečeného a nazdobeného k 10. výročí Koprconu. Docházelo také k mísení jednotlivých fenoménů, což je v Kopřivnici také tradicí.

Následovala neděle, poslední den Koprconu. Je to taková ukončovací záležitost, někteří účastnící už se rozjíždějí, jiní se loučí. My jsme v rámci linie Trekkenu v programu víceméně nepokračovali, pouštěly se jen nějaké projekce. Přiznám se, že už jsem tam nebyl. Ale i bez tohoto konce si myslím, že se Trekken letos opět povedl, možná byl i zatím nejlepší. Účast byla výborná a návštěvníci se doufám dobře bavili. Tak na viděnou v Kopřivnici v roce 2013 (nebude-li tedy konec světa).